Информационные процессы. Носители информации
видеоурок по информатике и икт по теме
Разработка урока информатики (2 класс за программой "Сходинки до інформатики).
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
informaciyni_procesi.pptx | 1.49 МБ |
urok_u_2_klasi.docx | 702.16 КБ |
Предварительный просмотр:
Подписи к слайдам:
Уважно слухайте вчителя та запам'ятовуйте матеріал Не порушуйте дисципліну, адже це заважає вам і вашим однокласникам Уважно та охайно виконуйте завдання у зошитах Будьте активними на уроці, намагайтеся відповідати на всі запитання За активну участь на уроці, за проявлений високий рівень знань титул найрозумнішого учня (учениці) 2 – класу присвоєно ________________________________ Вчитель інформатики: Рябоконь Є.В. Молодець!
Чи можна до цих предметів віднести шкільний щоденник?
Де може зберігатися інформація про запах квітів?
Спробуємо поспілкуватися з дельфінами
Подумайте, що таке процес? Дія А якщо дія відбувається з інформацією, який це процес? Інформаційний Які дії з інформацією ви можете виконувати? Збирати, зберігати, обробляти, поширювати т. і.
Працюємо у зошитах Урок 18, завдання 1
Яким чином відбуваються інформаційні процеси?
Поширення інформації Збирання інформації Обробка інформації Зберігання інформації
Практична робота Бажаємо успіху! 1. Зм і нити колір фону 2. Намалювати зірку за допомогою інструменту “Багатокутник” 1 2 3
Вітаємо переможців!!! 1 2 3 4
Предварительный просмотр:
Інформаційні процеси. Носії інформації.
Графічний редактор Paint: інструмент «Заливка»
Мета: повторити поняття «інформація; обговорити предмети, що повідомляють інформацію; згадати функції органів чуттів людини; ознайомити дітей з поняттям «носії інформації»; розглянути інформаційні процеси (збирання, зберігання, обробка, поширення інформації); дослідити способи здійснення інформаційних процесів; вчити аналізувати та робити висновки; прививати охайність під час роботи у зошитах; привчати давати чіткі, повні відповіді на запитання; розвивати пізнавальний інтерес, усне мовлення, творчість, фантазію, мислення; працювати над розвитком акторських здібностей; розвивати навики роботи у графічному редакторі; виховувати взаємоповагу, культуру спілкування, інтерес до вивчення інформатики.
Ресурсне забезпечення:
- Мультимедійний проектор
- Слайд-шоу «Інформаційні процеси. Носії інформації»
- Робочий зошит для 2 класу (за програмою «Сходинки до інформатики»)
- Сертифікати найрозумнішого учня
Дата проведення: 26.01.2011
Автор уроку: Євгенія Володимирівна Рябоконь
вчитель 2 категорії
Хід уроку
- Організаційний момент
- Привітання
- Повідомлення задач уроку
Вступне слово вчителя
- Ми продовжуємо вивчати інформацію. На сьогоднішній урок вашим завданням є знайомство з поняттями інформаційні процеси та носії інформації. А щоб заняття було цікавішим, до нас на урок завітали герої з мультфільму «Русалонька». Протягом уроку вони будуть спостерігати за вами, щоб визначити найрозумніших та нагородити їх сертифікатом найрозумнішого учня.
Давайте подивимося, що вам порадять мультиплікаційні герої, щоб досягти максимальних результатів у засвоєнні знань . (слайд 2)
Рак: «Уважно слухайте вчителя та запам’ятовуйте новий матеріал»
Соло: «Не порушуйте дисципліни на уроці, адже це заважає вам і вашим однокласникам»
Русалонька: «Уважно та охайно виконуйте завдання у зошитах»
Король Бодд: «Будьте активними на уроці, намагайтеся відповідати на всі запитання вчителя»
- Робота над темою уроку
- Актуалізація знань
Бесіда
- Що називають інформацією?
- На минулому уроці ми визначили, що можна робити з інформацією. Давайте пригадаємо, що саме? (Отримувати, зберігати, обробляти, передавати)
- Підготовка до сприйняття нового поняття
Бесіда:
- За допомогою яких органів чуття людина може сприймати інформацію?
- Назвіть джерела отримання інформації.
- Пригадайте предмети, які можуть повідомляти нам інформацію?
- Якими способами можна обробляти інформацію?
- Як можна передати інформацію?
- За допомогою яких предметів можна зберегти інформацію?
- Огляд поняття «носії інформації»(слайд 3)
Бесіда з елементами показу
- Всі ці предмети, які ви щойно назвали, є носіями інформації, тому що кожен з них може зберігати у собі якусь інформацію.
- Чи можемо ми до цих предметів віднести шкільний щоденник? Яку інформацію він несе для вас? А для ваших батьків?
