Конспекты уроков

Бадмажапова Арюна Намсараевна

«Yхэриг тоонтоо мартангүй

Yзэжэл хэзээш эрьюужэм.

Yнгэрhэн наhаа тоолонгүйгѳѳр

Yелжэл шамдаа нэнгүүжэм..."  

                                        Владислав Тугдэмэй

Скачать:


Предварительный просмотр:

Конспект открытого урока  по бурятскому языку

Класс: 3-дахи

Тема: Буряад хубсаhан

Тип урока: Ознакомление с новой темой

Формы: фронтальная работа, самостоятельная работа, работа в группе.

Приёмы: решение нестандартных задач, точка зрения, рефлексия.

Методы: анализ, сравнение, продуктивные методы, словесный метод.

Задачи урока

Цели: Создать условия для знакомства с лексикой по теме «Буряад хубсаhан» и использования слов в речи.

  1. Предметные:

- ознакомление учащихся с элементами национальной одежды.

- формулировать ответ на вопрос: Ямар бэ?

- уметь правильно произносить звуки и слова.

     2.   Метапредметные:

А). Познавательные УУД

- развивать умение контролировать свою деятельность, самостоятельно и в группе выполнять предложенное задание;

- использовать лексические единицы в предложениях;

- умение определять знание от незнания

Б). Регулятивные УУД:

- формулировать умение определять и формулировать цель, планировать свою деятельность;

В). Коммуникативные УУД:

-  формировать умение работать в группе;

- формировать умение сотрудничать с учителем и одноклассниками;

- уметь точно выражать свои мысли

3. Личностные:

- формировать познавательный интерес к новому материалу;

- создавать позитивное эмоциональное отношение учащихся к предмету и уроку.

Предполагаемый результат:

Знать лексические единицы по теме «Буряад хубсаhан».

Знать рифмовку для проведения физкультминутки.

- описывать цвет одежды, её элементы.

- правильно произносить слова.

- правильно отвечать на вопрос: Ямар бэ?

Оборудование: проектор, компьютер, карточки-схемы, оценочные листы.

Ход урока:

  1. Организационный момент.

- Сайн байна hурагшад! Айлшадаа мэндэшэлэе. hуугтыдаа.

Мүнөөдэрбидэбүлэг-бүлэгөөрөөажаллахабди.

(СЛАЙД 1.Амармэндэ!)

АЙ – ГАЙ – МАЛГАЙ

ОЙ – МОЙ – ХОРМОЙ

ЛАА – ЛАА – ЗАЛАА

ЗЭ – ЗЭ – ДЭНЗЭ

hЭ – hЭ – БYhЭ

ГЭ – ГЭ –ДЭГЭЛ

(СЛАЙД 2.ФОНЕТИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА)

ГРУППОВОЕ ЧТЕНИЕ, ИНДИВИДУАЛЬНОЕ ЧТЕНИЕ

- Анхаралтайгаарэдэүгэнүүдыехарая. Танилүгэнүүдбайнагү? Эдэойлгосонуудыенэгэүгөөрнэрлэе: ХУБСАhАН

- Мүнөөдэрэйхэшээлдэюунтухайхөөрэлдэхэбибди?

II.             (СЛАЙД 3. ДЭГЭЛЭЭ ШЭНЭhЭЭНЬ ГАМНА, НЭРЭЕЭ ЗАЛУУhААНЬ ГАМНА)

                    Прочитать пословицу

Дэгэл

Шэнэ

Нэрэ

Залуу

Гамна

Энэоньhонүгэудхаарааямарородоньhонүгэтэйадлибайнаб? Оршуулаядаа.

БЕРЕГИ ПЛАТЬЕ СНОВУ, А ЧЕСТЬ – СМОЛОДУ.

- Почему так говорят в народе? (Перевод, работа над содержанием)

СЛАЙД  4.

- У каждого народа своя национальная одежда, которая зависит от климатических условий, вида деятельности, половой принадлежности, возраста.

- Сегодня мы с вами будем говорить о бурятской национальной одежде. А мы будем модельерами. Из далёкой Москвы к нам в гости приехали ваши ровесники Саша и Таня. Им очень понравилось у нас в Бурятии, сегодня на уроке мы познакомим их с нашей национальной одеждой. Вы согласны? Поможете мне?

СЛАЙД 5.

- Мы с вами постараемся их правильно одеть.

- Кто знает, из каких частей состоит бурятский национальный костюм?

- Бурятская одежда состоит из трёх частей:

МАЛГАЙ, ДЭГЭЛ, ГУТАЛ.

СЛАЙД 6.

- А что ещё вы знаете? Достаточно ли ваших знаний, чтобы подобрать одежду для мальчика и девочки? Если нет, то где можно узнать?

-ИНТЕРНЕТ,  КНИГИ, СЛОВАРИ, РОДИТЕЛИ …

ФИЗМИНУТКА.

ТИК –ТАК, ТИК – ТАК…

YГЛөөГYYР БОЛООЛ.

ТИК – ТАК, ТИК – ТАК …

YХИБYYД, БОДЫТ ДАА.

YХИБYYД, БОДЫТ ДАА.

YТЭР ХУБСАЛЫТ,

YРДИЛДЭН ГАР НЮУРАА

hАЙСА УГААГЫТ.

- А теперь каждой группе я даю дополнительное задание. Предлагается маршрутный лист.

СЛАЙД 7.  ЭБТЭЙГЭЭР АЖАЛЛАЯ!

Маршрутный лист.

  1. Найти и отобрать информацию по выбранной теме.
  2. Обсудить в группе.
  3. Презентовать свою модель

IV. Закрепление.

- Чья группа готова?

