План урока татарского языка в 8 классе Тема урока: Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләре
план-конспект урока (8 класс) на тему
Тема урока: Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләре
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
plan_uroka_tatarskogo_yazyka_v_8_klasse.docx | 30.62 КБ |
Предварительный просмотр:
План урока татарского языка в 8 классе
Тема урока | Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләре | |
Цель урока | Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләрен дөрес куярга ирешү | |
Планируемые образовательные результаты | Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләрен дәрес куярга өйрәнү. | |
Дәреснең максатын куя, эшчәнлекнең планын билгели һәм коллективта эшли белү. | ||
Основные понятия | Синтетик иярчен җөмләләр турындагы белемнәрне ныгыту һәм системалаштыру | |
Трудовые действия учителя | Презентация, тест, карточкалар, сыйныф тактасы | |
Учебно-методическое обеспечение | Н.В.Максимов. Татар теленнән тестлар. Уку-укыту ярдәмлеге, Казан: «Бердәм республика имтиханына әзерләнү йчен ярдәмлеге Мәгариф», 2008. | Для обучающихся Н.В.Максимов. Татар теленнән тестлар. Уку-укыту ярдәмлеге, Казан: учающихся Карточки, тесты |
Этап(ход) урока, включая демонстрируемые трудовые действия учителя | Деятельность учителя 1.Дәресне оештыру Хәерле көн, укучылар. Яңа көн туды. Иртәнге таң җилләре безгә аяз көннәр, имин эш көннәре алып килсен. Сезгә дәрестә уңышлар, яхшы кәеф телим. Сезне күрүемә мин бик шат. 2. Үткән дәресне кабатлау Дәресне үткән теманы кабатлау белән башлыйбыз. Алдагы дәрестә нәрсә турында өйрәндек, укучылар? Нинди җөмләләр синтетик иярчен җөмләләр дип атала? | Деятельность обучающихся Укучылар укытучыны басып каршы ала, исәнләшәләр. Бер-берсен елмаеп сәламлиләр. Деңур укучы дәрескә әзерлек һәм бугенге көннең һава торышы турында сөйли Без узган дәрестә синтетик иярчен җөмләләр турында белдек. Баш җөмләгә үзенең хәбәре составындагы чаралар ярдәмендә ияргән, шунлыктан аңа керешеп киткән җөмлә синтетик иярчен җөмлә дип атала |
Җавабыгыздан канәгатьмен. Белемнәрегезне ныгыту максатыннан, сезгә тест тәкъдим итәм. Игътибар белән эшләвегезне сорыйм. Уңышлар телим. | Укучылар тест эшли. Тәмамлагач, бер-берсенең эшләрен тикшерәләр. Нәтиҗәләр ясала | |
Укучылар, әгәр дә җавап бирү төгәлләнсә, янәшәдәге иптәшегез белән эшләрегезне алмаштырып, тест җавапларының дөреслеген тикшерик. (парларда тикшерү.) Инде ахыргы нәтиҗәне ясау өчен, слайдка игътибар итегез. (Слайдта дөрес җаваплар күрсәтелә.) Балалар,кемнең бер хатасы да юк-бишле, 1 хатага дүртле, 2-3хатага өчле билгесе куябыз. 1-ә, 2-а, 3-б, 4-а, 5-ә,6-б,7-ә. Парларда билгеләр куела, эшләр хуҗаларына кайтарыла. Монда Роберт Миңнуллинның “Әнкәмнең догалары” шигыреннән өзек бирелгән. Кемнең кычкырып укып күрсәтәсе килә?
-Халык авыз иҗатында да Ана темасы зур урын алып тора. Укучылар, әниләр турында сөйләшүебезне төгәлләп,слайдтагы язылган мәкальләр белән танышып чыгыйк әле Слайт 4 -Сезгә дә киңәшем шул: һәрчак әниләрегезне шатландырып,куандырып торыгыз, ныклы терәге булыгыз! Аларның йөзләренннән елмаю бервакытта да китмәсен!Әниләребезнең изге догасы һәрберебезне хәвеф-хәтәрләрдән, ялгышлардан сакласын иде.
-Кагыйдәне формалаштырып карыйк әле?
-Хәзер алдагы җөмләне карыйбыз. Иярчен җөмләне һәм баш җөмләне билгелибез. Укучылар, баш җөмләләрне атагыз әле? -Иярчен җөмләләр төзелеше ягыннан нинди? -Хәзер дәфтәрләрне ачабыз,бүгенге числоны һәм сыйныф эше дип язабыз. 2.Карточкалар белән эш. 3.Схемалар буенча җөмләләр төзергә.
-Укучылар, дәрестә нәрсә белдегез? -Нәрсә белергә теләр идегез? -Рәхмәт, укучылар. Алдагы дәресләрдә аналитик иярченн җөмләләрне, аларда тыныш билгеләренең куелышын өйрәнәчәкбез VI.Өй эше бирү. Балалар, бүгенге дәрестә сезнең эшчәнлектән мин бик канәгать калдым. Түбәндәге билгеләр куела (укучыларга билге куела) Булдырдыгыз, өй эшләрен дә барыгыз да эшләп килерсез дип уйлыйм. Дәрес өчен рәхмәт, сау булыгыз. | Укытучы өйгә эшнең үтәлеш дәрәҗәсен билгеләп китә. Укучы слайттын укый: Ташлама,Әнкәй,ташлама -Әниләргә -Аналар-тормыштагы ин кадерле кешеләр, алар безне якты дөнҗяга китерүчеләр -Әниләр безнең өчен гел изгелекләр генә эшли. -Ә.Еникинең “Әйтелмәгән васыятҗ”, Х.Сарьянның “Бер ананың биш ул” әсәрләрен беләбез. -1)Ана-шәфкать диңгезе. -Изге догаңнан ташласаң, мин бәхетле булалмам. (укучылар җөмләгә анализ ясый) -Бу синтетик җөмлә,чөнки бәйләүче чара хәбәр составында урнашкан. -Шарт җөмлә. -Хәбәрлек составында булган –саң кушымчасына карап. -Өтер куела. -Синтетик иярчен җөмлә белән баш җөмлә арасына өтер куелырга мөмкин. -Алда, еракта. -Үзе бәйләнгән сүздән ерак торган синтетик иярчен җөмлә баш җөмләдән өтер белән аерыла. -Мин тәрәзәләрне саф һава керсен өчен ачтым. -Баш җөмлә-Мин тәрәзәләрне ачтым.Иярчен җөмлә - Саф һава керсен өчен. -Ачтым сүзенә. -Янәшә. -Куелмаган. - Үзе ияргән сүз белән янәшә торган синтетик иярчен җөмлә ваш җөмләдән бернинди билге белән дә аерылмый. -Бәйләүче чара- янәшә тору булганда бернинди тыныш билгесе куелмый. -Баш җөмләләр: Эштән кайтмагансың, Әле син килмәгән. Иярчен җөмләләр: Өеңә барсам, Эшеңә барсам. -Синтетик,чөнки бәйләүче чара –сам кушымчасы хәбәр составында урнашкан. -Өтер,сызык куелырга,яисә бөтенләй тыныш билгесе куелмаска да мөмкин.(Нәтиҗәне схема ярдәмендә күрсәтергә ) а)Өтер куела: ә) Тыныш билгесе куелмый: (укучылар җөмләләрне тикшерәләр) (...-гач),[ ].
-Синтетик иярчен җөмләләрдә тыныш билеләрен дөрес куярга өйрәндек. -Аналитик иярчен җөмләләрдә тыныш билгеләренең куелуын. |