Перший похід монголів на Русь
план-конспект урока истории (7 класс) по теме
Конспект уроку з використанням інтерактивних вправ та рефлексії.
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
pershiy_pohid_mongoliv_na_rus.docx | 44.95 КБ |
pershiy_pohid_mongoliv_na_rus._vprava_divuy.pptx | 2.04 МБ |
Предварительный просмотр:
Тема: Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі. Утворення Золотої орди.
Мета:
- розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у ХІІІ ст. і причини їхніх перших успіхів; розглянути причини поразки русько-половецьких військ на р. Калці;
- продовжувати розвивати комунікативні та мовленнєві здібності, зорову та слухову пам’ять; вдосконалювати вміння роботи з історичною картою та підручником;
- виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій та осіб, повагу до героїчного минулого.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, уривок з мультимедійного диску «Історія України - 7 клас» видавництво «Нова школа», презентація до уроку, контурні карти, атласи, зошити, підручники, настінна карта «Галицько - Волинська держава»
Н А В Ч А Л Ь Н О – М Е Т О Д И Ч Н Е З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я У Р О К У
1. Історія України. Всесвітня історія. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів Міністерства освіти і науки України. – К.: Вид-во «Перун»
2. Смолій. В.А., Степанков В.С. Історії України : Підручник для 7 кл. – К.: Генеза, 2007 р.
3. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»)
4. Марченко О.С. Історія України. 7 клас: Матеріали до уроків.. – Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2007, - 144с.- (Бібліотека творчого вчителя).
5. Усі уроки до курсу «Історія України». 7 клас. / Упоряд. Н.І. Харківська. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. - 272 с.
6. Інтернет – енциклопедія «Вікіпедія».
Етап уроку | Методи, прийоми | Розвиток умінь, навичок | |
І. Організаційний момент | Перевірка присутності та готовності | Емоційне налаштування (побажання) | Організаційні вміння, емоційне мовлення |
ІІ. Мотивація навчальної діяльності | Вправа «Дивуй» | Уважність та зацікавленість темою уроку | |
ІІІ. Перевірка домашнього завдання | Вправа «Сніжна грудка» | Розвиток комунікативних та мовленнєвих здібностей | |
ІV. Актуалізація опорних знань | Вправа «Бліц-опитування ланцюжком» | Швидке відтворення набутих знань | |
V. Вивчення нового матеріалу | Вправа «Дерево пізнання» | Вміння знаходити головне з-поміж другорядного | |
1. Перший похід монголів на Русь | Перегляд відеоуривка | Розвиток зорової та слухової пам’яті | |
2. Підкорення Переяславського і Чернігівського князівств. Оборона Києва. | Читання з позначками | Активізація пізнавальної діяльності | |
3. Похід монголів на захід. Створення Золотої Орди. | Робота з підручником та історичною картою | Розвиток уявлення подій в просторі та часі | |
VІ. Первинна перевірка засвоєння знань | Гра «Правда – неправда» | Систематизація набутих знань | |
VІІ. Первинне закріплення знань | Вправа «Подорож на хронольоті» | Запам’ятовування головних дат та подій вивченої теми | |
VІІІ. Контроль і самоперевірка знань | Вправа «Займи позицію» | Гнучкість мислення та відстоювання своєї думки | |
ІХ. Підбиття підсумків. Рефлексія | Оцінювання учнів за оціночною карткою | Вправа «Дельта плюс» | Об’єктивний погляд на виконану роботу під час уроку |
Х.Інформація про домашнє завдання | Прочитати параграф 21 за підручником В.А Смолій, В.С. Степанков «Історія Україна 7 клас» с. 124-127, вивчити дати та події на с.128. Творе завдання для учнів з достатнім та високим рівнем навчання на с.129. «Робота з джерелами». |
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Привітання учнів.
- Емоційне налаштування.
Одного разу раджі Індії у подарунок прислали три однакових золотих фігурки, а у листі було написано, що вони мають різну цінність. Раджа доручив своїм мудрецям пояснити, в чому їхня цінність. І тільки один Бірбал розповів раджі, що у них є дірочки у вусі. Коли мудрець протягнув проволоку в дірочку, в першої фігурки проволока вийшла в другому вусі, в другій – з рота, в третій – через серце.
Загадка вирішена. Перша фігурка символізує людину, у якої в одне вухо влітає, а в інше вилітає, друга – нагадує людину, яка, не дослухавши, відразу все розповідає іншим не до кінця вірне судження, третя – схожа з тою людиною, яка запам’ятовує почуте та намагається пропустити через своє серце. Третя фігурка є найбільш цінною з усіх. Я вам бажаю бути схожими на тих людей, які схожі на третю фігурку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Дивуй» ( з використанням програми «Power Point» )
На слайдах з’являються картинки з зображенням монгольського війська, з’являється текстовий матеріал, який озвучує вчитель.
Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49 були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа «Сніжна грудка»
Як росте сніжна грудка, так і цей прийом залучає до активної роботи більшість учнів. Алгоритм цього прийому: «Слово – речення - питання – відповідь» з вивченої теми. Наприклад: « Калка – Перша битва між монголами та русько-половецьким військом – Коли відбулась битва на р.Калці – 23 травня 1223р.».