(выходят и рассказывают по маршрутному листу)

ГОТОВЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ КОСТЮМА ПРИКЛЕИВАЮТ НА ШАБЛОНЫ, РАСКРАСИВ ПРЕДВАРИТЕЛЬНО ВСЕ ЭЛЕМЕНТЫ.

СЛАЙД 8. ЯМАР БЭ?

МАЛГАЙ

ДЭГЭЛ

ГУТАЛ

- Бэрхэтдаа!

V. Итог занятия.

- Какова была тема урока?

Кто сможет рассказать родителям о том, что узнали на уроке.

- А сейчас давайте оценим свою работу.

СЛАЙД 9. ЛИСТ САМООЦЕНКИ

НАПРОТИВ КАЖДОГО УТВЕРЖДЕНИЯ ВЫ СТАВИТЕ ЗНАК «+» (ЕСЛИ СОГЛАСНЫ), ЗНАК  «-»  (ЕСЛИ НЕ СОГЛАСНЫ)

- У КОГО НЕТ НИ ОДНОГО МИНУСА, МОЖЕТЕ ПОСТАВИТЬ СЕБЕ «ПЯТЬ»

- У КОГО ОДИН «МИНУС», ПОСТАВЬТЕ «ЧЕТЫРЕ»

- ПОДНИМИТЕ РУКИ ТЕ, У КОГО «5»

-ПОДНИМИТЕ РУКИ ТЕ, У КОГО «4».

СЛАЙД 10. ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ.

ПРИДУМАТЬ ЭСКИЗЫ СТИЛИЗОВАННОГО БУРЯТСКОГО КОСТЮМА.

СПАСИБО ЗА СОТРУДНИЧЕСТВО.

ХЭШЭЭЛ ДYYРЭЭ. БАЯРТАЙ!


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

Амар сайн !

Слайд 2

ай- гай – малгай ой – мой – хормой ла- лаа – залаа зэ – зэ – дэнзэ h э - h э - б ү h э гэ – гэ - дэгэл Фонетическая зарядка

Слайд 3

Хэшээлэй темэ : « Буряад хубса h ан»

Слайд 4

Дэгэлээ шэнэ h ээнь гамна , Нэрэеэ залуу h аань гамна . Береги платье снову , А честь - смолоду.

Слайд 5

Танилсая ! Эржена Эрдэни

Слайд 6

Малгай Малгай Дэгэл Дэгэл Гутал Гутал Буряад хубса h ан

Слайд 7

Эбтэйгээр ажаллая ! Найти и отобрать информацию по выбранной теме. Обсудить в группе. Подготовить презентацию модели. Презентовать свои модели.

Слайд 8

Ямар бэ? Малгай - …

Слайд 9

Ямар бэ? Дэгэл …

Слайд 10

Ямар бэ? Гутал …

Слайд 11

Лист самооценки 1. Я могу назвать элементы бурятской национальной одежды 2. Я узнал значение элементов бурятской национальной одежды 3. В группе помогал выполнять задание 4. Внимательно слушал учителя и одноклассников 5. Активно работал на уроке и правильно отвечал на вопросы

Слайд 12

Домашнее задание Придумать эскизы стилизованных бурятских костюмов.

Слайд 13

Баяртай !



Предварительный просмотр:

Лист самооценки

1. Я могу назвать элементы бурятской национальной одежды

2. Я узнал значение элементов бурятской национальной одежды

3. В группе помогал выполнять задание

4. Внимательно слушал учителя и одноклассников

5. Активно работал на уроке и правильно отвечал на вопросы

Лист самооценки

1. Я могу назвать элементы бурятской национальной одежды

2. Я узнал значение элементов бурятской национальной одежды

3. В группе помогал выполнять задание

4. Внимательно слушал учителя и одноклассников

5. Активно работал на уроке и правильно отвечал на вопросы



Предварительный просмотр:

Конспект открытого урока по бурятскому языку.

Класс: 5 «А»

Тема урока: Минии бүлэ.

Тип урока: Обобщение пройденного материала (по УМК «Алтаргана», авторы Содномов С. Ц., Содномова Б. Д.)

Цели и задачи урока:

  1. Образовательная:

Закрепить знания по теме «Минии бүлэ». Активизировать употребление лексики в речи. Развивать языковую догадку и логическое мышление. Понимать лексическое значение слов и уметь их использовать в высказываниях.

  1. Развивающая:

Работать самостоятельно и в группах. Формировать способность предоставлять личную информацию и запрашивать её в устной и письменной речи. Понимать услышанную информацию.

  1. Воспитательная:

Воспитывать интерес к бурятскому языку, уважение к старшему поколению.

Ожидаемые учебные результаты:

Личностно: «Гэр бүлэ» гэһэн темэ тодорхойлон харуулха.

Метапредметно:

- бүлэгөөр хүдэлжэ шадаха.

- гол зорилго табижа шадаха.

- сэдэбэй проблемэ дээрэ хүдэлмэрилжэ шадаха.

Предметнэ:

«Гэр бүлэ» гэһэн сэдэб тухай гол зорилго табиха, түсэблэхэ, эмхидхэжэ шадаха шадабари түрүүлхэ.

«Гэр бүлэ» гэһэн темээр хэлэнэй нөөсэ баяжуулха.

Форма урока: Урок-обобщение

Оборудование: Медиапроектор, шаблоны.

Межпредметные связи: Буряад литература, музыка, технология.

Тип урока: Урок повторения пройденного материала.

Структура урока:

  1. Организационный этап.
  2. Вводно-мотивационный этап. Фонетическая зарядка.
  3. Постановка целей. Актуализация знаний.
  4. Формирование лексических навыков. Тренировочное задание.
  5. Физминутка.
  6. Ребусы. Словарная работа.
  7. Изготовление мини-словаря.
  8. Рефлексия.
  9. Гэрэй даабари.
  10. Сэгнэлгэ.
  1. Организационный этап. Приветствие. Создание благоприятной атмосферы приветственными словами:

- Сайн байна, һурагшад. Танилсая даа: Минии нэрэ А. Н.  Айлшадаа мэндэшэлэе! Аалиханаар һууя.  Сонхоор харагты, газаа ямар саг бэ? Зүб! Орой намар болонхой. Саһан ороно. Хүйтэн.

