Внеклассное мероприятие "Калыкойпого туняшке путешествий дене"
классный час (2 класс) по теме
Ознакомить детей с устными фольклорными жанрами
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
vneklassnoe_meropriyatie.doc | 45.5 КБ |
Предварительный просмотр:
«Калык ойпого туняшке путешествий дене».
Цель: йоча-влакым калык ойпого дене палдараш.
Ыштышаш сомыл: 1. Калык ойпогым икте-весышт деч ойырен мошташ..
2. Писынойым чын ойлаш туныкташ, тудын кулешлыкше .
3.Йоча-влакын уш-акылыштым, чулымлыкыштым вияндаш.
4. Калык ойпого деке шуманден шогаш.
5.Калык ойпого гоч йоча-влакым шочмо йылмым, калыкым, шке элнам йораташ кумыланден шогаш.
Материал: калыкмутан да писеоян ромашка-влак.
Мероприятийын эртымыже.
.
1.Организационный момент.
2.Тун ужаш.
1. Туныктышын туналтыш ойжо.
Салам лийже пагалыме, уна-влак.
Салам лийже, йоча-влак.
Ме тендам шангысек вучена
Пайремнам огына тунал.
А ямдыленна ме тыланда
Колан-чын, колан-йомак,
Колан-тушто, а колан-муро.
Пагалыме, уна-влак, чылалан вер сита,
Чылалан сай шокта?
- А таче ме тендан дене ик туняшке путешествий дене каена. Келшеда?
А могай туняшке каена, те станцийла гыч станцийлашке путешествий дене коштмо деч вара пален налшаш улыда.
2. Станцийлашке путешествий.
Т: А мо дене эрташ туналына? Йомак-влакым шарналтена. Могай йомакыште да могай йомакысе юзо арвер дене коштыныт?
Й: (ойлат). Скатерть самобранка, ступа, печь.
Т: А мо дене Емеля Дурачок коштын?
Й: Конгамбалне.
Слайд «Емеля конгамбалне».
Т: А могай тудо заклинанийым ойлен?
Й: «По щучьему веленью, по моему хотенью, ступай печь».
Т: Айста тушкан ойлен ончена.
Й: (ойлат).
Слайд «Калыкмут».
Калыкмутышто айдемын куанже ден ойгыжо, воштылмыжо да шортмыжо, туныктен ойлымыжо да вурсымыжо ончыкталтеш. Тудо чын, поро, калыкым, шочмо элым, пуртусым йоратыше, кугуракым пагалыше, изиракым чаманыше лийын кушкаш туныкта.
Т: А калыкмут – влак мо нерген лийыт?
Й: (ойлат) - паша, келшымаш, шочмо эл нерген.
Т: Чын. А могай калыкмутым паша нерген паледа?
Й: 1).Туналме пашам эрлалан ит кодо.
2).Илыш поро пашалан пуалтын.
3).Йылмыже яклака, пашаже моклака.
Т: А келшымаш нерген.
Й: 1). Келшен илымаште – вий.
2). Пушенге пушенгылан энерта, айдеме – айдемылан.
3).Тошто йолташ у деч шерге.
Т: А ынде мый ончалнем кузерак те калыкмутым паледа.Мый кажне партышке калыкмутын туналтышыжым пыштем, а те вес пелыжым тушкаште кычалыда. Чыла муыда гын, киддам нолталыда.
Слайд 1. Икте чылан верч, чылан – икте верч.
2.Келшен илымаште – вий.
Т: А нине калыкмут – влак мо нерген ойлат?
Й: (ойлат).
Т: Йоча – влак калыкмутым паледа, тугеже вес станцийыш каена. Келшеда?
А мом ыштышаш улына?
Й: Заклинанийым ойлыман.
Т: Чын. Ойлена.
Слайд (конгамбалне каена)
Т: Тиде станцийыште келшыш?
Й: (ойлат. )
Т: Тугеже вес станцийыш каена. Мом ыштена?
