Тема.Односкладні прості речення. Узагальнення знань з теми
план-конспект урока (8 класс) на тему
Мета: 1)навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалити вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень;
2) розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, пам’ять, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини, творчі здібності учнів;
3)виховна: виховувати бережне ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших людей, доброту та людяність.
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
odnoskladni_prosti_rechennya.docx | 49.98 КБ |
Предварительный просмотр:
Тема.Односкладні прості речення. Узагальнення знань з теми
Мета: 1)навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалити вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень;
2) розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, пам’ять, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини, творчі здібності учнів;
3)виховна: виховувати бережне ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших людей, доброту та людяність.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма уроку: урок – віночок.
Методи і прийоми: метод дослідження - зіставлення, робота в парах, проблемно - пошукові завдання, творче моделювання, опитування-інтерв'ю, «Асоціативний кущ».
Обладнання: підручник, картки із завданнями, порівняльна діаграма Венна, комп’ютер, проектор, комп’ютерна презентація.
Хід уроку
І. Мотиваційний момент.
Учитель: Добрий день. Перед тим, як розпочати наш урок, давайте проведемо вправу і визначимо, з яким настроєм ви прийшли на урок. Перед вами в довільному порядку розкладені кольорові смужки, вам потрібно підняти ту, яка вам до вподоби і відповідає вашому психологічному стану. Я називаю кольори, а ви піднімаєте смужку, яку обрали.
Ключ: червоний – піднесеність (слайд 1);
помаранчевий – радість;
жовтий – приємність;
зелений – спокій;
синій – сум.
Учитель: Дякую вам за щирі відповіді. Сподіваюсь , що хто прийшов на урок із поганим настроєм, то він поліпшиться, а ті, хто прийшли з гарним, то ваш настрій не зіпсується.
ІІ. Оголошення теми, форми проведення й мети уроку.
Учитель:Український народ має багато звичаїв, обрядів і символів, одним із символів є віночок. Я пропоную провести наш урок саме у формі віночка. Усі згодні? Тож почнемо.
Взагалі український віночок – це не просто краса, а й оберіг, «знахар душі», бо у ньому є така чародійна сила, яка біль знімає і здоров'я відновлює.
- А ще урок наш буде тематичний, тобто більшість односкладних речень мають бути на певну тему. Яку саме, дізнаєтесь ось з цього уривка:
( слайд2)…… - найцінніший дар,
Який Господь подарував.
Подарував один лиш раз,
Тож дбай про нього повсякчас.
а про одне лиш не забудь,
Плекай …. , добрим будь,
Про головний закон буття:
Все має право на життя!
Отже, з якою темою будуть пов’язані односкладні речення? (Тема – здоров’я)
Я хочу, щоб протягом уроку ви не лише засвоїли знання з теми, а й ще переконалися в необхідності ведення здорового способу життя.
Учні відкривають зошит і записують тему уроку. ( слайд 3)
Учитель. Дивлячись на нашу тему, скажіть, яка мета уроку? (слайд 4)
Дякую.
ІV .Основний зміст роботи.
Учитель: Поставивши завдання на цей урок, ми переходимо до їх виконання. Під час уроку будемо з вами вплітати квіти у наш віночок.
Першою квіткою, яку ми повинні вплести, буде мальва (слайд5). Це символ віри, надії та любові. Але для того, щоб її вплести, нам потрібно виконати завдання.
Квітка «Бліц- опитування» ( слайд 6)
Завдання: дайте відповіді на питання.
• З чого складається граматична основа речення?
• Які речення називаються двоскладними?
• Яке речення називається односкладним?
• Які види односкладних речень з головним членом у формі присудка ви знаєте?
• Які види односкладних речень з головним членом у формі підмета ви знаєте?
• Чи потрібен в односкладному реченні другий головний член?