  Харагты даа. (Слайд 1)  Нара таанадые хараад, энеэбхилжэ байна.  Энэ хэшээлдэ һайнаар , оролдосотойгоор ажаллаһан хүбүүд басагадта Хүхюутэй Наран смайлигуудые бэлэглэхэ.

  1. Вводно-мотивационный этап. Фонетическая зарядка: (Слайд 2)

- Хүдэлмэриингөө урда тээ мэнгээрһэн  хоолойгоо бэлдэе:

А – аа – ай: Аба – абаа – манай

Э – ээ – эй: Эжы – эгээл – мээхэй

О – оо – ой: Одхон – одоол – ойро

У – уу – уй: Уг – ууган – уйлаа

Ү – үү – үй: Хүбүүн – үхибүүн – үйлсэ

  1. Постановка целей. Актуализация знаний. (Слайд 3)
  2. Текст.

Манай гэр бүлэдэ дүрбэн хүн бии: аба, эжы, эгэшэ болон би. Минии эжы Эржэна Базаровна гэжэ нэрэтэй. Эжымни дүшэн хоёртой. Минии аба Баяр Цоктоевич гэжэ нэрэтэй. Абамни табитай. Минии эгэшэ – Сэсэг. Сэсэг хори нэгэтэй.

 Формирование лексических навыков. Тренировочное задание.

- Танай гэр бүлэдэ хэды хүн бэ?

- Танай эжы хэн гэжэ нэрэтэйб?

- Танай аба хэн гэжэ нэрэтэйб?

- Танай аба хэды наһатайб?

                             - Танай эжы хэды наһатайб?

- һурагшад! Мүнөөдэрэймнай хэшээлэй зорилго ямар болоноб? Юун тухай хөөрэлдэхэбибди? Хэн хэлэжэ үгэхэб?

- Зүб даа. Бидэ гэр бүлэ тухай урда хэшээлнүүдтэ үзэһэн темээр ажалаа үнгэргэхэбди.

  1. Физминутка. (Слайд 4) Звучит музыка.

- һурагшад, бэеэ амаруулая!

Хүгжэм шагная. Ямар дуунай хүгжэм бэ? Һаная.

Бодоё үхибүүд аалиханаар (Дети встают)

 Хододоо Наран байг лэ,

Хододоо Замби байг лэ,

Хододоо Эжы байг лэ,

Хододоо Би байһуу!

  1. Һуугты! Ребусуудые харая!  (Слайд 5)

Абга – эсэгын аха гү, али  дүү эрэшүүл (дядя по отцу)

Абгай – түрэһэн эсэгын эгэшэ ( тётя по отцу)

Нагаса – эхын аха гү, али дүү (дядя по матери)

Нагаса – эхын аха гү, али дүү (дядя по матери)

Бүлэ – семья

  1. Обобщение изученного материала. Изготовление мини-словаря. (Слайд 6)

- Yхибүүд!  Буряад хэлэн дээрэ Словарь гэһэн үгэ Толи гээд  нэрлэнэбди. Ямар толинуудые мэдэхэбта? Нэрлэгты.

Словарь соохи үгэнүүд алфавидай гуримаар бэшээтэй байдаг. Зарим үгэнүүд олон удхатай байдаг. Жэшээнь, Аба – папа, аба – возьми (Глагол).

 

 Терминологические, энциклопедические, лингвистические г. м.
– толковые,
– переводные,
– орфоэпические,
– орфографические,
– синонимов,
– антонимов… гэхэ мэтэ

    - Мүнөө бидэ өөһэдөө багахан толи хэжэ туршахабди.   Иимэ саарһан шаблонуудые үгэхэдэмни, таанад «Минии бүлэ» гэһэн темэдэ хабаатай үгэнүүдые оршуулгатайнь бэшэхэт. Мэдэхэ үгэнүүдээ һанажа бэшэхэ. Жэшээнь, Аба – папа…

     Хэһэн толиингоо гадар өөһэдынгөө дураар гоёохо.

  1. Рефлексия.

Хэшээлэй дүн.

- Мүнөөдэрэй хэшээлһээ ямар шэнэ юумэ абаабта?

- Ямар хүдэлмэри һонирхолтой байгааб?

- Толи гэжэ юуб? Ямар толинуудые мэдэхэбта? Толи һурагшадта хэрэгтэй гү?

- Бэрхэнүүт даа, Хүхюутэй Наран таанадта иимэ бэлэгүүдые барина. Һайн даа!

  1. Гэрэй даабари. Синквейн зохёохо «Минии бүлэ»

Синквейн (от фр. cinquains, англ. cinquain) — это творческая работа, которая имеет короткую форму стихотворения, состоящего из пяти нерифмованных строк.

Синквейн – это не простое стихотворение, а стихотворение, написанное по следующим правилам:

1 строка – одно существительное, выражающее главную тему cинквейна.

2 строка – два прилагательных, выражающих главную мысль.

3 строка – три глагола, описывающие действия в рамках темы.

4 строка – фраза, несущая определенный смысл.

5 строка – заключение в форме существительного (ассоциация с первым словом).

Составлять cинквейн очень просто и интересно. И к тому же, работа над созданием синквейна развивает образное мышление

  1.  Сэгнэлгэ.

- Баяртай!



Предварительный просмотр:

Багша: А. Намсараевна

Анги: 5-дахи «А»

Тема урока: Минии бүлэ.