- Подумайте, де може зберігатися інформація про запах квітів? (У пам’яті людини)
- Закріплення поняття «носії інформації» (слайд 4)
Робота у зошитах - урок 18, завдання 2 (фронтальна робота)
Спочатку діти усно виконують завдання під керівництвом вчителя, а потім працюють письмово у зошитах урок 18, з 2
- Спробуємо розібратися, на яких носіях зберігається інформація.
- Отже, які предмети ми називаємо носіями інформації?
- Молодці, ви засвоїли поняття «носії інформації», казкові героїаплодують вам (слайд 5). А ми продовжуємо подорожувати казковим океаном. На шляху нам зустрічаються дельфіни, спробуємо поспілкуватися з ними.
Хвилинка релаксації(слайд 6)
(Лунають звуки співу дельфінів)
Сядьте зручно, заплющіть очі.
Уявіть, що ви знаходитеся поруч зі справжніми дельфінами.
Ці істоти незвичайні…
Вони дивляться у ваші очі і ніби розуміють вас, читають всі ваші думки, вгадують всі бажання…
Ви маєте змогу погладити їх, подумки поспілкуватися з ними, зазирнути у таємний світ підводного царства.
Поплавайте разом з цими дивовижними істотами.
5. Огляд інформаційних процесів (слайд 7)
Поки ви плавали з дельфінами, до вас знову завітав Король Бодд. Він допоможе вам зрозуміти, які процеси називають інформаційними. Для цього вам потрібно відповісти на всі його запитання.
Бесіда з морським Царем
- Подумайте, що таке процес? Поясніть своїми словами. (Дія)
- Якщо дія відбувається з інформацією, який це процес? (Інформаційний)
- Які дії з інформацією ви можете виконувати? (Зберігати, отримувати, обробляти, передавати)
6. Визначення знайомих процесів(слайд 8)
- Розглянемо, які дії ще можна віднести до інформаційних. (урок 18, з. 1)
- Всі ці дії - це і н ф о р м а ц і й н і п р о ц е с и. Деякі з них вам вже знайомі. Знайдіть їх та вкажіть на них стрілочками. (Збирання, зберігання, обробка, поширення).
Спочатку діти усно виконують завдання під керівництвом вчителя, а потім працюють письмово у зошитах урок 18, з. 1
Робота у зошитах - урок 18, завдання 1 (фронтальна робота)
7. Закріплення знаньз теми «Інформаційні процеси» (слайди 9-10)
Запитання: «Яким чином відбуваються інформаційні процеси?» (слайд 9)
- Запитання досить важке, адже потрібно детально розповісти, яким чином можна отримати інформацію, за допомогою чого її обробити, як зберегти і як передати? Щоб чітко і правильно відповісти на це запитання, пограємо у гру «Загадкове поле». (слайд 10)
Гра «Загадкове поле»
- Ви бачите поле, поділене на 4 сектори: жовтий, блакитний, зелений, помаранчевий. Кожен окремий сектор – це інформаційний процес:
- «Збирання інформації»
- «Обробка інформації»
- «Зберігання інформації»
- «Поширення інформації»
У кожному секторі є пусті клітинки. Щоб заповнити їх правильними зображеннями, вам слід відповісти на всі запитання.
Запитання
- Орган чуття, що сприймає звукову інформацію. (Вухо)
- Орган чуття, що сприймає дотикову інформацію. (Шкіра)
- Орган чуття, що сприймає смакову інформацію. (Язик). У якому ще інформаційною процесі може приймати участь язик? (Поширення інформації)
- Орган чуття, що сприймає інформацію про запах. (Ніс)
- Орган чуття, що сприймає інформацію про колір, форму. (Очі)
- Язика не має, а казки розповідає. (Книга).
- Чи можна зберегти інформацію у книзі?
- Предмет, за допомогою якого можна отримати тільки звукову інформацію. (Телефон).
- У якому ще інформаційному процесі можна використати телефон? (Поширення інформації)
- Предмет, за допомогою якого можна не тільки почути, а ще й побачитиінформацію. (Телевізор).
- Вона містить інформацію про програму телепередач. (Газета).
- У якому ще інформаційною процесі можна використати газету? (Поширення інформації)
- За допомогою нього можна отримати інформацію поштою. (Лист).
- А чи можна відправити (передати) інформацію поштою?
- Пристрій, який виконує обчислення (Калькулятор)
- Електронна машина, яка допомога є людині обробляти велику кількість інформації різного типу. (Комп’ютер).
- У яких інформаційних процесах комп’ютер також бере участь? (У всіх)
- Чи може людина обробляти інформацію самостійно, без допомоги пристроїв? (Може, за допомогою мозку).