Висновок « Порівняльна діаграма Вена» ( слайд 7)
Наступна квітка, яку ми повинні зібрати, буде барвінок (слайд 8). Він символізує життя. Ця рослина тягнеться до людського житла. Зимою відвар з барвінку п'ють від простуди, а влітку барвінком прикрашають святковий хліб, дім, плетуть весільні букети. Цілий рік його шанують, і вважають символом життя.
Квітка « Метод дослідження- зіставлення) ( слайд 9)
Проблемне запитання: “Як відрізнити просте односкладне називне речення від двоскладного з іменним складеним присудком?” (На дошці пари речень. Учні за допомогою методу дослідження-зіставлення висловлюють свою думку щодо проблемної ситуації, пояснюють, у чому полягає їх точка зору)
Міцний здоровий організм (Односкладне речення з узгодженим означенням).
Здоровий організм міцний. (Двоскладне речення з іменною частиною складеного присудка).
Довге життя. (Односкладне речення з узгодженим означенням.)
Життя довге. (Двоскладне речення з іменною частиною складеного присудка).
Наступна квітка – ромашка (слайд10).Вона дарує людям здоров'я. Її вважають символом доброти і ніжності.
Квітка «Творче моделювання»( слайд 11)
Учням пропонуються “розірвані” мудрослів’я. Вони повинні змоделювати народні вислови, поєднавши стрілочками початок з кінцем . Визначають спосіб морфологічного вираження головного члена. Роблять висновки про те, якими формами дієслова може виражатися головний член в односкладних реченнях (Робота в парах)
Здоровий не знає, Як про здоров’я дбаєш, Без здоров’я Бережи одяг, поки новий, а здоров’я, Здоров’я маємо – Чиста вода | для хвороби біда поки молодий. так і маєш. не дбаємо. який він багатий. нема щастя. |
Наступна квітка – волошка (слайд12). Ця квітка у вінку символізує радість та сподівання , що живуть у кожній людській душі.
Квітка « Індивідуальне завдання»( для сильних учнів)
Доки одні учні творчо моделюють, двоє учнів отримують індивідуальне завдання – скласти твір-мініатюру “Шкільне життя”, використавши називні речення.
Фізкультхвилинка.
Піднімайте руки вгору,
Тричі плескайте в долоні,
Не згинай же власні ноги
як торкаєшся підлоги .
- Який вид односкладних дієслівних речень використано?
Наступна квітка –це незабудка (слайд13). Український народ вважає її символом вічності.
Квітка « Переклад»
Завдання: перекласти подані речення з російської мови на українську, визначити вид односкладного речення.
1. Людей неинтересных в мире нет.
2. Словом можно убить,
Словом можно спасти,
Словом можно полки
За собой повести.
Наступна квітка – мак (слайд14), який уособлює собою вічну боротьбу між добром і злом
Квітка « Склади гасло»
Робота в парах. Учні класу об’єднуються в пари. Учитель пропонує кожній парі скласти й записати кілька гасел, використовуючи односкладні речення.
Перша пара – гасла про корисні та шкідливі звички.
Друга пара – гасла про санітарно – гігієнічні правила.
Третя пара – гасла про правильне харчування.
Учні повинні скласти гасла, підкреслити в них головний член, вказавши на спосіб його морфологічного вираження:
1) учні працюють у парах;
2) доповідачі по черзі озвучують свої гасла.
V. Наступна квітка- безсмертник (слайд15) – символ здоров'я.
Квітка « Домашнє завдання»
1.*Робота з текстом (сильні учні).
2.Вправа 219.
VI. Рефлексія (слайд16)
Дякую вам за роботу на уроці. У нашому вінку чогось не вистачає. На стрічках ви маєте змогу написати, що вам сьогодні запам´яталося найбільше, що ви дізналися нового, яких успіхів досягли.
« Асоціативний кущ» - « Односкладне речення» (слайд17)
VII. Оцінювання. Учні отримують сертифікати з оцінками.