Тип урока: Обобщение пройденного материала ( по УМК «Алтаргана» Содномов С. Ц., Содномова Б. Д.)

Цели и задачи  урока:

  1. Образовательная:

Развивать способности к анализу, синтезу, творческому и критическому мышлению, выражении собственного мнения.

Понимать лексическое значение слов и уметь их использовать в высказываниях.

  1. Развивающая:

Работать самостоятельно и в группах.

Формировать способность предоставлять личную информацию и запрашивать её в устной и письменной речи.

Понимать услышанную информацию.

  1. Воспитательная:

Воспитывать интерес к бурятскому языку, уважение к старшему поколению.

Ожидаемые учебные результаты.

Личностно:   «Гэр бүлэ» гэһэн темэ тодорхойлон харуулха.

Метапредметно:

-гол зорилго табижа шадаха

- багшатай болон һурагшадтай темын проблемэ дээрэ хүдэлмэрилжэ шадаха.

Предметнэ:

«Гэр бүлэ» гэһэн темэ тухай гол зорилго табиха, түсэблэхэ, эмхидхэжэ шадаха шадабари түрүүлхэ.

«Гэр бүлэ» гэһэн темээр хэлэнэй нөөсэ баяжуулха.

Форма урока: Урок-обобщение

Оборудование: Медиапроектор, карточки

Межпредметные связи: Уран зохёол, түүхэ.

Тип урока: Урок повторения пройденного материала.

Структура урока:

  1. Организационный этап.
  2. Вводно-мотивационный этап. Фонетическая зарядка.
  3. Постановка целей. Актуализация знаний.
  4. Формирование лексических навыков. Тренировочное задание.
  5. Физминутка.
  6. Ребусы. Словарная работа.
  7. Рефлексия.
  8. Инструктаж по выполнению домашнего задания.

  1. Организационный этап. Приветствие. Создание благоприятной атмосферы приветственными словами:

  1. Сайн байна. Танилсая даа. Минии нэрэ  А. Н.

-Урин хүүгэд, мэндэ амар!

Уран һайхан буряад хэлэн дээрээ

Урматай һайнаар хүдэлжэ

Үндэр сэгнэлтэдэ хүртэе! (Слайд 1)

  1. Вводно-мотивационный этап. Фонетическая зарядка:

А – аа – ай: Аба – абаа -  манай

Э – ээ – эй: Эжы –  тээли  -  мээхэй

О – оо – ой: Одхон -  одоол -  ойро

У – уу – уй: Уг – ууган – уйлаа

Ү – үү – үй: Хүбүүн – үхибүүн – үйлсэ (Слайд 2)

  1. Постановка целей. Актуализация знаний.

- Би мүнөө танда багахан текст уншахам, таанад анхаралтайгаар шагнагты.

Багша уншана:

      Манай гэр бүлэдэ дүрбэн хүн: аба, эжы, эгэшэ болон би. Минии эжы  Надежда Базаровна гэжэ нэрэтэй. Эжымни 42. Минии аба Баяр Цоктоевич гэжэ нэрэтэй. Абамни табитай. Минии эгэшэ Света. Света 21. Би арбатайб. Ивалгын дунда һургуулиин 5 ангида һуранаб.

Һурагшад, иимэ асуудалнуудта харюусагты:

- Танай гэр бүлэдэ хэды хүн бэ?

- Танай эжы хэн гэжэ нэрэтэйб?

- Танай аба хэн гэжэ нэрэтэйб?

- Танай аба хэды наһатайб?

 

- Танай эжы хэды наһатайб?

 - һурагшад, юу гэжэ һананабта? Мүнөөдэрэй хэшээлэй темэ ямар бэ? Ямар зорилго табинабибди?

- Бидэ гэр бүлэ тухай бэхижүүлгын хэшээл үнгэргэхэбибди.

4.   Зай, үхибүүд, бэрхэнүүд байнат, саашаа ябая!

Задание по карточкам.  (Слайд 3)

Лист самооценки. Хүн бүхэн өөрыгөө шалгаха.

6. Физминутка. (Слайд 4)

- һурагшад, бэеэ амаруулая!

Бодоё үхибүүд аалиханаар (Дети встают)

Эрхэ жаахан Эржүүхэй

Эрбээхэйе бариха гээ.

Эрбээхэйнь эрьелдээд

Эгсэ дээшээ ниидэшөө.

Эржүүхэй эрьелдээд,

Эгсэ доошоо хиидэшөө.

7. һуугты! Ребусуудые харая! (Слайд 5)

8. Обобщение изученного материала.

(Работа по учебнику)

9. Хэшээлэй дүн гаргая. Рефлексия:

- Мүнөөдэрэй  хэшээлдэ юу мэдэхэ болообта?

- Ямар хүдэлмэри һонирхолтой байгааб?

- Ребус гэжэ юуб?

  1. Гэрэй даабари. Номоор ажал дүүргэлгэ.

  1. Сэгнэлгэ.

Самоанализ урока.

Һара үдэр: Октябриин 19

Анги: 5 «А»  Һурагшад: 15

Предмет: Буряад хэлэн

Багша:  А. Н.

Номой автор: Содномов С. Ц., Б. Д. Содномова «Алтаргана»

Хэшээлэй сэдэб: Минии бүлэ.

Хэшээлэй түхэл:  хэшээл – дүн гаргалга

Хэшээлэй хэрэгсэл: Медиапроектор, карточканууд.

Хэшээлэй зорилгонууд:

  1. Образовательная:

Развивать способности к анализу, синтезу, творческому и критическому мышлению, выражении собственного мнения.

Понимать лексическое значение слов и уметь их использовать в высказываниях.

  1. Развивающая:

Работать самостоятельно и в группах.

Формировать способность предоставлять личную информацию и запрашивать её в устной и письменной речи.

Понимать услышанную информацию.

