Методическая разработка урока английского языка по теме "Спортивная жизнь".
методическая разработка (9 класс) по теме

Методическая разработка является помощником для учителя при подготовке к уроку в 9-х классах.

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл sporting_life.docx18.37 КБ

Предварительный просмотр:

Sporting life.

Цель: 

формирование навыков говорения, наработка лексико-грамматического материала по теме для дальнейшего ее изучения; развитие творческого мышления через чувственно-эмоциональное восприятие; привитие интереса к здоровому образу жизни.

Материал к уроку:

 статья из английского журнала, тексты упражнений, раздаточные карточки.

Ход урока.

  1. Организационный момент.
  2. Фонетическая зарядка.

Отработка английских звуков [p], [t],[k],[b],[d],[g].

I want to live,

                    But not  to die.

I want to laugh,

                    But not to cry.

I want to feel

                   The summer sun.

I want to know

                    That life is fun.

Teacher: What do you think of when you hear the word “health”?

P1: I think of sport, because it helps us to be healthy and strong.

P2: As for me, I think of nature, as we can breath in fresh air walking in the field and forests.

We can enjoy the beauty of nature feeling positive emotions.

P2: I think of food, for we use it every day and to be healthy it is necessary to eat plain and healthy food.

Do you think it is possible to think of music discussing the topic “health”?

P4: Sure, it is. Music helps to cure people. It is used in medicine more and more often, especial music.

Health

Food

Music

Keeping fit

Sport

Hhsdk;’hj’;

kl

Nature

  1. Рекомендации врача.

Hello, children! I’m a Doctor of Medicine. Here are some advice for you. Listen me carefully and get ready to reproduce everything you’ve heard.

I advise you  to ignore the lift, to climb the stairs, not to take a taxi. Do morning exercises, walk a lot, walk to school and to your work, take two cold showers a day. Give up smoking, don’ use alcohol!  Train your body! Exercise your memory.

So, my dear, try to repeat what doctors advise you to do or not to do , using reported speech.

P1: Doctors advise us to ignore the lift  and climb the stairs.

P2:  They recommend us not to smoke or use alcohol.

  1. Look quickly at the article from an American magazine. What is it about?
  1. How to start snowboarding.
  2. The pleasure of snowboarding.
  3. A snowboarding team.

ALL for one and snow for all.

Snowboarding is an individual sport, but members of the Boulder Mountain snowboard team love being part of a group. For them the important parts of teamwork are:

  1. The support they get from their teammates
  2. The support they can give their teammates
  3. Sharing a group identity

Most of the fifteen teenagers in the team go to Boulder High School in Colorado.

They are brilliant at cooperation and competition. “Practicing is all about having fun with your buddies,” says Stefan Sayre, 16, “ but taking part in competitions is great too.”

The team members regularly descend the snowy slopes of Boulder Mountain together during practice sessions.

The team practices and competes from December through May. Team members attend four two-hour practices every week, plus a whole-day seven-hour session on the weekend. “I hate it when the weather is lousy,” says Chris Wolfe, 15, “but we practice in snow, wind and even sub-zero temperatures.”

They enter snowboarding championships as individuals, but even here their team spirit is strong. “When you’ve got the team rooting for you, you don’t mind losing”, says Kathleen Keating, 16. “ It’s not a problem if you screw things up”, adds David Doucette, 15.”The others on the team will do OK, even if you don’t.”

“Snowboarding is fast and can be frightening, so you need to have guts, be fit, and have style to be  a good snowboarder,” says Phil Graham, the Boulder Mountain coach, “ but the really special thing about the team is how well these guys get on with one another.”

  1. Read an article again. Answer these questions.
  1. How many people are there in the Boulder snowboarding team?
  2. How old are the team members?
  3. Do they always like training?
  4. What is special about the members of the team?
  1. Find the A words and phrases in the article. Match them with B phrases that mean the same.

A                                                                                   B

Lousy                                                                      to be brave

To screw things up                                               terrible

To root for (sb)                                                     To do (sth) wrong

To have guts                                                           to support (sb)

Guys                                                                         friends

Buddies                                                                   boys and girls

  1. Copy and complete the phrases to make true sentences about yourself.

I can_______________ brilliantly.

I could _____________ very well when I was ____________.

I can’t ___________________________ at all.

I wasn’t able to _______________________ until I was___________.

I couldn’t ________________ when I was younger.

I’d like to be able to _______________.

  1. Complete the dialog with the words from the box.

Wasn’t able to                can you                            couldn’t                              can

Being able to                        could                                        can’t

To be able to                            could                                  was able to

Kate:  _____ you swim when you were younger grandma?

Grandma: Oh, yes. I ___________- swim very well. In fact one year I _______________ swim in the Croydon Championships. That was great.

Kate: Did you win a medal?

Grandma: No, but ___________ compete was fun. Unfortunately I ______________ compete in the next championships because I had a bad car accident. After that I ________ swim so well.

Kate: And ____________ swim a bit now?

Grandma: Yes, I _______________ . But I ______________ swim as well as before, of course. I’d love _____ do the backstroke really well again.

  1. Работа в парах.  “How healthy are you?”
  2. Подведение итогов урока.

Teacher: What can people do when they are healthy?

P1: They can work and study better.

P2. People can enjoy life.

Teacher: So, when we are healthy we can really see and feel that life is fun.