ІV. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Бліц – опитування ланцюжком»
Перший учень ставить коротке запитання (з пройденої теми «Утворення Галицько-Волинської держави») другому. Другий – третьому, і так до останнього учня. Час на відповідь кілька секунд, учитель має право зняти питання, яке не відповідає темі або недостатньо коректне. Кожен учень має право відмовитись від участі в бліц - турнірі, тому, щоб вправа не зірвалась, учитель з’ясовує наперед хто хотів би взяти участь у цій дії.
V. Вивчення нового матеріалу.
Вправа «Дерево пізнання»
Учням пропонується протягом уроку складати та записувати питання з нової теми уроку (1-3 запитання). Запитання занотувати на маленьких аркушах (у формі плодів дерева) і подати вчителеві. Найзмістовніші з них учитель відзначає як запитання-переможці й прикріплює їх до дерева пізнання (малюнок на ватмані). Наступного уроку робота з перевірки засвоєного може відбуватися у межах тієї самої гри: учні «знімають» плоди-запитання з дерева, відповідаючи на складені ними запитання.
1.Перший похід монголів на Русь
Перегляд відеоуривка з мультимедійного диска «Історія України - 7 клас» видавництво «Нова школа».
2.Підкорення Переяславського і Чернігівського князівств. Оборона Києва.
Читання з позначками
Діти працюють з пунктом № 2-3 с.125-126 параграфа 23.
Вчитель відповідає та питання учнів, які виникли під час читання.
3.Похід монголів на захід. Створення Золотої Орди.
Робота з підручником та історичною картою
Дітям пропонується прочитати 4 пункт параграфа та описані події відобразити на контурній карті.
VІ. Первинна перевірка засвоєння знань.
Гра «Правда - неправда»
Правила гри. Учитель називає твердження. Якщо воно правильне, учні ставлять «+», а якщо ні, то « - » . Гра проводиться для усього класу письмово.
- Катастрофа на Калці стала наслідком неузгодженості дій руських воєначальників, їхніх усобиць, самовпевненості, недбалості.
- Проти монголів на р. Калці руські війська виступили разом з половцями.
- Батий та Чингізхан це одна й та ж сама людина.
- Монголи після штурму табору Романа Мстиславовича, додержали слова та розпустили руські війська додому.
- У Переяславське князівство монголи увірвалися влітку 1236 року.
- Після захоплення будь-якого міста монголи знищували його вщент.
- Кияни не готувались до нападу монголів і не могли знати, що це відбудеться.
- В обороні Києва найслабкішим місцем були Золоті ворота.
- Після захоплення Києва воєводу Дмитра монголи вбили.
- Захист Києва було зламано за три дні.
- Під час походу на Захід вціліло лише одне місто Холм.
- Захоплення монголами Галицько-Волинського князівства призупинило розпочате Данилом Романовичем об’єднання Південно-Західної Русі.
На дошці вивішується ключ-відповідь на питання (можна це зробити з допомогою комп’ютерної програми «Power Point»). Учні проводять взаємоперевірку та оцінюють одне одного.
VІІ. Первинне закріплення знань.
Вправа « Подорож на хронольоті».
На звичайному паперовому літаку, записую дату, місце події і запускаю «хронолітак»: до кого на парту він сяде, та пара учнів й опиниться в “іншому часі”. Учні, які опинилися в «іншому часі», повинні розповісти про те, що вони там бачили.
Дати:
31 травня 1223р. – поразка руського війська на р. Калці.
5 вересня – 6 грудня 1240р – героїчна оборона Києва.
Середина 40-х років ХІІІ ст. – утворення Золотої Орди.
VІІІ. Контроль і самоперевірка знань.
Вправа «Займи позицію»
Вчитель вивішує на середині дошки запитання і пропонує учням підійти до неї з написом «Так» чи «Ні». Далі кожен з дітей обґрунтовує свою позицію.
Питання:
- Чи вірно вчинили кияни, захищаючи місто до останнього воїна?
- Боротьба населення Київського й Галицько-Волинського князівства мала героїчний характер?
- Поразка руського війська на р. Калці була випадковою?
ІХ. Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Оцінювання учнів.
Оцінювання учнів відбувається за оціночним таблом:
Вправи | «Сніжна грудка» | «Бліц – опитування ланцюжком» | «Займи позицію» | «Подорож на хронольоті» | «Правда – неправда» | Середній бал |
Прізвище та ім’я учня | ||||||
Вправа «Дельта плюс»
Учні відповідають спочатку на питання «Що Вам сподобалось і вдалося на уроці?», а потім на питання «Що було складно зрозуміти?».
Х. Інформація про домашнє завдання.
Прочитати параграф 21 за підручником В.А Смолій, В.С. Степанков «Історія Україна 7 клас» с. 124-127, вивчити дати та події на с.1128. Творче завдання для учнів з достатнім та високим рівнем знань на с.129. «Робота з джерелами».
Предварительный просмотр:
Подписи к слайдам:
Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49 були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.