  1. Воспитательная:

Воспитывать интерес к бурятскому языку, уважение к старшему поколению.

Нэгэдэхи шата мэндэшэлгэ, уран һайхан шүлэгөөр хэшээлээ эхилээб.

Хоёрдохи шата - фонетическа зарядка хэхэдээ, һурагшад абяануудые, үгэнүүдые зүбөөр үгүүлнэ. Энэ хэлэлгын һорилго болоно.

Гурбадахи шата – Багша текст уншана, һурагшад хэшээлэйнгээ сэдэб, зорилго зүбөөр табина.

Дүрбэдэхи (гол) шата – Карточкаар ажаллана, хүндэ үгэнүүд дээрэ багша туһална. Һурагшад өөҺэдыгөө сэгнэхэ ёҺотой. (Лист самооценки)

Табадахи шата – Бэеэ амаруулга.

Зургаадахи шата – Ребус таалга, һүбэлгэн ухаан хүгжөөлгын тула үнгэргөөб. Хүндэ үгэнүүдые багша ойлгуулна.

Долоодохи шата – Хэшээлэй дүн гаргалга. Рефлексия.

Наймадахи шата – Гэрэй даабари үгэлгэ. Сэгнэлгэ.


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

Аха д үүнэрэй эбтэй һаа , А лта м үнгэншье хэрэггүй . Онь һон үгэ .

Слайд 2

Х үндэтэ һурагшад ! Урин х үүгэд , М эндэ амар ! Уран һайхан Б уряад хэлэн дээрээ Урматай һайнаар х үдэлжэ , Yндэр сэгнэлтэдэ хүртэе !

Слайд 3

Фонетическа зарядка: А – АА - АЙ : АБА – АБАА – МАНАЙ Э – ЭЭ – ЭЙ : ЭЖЫ – ЭГЭЭЛ – МЭЭХЭЙ О – ОО – ОЙ : ОДХОН – ОДООЛ – ОЙРО У – УУ – УЙ : УГ – УУГАН – УЙЛАА Y – YY – Y Й : Х Y Б YY Н – Y ХИБ YY Н - Y ЙЛСЭ

Слайд 4

Өөрыгөө шалгая ! Даабари . Точконуудай орондо таараха үгэнүүдые табижа дүүргэгты . Би Доржо гэжэ ………. Ивалгын дунда һургуулиин 5-дахи класста ……….. Минии ………. табан хүнһөө бүридэнэ : минии эжы , аба , хүгшэн эжы , аха би өөрөө . Эжымни 42 наһатай , һургуулида буряад хэлэнэй багшаар ………... Абамни 46 наһатай , жолоошоноор ………..

Слайд 5

Физминутка

Слайд 6

‘ А <-> Г

Слайд 7

Y бэл - 2143

Слайд 8

‘ 5 ‘ ‘ ‘ ‘ ‘



Предварительный просмотр:

Анги: 8-дахи

Хэшээлэй сэдэб: Yгырхэгүй баян эрдэмһээ,

                               Yхэхэгүй соло ажалһаа.

(Базар Барадинай «Сэнгэ баабай» гэһэн зохёолоор).

Зорилго:

1. Һургалгын

А). Ойлгуулгын: Уран зохёолшо, аяншалагша, эрдэмтэн Базар Барадинай «Сэнгэ баабай» гэһэн зохёолой анализ хэжэ һургалга.

Б). Практическа: Зохёол-хөөрөөнэй удха элирүүлжэ шадалга.

В). Шалгалтын: Багшын асуудалнуудта дүүрэн харюу үгэлгэ, даабаринуудые дүүргэлгэ, үгэнүүдэй удха тайлбарилга.

2. Хүгжөөлгын: Yгтэһэн материал нэгэдхэжэ, шухала тобшолол гаргалга, һурагшадай анхарал, ухаан бодолго, аман хэлэлгэ дэбжүүлгэ.

3. Хүмүүжүүлгын: Сэсэн бодолтой, эд зөөрёорөө бэшэ, харин ажал хэрэгээрээ хүн зондоо туһатай ябаха гэһэн ойлгосо үхибүүдэй досоо түрүүлэлгэ.

Хэшээлэй янза: Урда хэшээлдэ үзэһэнөө бэхижүүлгэ.

Хэшээлэй түхэл: Интегрированнэ  (Буряад литература ба буряад арадай аман зохёол).

Хэрэгсэлнүүд: сахим ном, медиапроектор, слайднууд.

Һуралсалай түсэблэһэн дүн.

Буряад литератураар шадабари: Уран зохёолшын бодол зүб ойлгохо, уран гоёор уншалгын дадал хүгжөөлгэ, уншаһанаа ойлгожо, тобшолол хэжэ һургалга, зохёолой нэрын гол удха элирүүлгэ.

Үхибүүнэй өөрын хүгжэлтын дүнгүүд.

Метапредметнэ: Бэеэ гуримшуулаад ябаха шадабари. Багшатаяа хамта хэшээлэйнгээ зорилго табижа һураха, өөрынгөө ажал сэгнэхэ.

Оршон тойрониие шудалха шадабари: Номоор хүдэлхэ, үгүүлэл сооһоо асуудалнуудта харюу олохо, зохёолой удха дамжуулга.

Харилсаха шадабари: Һурагшад бүлэг бүлэгөөрөө хүдэлхэдөө бэе бэеэ шагналга, анхаралтайгаар хандалга.

Ном: Ц. Б. Бадмацыренова

          К. Н. Гармаева

          Б. Ш. Ширапова

          «Буряад литература» 8-дахи анги. I хуби.

