Тарих және уақыт. Тас дәуірі (палеолит)
учебно-методический материал по истории (5 класс) по теме
Тақырыптарды тірек сызба бойынша уақыттың шығу тарихы, ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігі туралы меңгерту; Оқушылардың жазбаша ойлау қабілетін дамыту; Оқушыларды уақыт құндылығын сақтай білуге тәрбиелеу.
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
4.doc | 158.5 КБ |
Предварительный просмотр:
Сабақтың тақырыбы: Тарих және уақыт (5 класс)
Тас дәуірі (палеолит) (6 класс)
Сабақтың мақсаты:
1. Тақырыптарды тірек сызба бойынша уақыттың шығу тарихы, ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігі туралы меңгерту;
2.Оқушылардың жазбаша ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды уақыт құндылығын сақтай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дамыта оқыту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, салыстыру, топтық жұмыс, талдау.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тізбектер
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ
БАҒДАРЛАУ – МОТИВАЦИЯЛЫҚ КЕЗЕҢ
Қызығушылығын ояту
- «Уақыт» деген сөзді естігенде көз алдарыңызға не елестейді?
- Уақыт тарихқа не үшін қажет деп ойлайсыздар?
- Суретте нені көріп отырсыздар? Бұл аң нені бейнелейді не биыл қандай жыл?
5 класс Оқулықпен жұмыс
«Қазақша жыл санау» тақырыпшасын оқып, жылды тәртібі бойынша дәптерлеріне жазу.
6 класс Суретпен жұмыс
- Суреттен кімді көріп тұрсыздар?
- Оның қолында не бар?
- Тасты не үшін ұстап отыр деп ойлайсыздар?
ІІ. САРАЛАНҒАН БӨЛІМ
ОПЕРАЦИЯЛЫҚ – ОРЫНДАУШЫЛЫҚ КЕЗЕҢ
6 класс 1. Тізбекті оқушыларға түсіндірту
ЕЖЕЛГІ ТАС ДӘУІРІНДЕГІ ҚАЗАҚСТАН
Тапсырма № 1 «ТАС ДӘУІРІНІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ» жазыңыздар:
- тастан, ағаштан, сүйектен құрал-саймандар жасады.
- мезолитте садақ, жебе, бумеранг жасауды үйренді.
- отты пайдалануды үйренді.
- гарпун, қармақ арқылы балық ұстады.
- аңның терісінен киім тігетін болды.
- неандертальдықтар адамды жерлеп, оның қасына еңбек құралдарын қойған.
- үңгір қабырғаларына суреттер салып, оны охрамен бояған.
- краманьондықтар адам мүсінін жасаған.
- тұрақтар (шалаштар) жасап үйренген.
Дәптермен жұмыс
- Дәптерлеріне тас дәуірінің кезеңдерін жаздырту.
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің кезеңдері
Палеолит (көне тас) | Мезолит (орта тас) | Неолит (жаңа тас) |
Ерте палеолит –Б.з.б. 2,5 млн–40 мың жыл. Орта палеолит –Б.з.б. 140-40 мың жыл. Кейінгі палеолит – б.з.б. 40-12 мың жыл. | Б.з.б. 12 мың – 5 мың жыл. | Б.з.б.5 мың- 3 мың жыл. |
5 класс
- Қазақша жыл санау туралы қандай аңыз әңгіме білесіздер?
Тапсырма № 2
5 класс «Сөздік жұмыс» екі топқа бөліп (циклдік есеп, хижра) сөздердің мағынасын бір-біріне түсіндірту.
6 класс Тиісті бағанға белгі қойыңыздар:
міндеттер | ерлер | әйелдер |
Жабайы аңдарды аулау | ||
Жидектер мен тамырлар жинау | ||
Отты өшірмеу | ||
Киім тігу | ||
Еңбек құралдарын дайындау |
ІІІ. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ
РЕФЛЕКЦИЯЛЫҚ – БАҒАЛАУ КЕЗЕҢ
Тапсырма № 3
5-6 класс 1. Дұрыс жауапты белгілеңіздер:
Адамдар ежелгі тас ғасырында:
ТҰРДЫ: шатырда, үңгірде, күркеде.
АЙНАЛЫСТЫ: аңшылықпен, терімшілікпен, бақташылықпен, егіншілікпен.
КИІМ ТІКТІ: жүннен, жануарлар терісінен, өсімдіктен.
ЕҢБЕК ҚҰРАЛЫН ЖАСАДЫ: алтыннан, тастан, темірден, сүйектен.
БІЛДІ: жазуды, қарапайым еңбек құралдарын жасауды, үй жануарларын бағуды.
Тапсырма № 4 . Шығарманы жалғастырыңыздар:
Екі үлкен өзеннің екі бетінде өмір сүреді және бір-бірімен қатынаспайды. Бір тайпа тек аңшылықпен және терімшілікпен, ал екіншісі осыларға қоса жер өңдеумен және мал бағумен айналысады... .
Тапсырма № 5
5 класс Оқулықтағы соңғы абзацты оқып, әрі қарай жалғастырып көріңіздер:
«Қымбатты балалар, «уақыт» адамзат үшін ең қадірлі ұғымдардың бірі. Сендер үшін әбден үйреншікті болғанымен, уақыт есебін жасау үшін жүздеген мың жыл кетті. Ендеше уақыттың құнын біліп, сол уақытты босқа кетірмей еңбектену – біздің ең басты мұратымыз..».
6 класс Қыш құмыралардың суретін салыңыздар.
Бағалау: Өзін-өзі бағалау парағы 5 класс
25-20 ұпай – «5
19-16 ұпай – «4
15-13 ұпай – «3
р/с | Тапсырмалар | Мұғалім берген ұпай саны | Оқушының жинаған ұпай саны | Баға |
1 | Аңыз әңгіме | 5 | ||
2 | Сөздікпен жұмыс | 5 | ||
3 | Дұрыс жауапты белгілеу | 5 | ||
4 | Шығарманы жалғастыру | 5 | ||
5 | Оқулықпен жұмыс | 5 | ||
Барлығы | 25 |
Өзін-өзі бағалау парағы 6 класс
30-25 ұпай – «5
24-20 ұпай – «4
19-15 ұпай – «3
р/с | Тапсырмалар | Мұғалім берген ұпай саны | Оқушының жинаған ұпай саны | Баға |
1 | Кестелерді толтыру | 5 | ||
2 | Тиісті сөзді табу | 10 | ||
3 | Дұрыс жауапты белгілеу | 5 | ||
4 | Шығарманы жалғастыру | 5 | ||
5 | Сурет салу | 5 | ||
Барлығы | 30 |
Үйге тапсырма :
Мәтінді оқу. Мұсылман елдерінің жыл санау дәстүрі жайлы әңгіме дайындау. (5 класс)
Мәтінді оқу. Еңбекке байланысты мақал-мәтелдер жазып келу.(6 класс)