Урок "My Idol"
план-конспект урока по английскому языку (8 класс)
Цель:формирование ключевых речевых компетенций по теме «Мой кумир».
Предметные: уметь описывать своего кумира, используя новую лексику и степени сравнения прилагательных.
Личностные: формирование устойчивой учебно-познавательной мотивации учения.
Коммуникативные: адекватно использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач.
Регулятивные: осуществлять регулятивные действия самооценки в процессе коммуникативной деятельности на английском языке.
Познавательные: осознанно строить своё высказывание в соответствии с поставленной коммуникативной задачей.
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
idol.docx | 21.05 КБ |
Предварительный просмотр:
My idol.
Цель:формирование ключевых речевых компетенций по теме «Мой кумир».
Предметные: уметь описывать своего кумира, используя новую лексику и степени сравнения прилагательных.
Личностные: формирование устойчивой учебно-познавательной мотивации учения.
Коммуникативные: адекватно использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач.
Регулятивные: осуществлять регулятивные действия самооценки в процессе коммуникативной деятельности на английском языке.
Познавательные: осознанно строить своё высказывание в соответствии с поставленной коммуникативной задачей.
- Орг.момент
-Good morning, students!
-How are you?
-What date is it today?
-What day of the week?
-What season is it now?
-What is the weather like today?
-I see you are ready to begin our lesson.
I hope you`ll work well and get good marks.
- Актуализация знаний обучающихся.
Make up sentences about your classmates using character adjectives that you know.
-What`s Bogdan like?
(Bogdan is reliable…)
- Совместное формулирование цели урока. Целеполагание.
-Let me show you a video. Try to guess what will be the topic of our lesson? (Данил Буранов на шоу «Голос»)
( Student answers)
-Did you see his performance?
-Did you like it?
-What do you know about him?
(Do you know why I chose him? Of course you know. He graduated this school 6 years ago and his first solo concert was here. I hope all of you watched and supported him at famous TV show “Voice”.)
-Can he be an idol for anybody? May be.
-You are right, the topic of our lesson is “My idol”
-What should we do if we want to talk about it?
Plan: -vocabulary
-grammar
-read
-listen
-present a famous person
4. Основная часть урока
-What words should we know if we want to describe a person?
Person: age, looks, height, weight, hair, eyes, personality, interests.
- vocabulary:p.16, t.1 (-Look through these words and tell me what words you don`t know.)
-Would you like to try to present Danil Buranov as in the example. (фото на экране) If you don`t know anything about him you can ask me. (2 минуты )
22 мая 1994 года, танцы.
-Do you want to know who my idol is? (Dina Garipova)фото
-When I prepared for this lesson I made my own survey and I know that among teens the most popular idol is the British model Cara Delevingne.
-Do you like her? I think, yes and today you have a great opportunity to compare 3 famous people. And look at the screen. Can you do it?
-Let`s try!
-Who is better? Let`s compare! What should we know if we want to compare 3 people? Comparatives and superlatives.
-Let`s remember the gramma. P.16, t.2
-Now, let`s compare. (tall, old, slim, dark, friendly, short)
Is it important to be tall or short to be an idol?
Of course, now. I show you where to see, but don`t tell you what to see. It is not important what your appearance is but who you are.
Динамическая пауза.
- Самостоятельная работа с взаимопроверкой.
p.17, t.6 (выставить оценки)
5. Выставление оценок.
6. Рефлексия.
-Let`s have a look at our plan again. Did we get all our aims? Tell me please 5 new words or word combinations that you have known during this lesson?
-Let`s make comparatives and superlatives with the word tall, beautiful, good.
-Did we read today?
-Did we listen today?
-Tell me, can you present your idol now?
7. Дом.задание
-Who is your idol?
1)P.16, t.4 and make your own sentences using comparatives and superlatives.-4
2) Write a short text about your idol or make a presentation about him or her using comparatives and superlatives.-5