Хэшээлэй ябаса:

  1. Эмхидхэлэй үе.
  2. Гэрэй даабари шалгалга. Экспресс-асуудал:
  1. Богонихон сагай болзор соо болоһон үйлэ хэрэг харуулһан, үсөөн үйлэдэгшэ нюурнуудтай юрэ хөөрэһэн багашаг уран зохёол - …….
  2. Хэмжүүрээрээ хөөрөөнһөө ехэ, романһаа бага, олон үйлэдэгшэ нюурнуудтай прозын жанр - …..
  3. Гурбан романһаа бүридэһэн зохёол - …….
  4.  Буряад арадаа гэгээрүүлэгшэдые нэрлэгты - …………………………………………..
  5. Самандабадрын зохёолнуудые нэрлэгты - ……………………………………………...

       
      III.   Текст дээрэ х
үдэлмэри. (Һурагшад багшатаяа хамта хэшээлэйнгээ зорилго табина)

(Һурагшад медиапроектор дээрэ зурагуудые харана)

Слайд 1. 1913 он. Буряад айлай үргэн хотон.

Слайд 2. Табхагар сагаан эшэгы гэр харагдана.

Слайд 3. Хотоной зүүн хойно хэдэн шара гэртэй үгытэй айлнууд.

Слайд 4. Yргэн хотон соохи гэр соо жараад наһанай, бага зэргын буурал боложо байһан толгойтой. Маряатайшаг, хулганын һүүл шэнги болошоһон гэзэгэтэй үбгэрүү шарайтай болоһон хүн гэдэһээ эльбэжэ, хоймортоо һууна.

Слайд 5. Дариима басаган

Слайд 6. Сэнгын бүлэ: Дулма абгай, Дашасэрэн (Мантаахай) хүбүүн, Һамажаб басаган, Дамдинсүрэн (Сэнгындэ табадахи жэлээ байна).

Слайд 7. Сэнгэ баабай үбдөөд хэбтэнэ.

Слайд 8. Гоё һайхан тэргэтэй, хажуудаа нэгэ шабитай, шара обоодойтой, хуушабтар улаан торгон дэгэлтэй, шара торгон шэнэ хүрмэтэй, хүзүүндээ мүнгэн гуутай бурхан зүүһэн, маряатай томо бэетэй, хара һахалтай, залуу шарайтай лама ерэжэ тэргэһээ бууна.

Слайд 9. Сэнгэ баабай лама хоёрой хоорондохи хөөрэлдөөн.

Слайд 10. Ород доктор.

Слайд 11. Баян хүнэй үхэл.

Слайд 12. Оньһон үгын удха дээрэ ажал.

Yгырхэгүй баян эрдэмһээ,

Yхэхэгүй соло ажалһаа.

  1. Һурагшад бүлэг бүлэгөөрөө даабаринуудые дүүргэнэ. 3 бүлэг боложо хүдэлмэрилнэ.

Нэгэдэхи даабари: Yгтэһэн дүрэнүүдэй уран зохёол соо зураглалга. Лама ба ород доктор, Дариима ба Һамажаб, Дашасэрэн ба Дамдинсүрэн.

Хоёрдохи даабари: Зураг зураха «Сэнгэ баабай минии нюдөөр»

Гурбадахи даабари: Энэ зохёолдо тааруу оньһон үгэнүүдые һанаха.

  1. Хэшээлдэ хэһэн ажалай сэгнэлтэ.

- Хэндэ хэшээл һайшагдааб?

- Энэ хэшээл дээрэ юу хадуужа абаабта?

VI.  Хэшээлэй дүн гаргалга.

Гэрэй даабари: Найруулга бэшэхэ.

 Сэдэб: «Хүн гээшэ юунэй түлөө ажаһууха ёһотойб».



Предварительный просмотр:

Дата: Февралиин 14

Класс: 8а

Тема: Даши-Нима из рода Дарханов

 Образовательное событие

(Перенос предметных знаний на метапредметный уровень)

Цели:

  1. Вовлечь каждого ученика в активный познавательный, творческий процесс
  2. Учить представлять своё творчество, отстаивать свои взгляды на выбор методов и материалов, необходимых для осуществления своих творческих  замыслов
  3. Учить применять свои знания в новых условиях
  4. Формировать УУД
  5. Воспитывать у детей интерес к творческому взаимодействию при совместной работе
  6. Учить ориентироваться в мире информации

«Пять П»

ПРОБЛЕМА

ПРОЕКТИРОВАНИЕ

ПОИСК ИНФОРМАЦИИ

ПРОДУКТ

ПРЕЗЕНТАЦИЯ

Шестое «П» проекта – ПОРТФОЛИО – ПАПКА с рабочими материалами

Оборудование:  телевизор, компьютер, словари, карточки, папка, картон, цветная бумага, ножницы, клей

Сценарий образовательного события:

  1. Организационный момент

- Сайн байна!

Айлшадаа амаршалая

- Сайн байна, хүндэтэ багшанар!

  1. Постановка задачи урока

Эпиграф к уроку:

 «Yхэриг тоонтоо мартангүй

Yзэжэл хэзээш эрьюужэм.

Yнгэрhэн наhаа тоолонгүйгѳѳр

Yелжэл шамдаа нэнгүүжэм…»

Владислав Тугдэмэй

- Владислав Тугдэмэй энэ үгэнүүдээр мүнөөдэрэйнгөө арга хэмжээе (мероприятие) эхилэе.

Ородоор хэлэбэл:

«Не забывая своё тоонто Укурик

В любое время возвращаюсь.

Не считая уходящие годы

Как старый друг к тебе прижимаюсь»… (СЛАЙД 1)

- Эти строки Владислав Тугдэмэй посвятил выдающемуся бурятскому мастеру-дархану, которого в детстве нарекли именем Даши-Нима, что в переводе означает «удачливое солнце». Своим творчеством он стал известен всему миру. (СЛАЙД 2)

- Ирина Хакамада, политический и общественный деятель сравнивает его с великим испанским живописцем, скульптором, представителем сюрреализма Сальвадором Дали. (СЛАЙД 3)

-  А Сергей Бодров, кинорежиссёр фильма «Монгол» говорил:

«… он практически соавтор этой картины» (СЛАЙД 4)

- Һурагшад! Эндэ хэн тухай хэлэгдэнэб?