Й: (Заклинанийым ойлена).
(ойлат).
Слайд «Модыш».
Модыш-уш погыш. Модыш гоч айдеме ушым пога, илыш умылымашыже рашемеш, койыш-шоктышыжо ончыкталтеш, а эн тунжо – тазалыкым пенгыдымаште кугун полша.
Йоча модеш, Йоча модеш,
Йоча кушкеш, Йоча кушкеш,
Чевер туням Кугу лиймек,
Пален налеш. Ушан лиеш.
В.А.Мухин (Сави).
Т: Йоча-влак, а те модаш йоратеда? А могай модыш дене модыда?
Й: (ойлат). (Пырыс-коля….)
Т: Марий калык турло модышлан поян лийын. Тиде поянлык кызытат йомын огыл. Шукерте ожно марий калык модыш-влак сонар, колызо, мланде паша дене кылдалтше лийыныт. Мутлан, «Рывыж капкан», «Кол кучен модмаш», «Когорчен чонешта», «Куку», Кулай», Маска ден йоча-влак», «Маска чия» да тулеч моло.
Шуко модыш калык календарь дене кылдалтын. Шорыкйол годым кугу вер Васлий кугыза ден кувалан ойыралтеш. Тыгак, Туп кырен модыныт. А кугече годым мо эн тунжо», Уярня годым?, т улеч моло. Йоча-влак мый тыланда ик модышым модаш темлем . Келшеда?
«Вудйоген модмаш».
Т: Келшыш модаш? Мемнам эше вес станций вуча. Каена? А мом ме ыштышаш улына?
Й: Заклинанийым ойлышаш улына.
(ойлена).
Слайд «Тушто-влак».
Т: Йоча-влак, ко туштым йората?
Айста ваш –ваш туштена.
(туштат).
Т: А ынде мый тыланда туштем.
3.Пенгыдемдымаш.
Т: Йоча-влак, а могай путешествийышке мийышна».
Й: Ойлат: «Калык ойпого».
Тугеже ме тендан дене «Калык ойпого туняшке» путешествий дене миенна.
Слайд «Калык ойпого туняшке» путешествий.
Т: А мо тугай (калык, ой, пого).
Й: ( шонымыштым ойлат).
Слайд «Калык-тиде калык шонен, а ик ен огыл».
Т: А мо тугай Ой?
Й: (шонымыштым ойлат)
Слайд «Ой-тиде…
Т: А мо тугай пого?
Й: (шонымыштым ойлат).
Слайд «Пого-тиде…
Т: А ме могай станцийлашке мийышна?
Й: (ойлат) Калыкмут, модыш , тушто-влак.
Т: А эше могай калык ойпогым паледа?
Й: (ойлат): марий калык муро, такмак-влак, лудыш мут, шотлеммут, калык пале, йомак, мыскара.
Т: Йоча- влак, а лудмаш урокышто могай мурым муренна, айста мурен ончена. Келшеда?
(мурена) «Яндар йукан кукужо».
Т: Йоча-влак, те мыланем пеш келшышда, калыкмутымат, туштымат , модышымат паледа. А тыланда келшыш мо?
Появляется станция «Загадки».
У: Кто любит загадки? Давайте будем загадывать друг другу.
(загадывают, отгадывают).
У: А теперь отгадывайте мои загадки.
1.Кто может говорить на всех языках? (Эхо).
2.Кто может ткать без станка и без рук? (Паук).
3.От чего плавает гусь? (От берега).
4.Кто всегда идет и с места не сходит. (Часы).
3). Закрепление. Ответы на вопросы.
У: Понравилось ли вам путешествовать?
На каких станциях побывали?
Д: На станциях «Пословицы», «Скороговорки», «Игры», «Загадки».
4). Подведение итога.
У: Ребята, вы мне так понравились. Знаете и пословицы, и загадки, и игры, и хорошо умеете читать скороговорки. Атеперь мы вернемся в наш класс. Вспомним наше заклинание.