- Який ще інформаційний процес людина здійснює за допомогою мозку? (Зберігає інформацію)
- Електронний носій, що вміщує 1, 44 мегабайт інформації. (Дискета)
- Носій інформації, який за своєю зручністю та об’ємом інформації випередив дискети та диски. (Флешка)
- Предмет, у якому для зберігання інформації слід її записати ручкою. (Блокнот)
- Носій інформації, що містить магнітну плівку. (Касета)
- Чи може зберігатися інформація у пам’яті мобільного телефону? (Так)
- Електронний носій, що вміщує 700 мегабайт інформації. (Диск)
Правильно розгадане поле
- Підведення підсумків гри(слайд 11)
Бесіда
- Які інформаційні процеси ми сьогодні розглянули?
- Які предмети називають носіями інформації?
- Знайдіть у загадковому полі носії інформації
- Який спосіб поширення інформації не вказаний у загадковому полі? (Поширення за допомогою жестів та міміки)
- Що значить передати інформацію мімікою та жестами?
Фізкультхвилинка:Гра «Передай інформацію мімікою та жестами»
Весь клас піднімається, вчитель озвучує інформацію, а учні всі разом показують цю інформацію за допомогою міміки та жестів.
- Ми з’їли лимон
- Ми миємо підлогу
- Ми – відомі співаки
- Ми – кошенята
- Ми – мавпочки
- Нам дуже жарко
- Ми думаємо
- Ми працюємо за комп’ютером
- Молодці! Ви не тільки розумні учні, а ще й гарні актори. Ви добре попрацювали над засвоєнням нових знань і саме зараз Русалонька зі своїми друзями вирішують кому ж присвоїти титул найрозумнішого учня. Їх рішення ми дізнаємося в кінці уроку.
- Практична робота (слайд 11)
Вступна бесіда з елементами показу
- Сьогодні попрацюємо у графічному редакторі. Скажіть, як його завантажити?
(Вчитель запускає Paint)
- Завдання буде не зовсім звичне, адже сьогодні для створення малюнка вам дозволено користуватися лише двома інструментами : «Заливка», «Багатокутник». Обов’язковим завданням буде змінити колір фону.
- Як можемо змінити колір фону?
- За допомогою інструменту «Багатокутник» найпростіше буде намалювати зірку.
(Вчитель демонструє малювання зірки)
- Отже, ваше практичне завдання:
1. Змінити колір фону
2. Намалювати зірку за допомогою інструменту «Багатокутник»
Працюємо за варіантами. Підніміть руку учні першого варіанту, другого, третього. Кожен варіант малює зірочку окремого кольору:
1 – червоного
2 – жовтого
3 – синього
- Підсумок уроку
Опитування:
- Які інформаційні процеси ви знаєте? (за зошитом урок 18, з. 1)
- Які предмети називають носіями інформації?
Нагородження активніших учнів (слайд 12)
Поки діти виконують практичну роботу, вчитель редагує 12 слайд, у якому мультиплікаційні герої повідомляють, кому з учнів присвоєно титул найрозумнішого учня (треба у виноски ввести прізвища учнів, які показали найкращі знання)
Учні нагороджуються похвальними картками.
Література:
1. «Сходинки до інформатики» підручники для 2 класу) /Ривкінд Ф.М., Ломаковська Г.В., Колесніков С.Я., Ривкінд Й.Я. – Київ: АДЕФ-Україна, 2007. – 64 с./
2. Практичний курс інформатики /Руденко В.Д., Макарчук О.М., Патланжоглу М.О. – Київ: Фенікс, 1997. – 304 с./
3. Інформатика. 2-4 класи (навчально-методичний посібник) /О.В. Коршунова – Харків: ФОП Співак Т.К., 2010. – 368 с./
4. Нечаева Н.В., Рощина Н.Н. Педагогическая система развивающегообучения Л.В.Занкова: Учебноепособие. – Самара: Издательскийдом «Федоров», 2006. – 176 с.
5. Матвеева Н.В. Обучениеинформатикевовторомклассе: Методическоепособие. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: БИНОМ. Лаборатория знаний, 2006. – 319 с.: ил.
6. Преподавание в начальныхклассах: Психолого-педагогическая практика. Учебно-методическоепособие / А.В.Алексеева, Е.Л.Бокуть, Т.Н.Сиделева и др. – М.: ЦГЛ, 2003. – 208 с.
7. Информатика. Учеб. Пособие для 2 кл. нач. шк. В 2 ч./ А.Л.Семенов, Т.А. Рудченко. – 2-е изд. – М.: Просвещение: Институтновыхтехнологий, 2005.
8. Информатика в играх и задачах. 2 класс. Методическиерекомендации для учителя. – М.: Баласс, 2004.
9. http://www.prosv.ru/inf2
12. http://www.int-edu.ru/book/inf2
13. http://yandex.ru