- Зүб! (СЛАЙД 5)

- Даши Намдаков тухай мүнөөдэр хөөрэлдэхэбди.

  1. Основной этап

- Мүнѳѳдэр бидэ бүлэг бүлэгѳѳрѳѳ хубааржа энэ хэшээл дээрээ ажаллахабди.  

Нэгэдэхи бүлэг – «ШЭНЖЭЛЭГШЭД» (исследователи)

Хоёрдохи бүлэг – «АЯНШАЛАГШАД» (путешественники)

Гурбадахи бүлэг – «ОРШУУЛАГШАД» (переводчики)

Дүрбэдэхи бүлэг – «УРАН ГАРТАН» (умельцы)

- Бүлэг бүхэн өөрын даабаринуудтай

«ШЭНЖЭЛЭГШЭД» - собирают информацию о биографии Даши Намдакова, готовят презентацию по теме «Даши Намдаковой намтар»

«АЯНШАЛАГШАД» - поиск информации-описаний работ мастера по теме «Даши Намдаковой  зохёохы зам» («Значимые работы и их география»)

Найти описание данных работ скульптора и их местоположение.

 «ОРШУУЛАГШАД» - перевод текста «Эбтэй дүрбэн» («Четверо дружных»)

«УРАН ГАРТАН» - аппликация-иллюстрация по мотивам буддийской притчи «Четверо дружных»

  1. Заключительный этап

«Любовь к родной земле нас объединяет, вера в единство даёт нам силу» - надпись на скульптуре «Четверо дружных»

- Эдэ үгэнүүдые таанад ямараар ойлгонобта?

Түрэл нютагнай маанадта хүсэ шадал үгэнэ, ухаан бодолыемнай сэбэрлэнэ, этигэл түрүүлнэ гэhэн удхатай. Тиимэ тула, бидэ түрэhэн газартаа мүргэжэ, шүтэжэ, этигэжэ, найдажа, дуратай байха ёhотойбди.

- Бэрхэнүүд, манай hурагшад. Мүнөөдэр таанад hайнаар хүдэлhэндэтнай би баяртай байнаб. Буряад оронойнгоо мэдээжэ хүнүүдые танижа, мэдэжэ, шэнжэлжэ,омогорхожо ябахыетнай хүсэнэб! Мүнөөдэрэйнгөө ажал үшөө үргэлжэлүүлхэбди. Баяртай!

Һанаха заабаринууд

(памятка-инструкция):

«Шэнжэлэгшэд»

  1. Даши Намдаковой намтар тухай мэдээсэл суглуулха.

Собрать информацию по биографии Даши Намдакова

  1. Түсэб табиха.

Составить план

  1. PowerPoint программа хэрэглэн презентации бэлдэхэ

При помощи программы PowerPoint создать презентацию об известном скульпторе

  1. Бэлдэhэн ажалаа хамгаалха

Подготовить защиту своей работы

Һанаха заабаринууд

(памятка-инструкция):

«Аяншалагшад»

  1. Даши Намдаковой габьяата хүдэлмэринүүд  тухай мэдээсэл суглуулха.

Собрать информацию о выдающихся работах Даши Намдакова

  1. Фотонуудые хэрэглэн, скульптурнуудай зураглал олохо.

При помощи данных изображений, найти описание скульптурных композиций и их местоположение.

  1. Багахан хөөрөөнүүдые Даши Намдаковой ажалнууд тухай бэлдэхэ.

Подготовить небольшие рассказы о данных работах.

Һанаха заабаринууд

(памятка-инструкция):

«Оршуулагшад»

  1. Анхаралтайгаар текст уншаха.

Внимательно прочитать текст

  1. Хоёр-хоёр мэдүүлэлээр хубаагаад, толи хэрэглэн, текст оршуулха.

Текст разделить по два предложения, используя толковые словари, перевести

  1. Энэ буддын шажанай үльгэр домог ролёор хубаажа уншаха: Автор, Заан, Бишэн, Шандаган, Шубуухай.

Буддийскую притчу прочитать по ролям (на бурятском языке): Автор, Слон, Обезьяна, Заяц, Птичка

Һанаха заабаринууд

(памятка-инструкция):

«Уран гартан»

  1. Үнгэтэ саарhа, шэрэ, биирэ, фломастер, хайша, сабуу хэрэглэн аппликации бүтээхэ.

Используя цветную бумагу, гуашь, кисти, фломастеры, ножницы, клей создать аппликацию

  1. Бэлдэhэн ажалаа хамгаалха

Подготовить защиту своей работы

«Аяншалагшад»

  1. «Царская охота» - г. Кызыл, р. Тыва
  2. «Матерям победителей» - г. Москва
  3. «Чингисхан» - г. Лондон, Великобритания
  4. «Казан» - г. Казань, республика Татарстан
  5. «Хранитель Байкала» - о. Ольхон, Иркутская область, Россия
  6. «Четверо дружных» - п. Агинское, Забайкальский край, Россия

  1. Yнгын дайдаар, хангай тайгаар нэмжыгшэ
    Үлзы Буряад — манай нангин үлгы.
    Сэлмэг сарюун, сэнхир номин шарайшни
    Сэдьхэлдэмнай хэзээдэшье зулгы
    2.  Эрхим хангал санзай шэнги агаарташ
    Эршэ хүсөөр элсүүлэнгүй яалайб!
    Эмтэй домтой мүнхын уһан аршаандаш
    Эльгэ зүрхөө хүртүүлэнгүй яалайб!
    3. Холын замда эхын ёһоор юрөөжэ,
    Хүмүүн зондо хэтын жаргал хүсөөш.
    Саяан хадын сэлгеэн амяар арюудхан,
    Байгал далайн гэгээн долгёор сүршөөш.
    4. Шэрүүн сагай ерээшье һаа дэлхэйдэ,
    Шинии заяан замһаа хадуурхагүйл.
    Эбтэй дорюун бүлын ёһоор жаргыш даа,
    Энхэ Буряад манай нангин үлгы.
    Эхэ нютаг!

Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

Даши Намдаков родился в 1967 году в селе Укурик Читинской области.

Слайд 2

Семья мальчика в этом бурятском местечке принадлежала к древнему уважаемому роду кузнецов-дарханов — «дархатэ».

Слайд 3

Даши стал шестым ребёнком в большой семье Бальжана и Буда-Ханды Намдаковых, у которых всего было восемь детей.

Слайд 4

Отец был буддистом, он занимался резкой из дерева фигурок и буддийских символов, животных, лам и божеств. С самого раннего детства Даши впитал богатый мир всевозможных духов, существ и животных, буддизм глубоко присутствует в его творчестве.

Слайд 5

Молодой художник переехал в Улан-Удэ и начал работать в мастерской бурятского скульптора Васильева. Потом он поступил в Красноярский государственный художественный институт. Даши Намдаков учился у скульпторов-художников Ю.П. Ишханова и недавно приехавшего из Ленинграда Л.Н. Головницкого. Способный юноша смог окончить институт экстерном и вернуться в Улан-Удэ.

Слайд 6

В 90-е годы Даши смог осуществить свою мечту: открыть совсем небольшую ювелирную мастерскую.

Слайд 7

Спустя около десяти лет в 2000 году состоялась-таки персональная выставка художника, открывшаяся в Иркутске. Она кардинально изменила будущую жизнь мастера, который и не ожидал, что на стольких людей его творчество произведёт такое сильное впечатление.

Слайд 8

Выставка ювелирных работ в городе Иркутск "Байкал. Преображение". В экспозиции – более 60 экспонатов, каждый из которых поражает красотой, гармонией формы и цвета, сочетанием деталей.

Слайд 14

Благодаря именно той его выставке художник переехал в Москву и теперь регулярно открывает свои вернисажи в Европе, Америке и Азии.

Слайд 15

Техника работ мастера уникальна и представляет собой симбиоз техники ковки и художественного литья. Его работы выполнены из самых различных материалов: золота, серебра и меди, бронзы и драгоценных камней, слоновой кости, дерева и конского волоса. Все творения Намдакова неповторимы и имеют характерный авторский стиль, который выполнен в буддийских мотивах и уникальных традициях Центральной Азии. Это — восток во всех его проявлениях. Где только не хранятся работы мастера — и в фонде Эрмитажа, и в Музее современного искусства в Москве, в музеях многих стран мира, в том числе Китая и Нью-Йорка. Творения художника, его скульптуры нашли место в частных коллекциях таких известных и влиятельных людей, как В.В. Путин, Герхард Шредер, представителей богемы и российской элиты, а также в частных собраниях по всему миру — Европе, Америке, Тайвани.

Слайд 17

Именно с 2000 годов пришло к нему мировое признание, а конкретно с 2004 года, после переезда в Москву. Через три года после этого Намдаков уже осуществлял весь художественный дизайн фильма «Монгол».


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

«Yхэриг тоонтоо мартангүй Yзэжэл хэзээш эрьюужэм. Yнгэрhэн наhаа тоолонгүйгѳѳр Yелжэл шамдаа нэнгүүжэм…» Владислав Тугдэмэй

Слайд 2

Даши-Нима – «удачливое солнце»

Слайд 3

«…это такой азиатский Дали…»

Слайд 4

«… просто уникальный человек, он практически соавтор нашей картины …»

Слайд 5

Даши Намдаков



Предварительный просмотр:

Буддын шажанай үльгэр домог.

Эбтэй дүрбэн.

     Урдын урда сагта нэгэ нютагта үзэсхэлэн гоё, үдхэн намаатай, амтатай жэмэстэй модон ургаhан юм. Заан, Һармагшан, Шандаган, Шубуухай дүрбэн  амтархан жэмэсыень эдижэ, модоной hүүдэртэ амардаг hэн. Нэгэтэ амитад арсалдаба. Хэмнай эгээ ахаб, эгээ хүндэтэйб  гэжэ мэдэжэ абахаяа шиидэбэ. Аха захаяа хүндэлжэ, эбтэй эетэй hуухын тула арсалдаба. Наhанайнгаа тоое энэ модоной наhатай зэргэсүүлжэ үзэбэ. Нэн түрүүн өөрыгөө томо бэетэй хада ехэ сэсэнби гэжэ тоолоод,  Заан үгэ хэлэбэ: «Минии энэ дэлхэй дээрэ түрэхэдэ, энэ модоной үндэрынь намтай адли байhан юм». Тиихэдэнь Һармагшан хашхарба: Харин минии бага байхада, энэ модон намhаа үндэр бэшэ байгаа». Шандаган ажаглан дуугарба: «Минии заахан байхада, энэ модон намhаа набтар байгаа юм». Энэ үедэ Шубуухай аалиханаар дуугарба: «Би энэ модоной үрэhэ асаржа эндэ тариhан байгааб».

     Тиимэhээ, Шубуухай бишыханшье hаа, ухаан бодолоороо сэсэн, наhаараа эгээ аха байжархиба.

     Агын тойрогой түб hууринда Даши Намдаковой энэ «Эбтэй  дүрбэн» гэhэн скульптура дээрэнь иигэжэ бэшээтэй: «Любовь к родной земле нас объединяет, вера в единство даёт нам силу».