Уроки в начальных классах.
Уроки.
Скачать:
Предварительный просмотр:
Автор: | Буянтуева Виктория Ринчиновна |
Класс: | 2 |
Предмет: | Русский язык |
Тема: | Имя прилагательное |
Раздел: | Части речи |
Тип урока: | Урок «открытия» нового знания |
Вид урока: | Проблемный . |
Методы обучения: | Исследовательский метод. |
Цель: | Ознакомление обучающихся с новой частью речи ролью в русском языке |
Задачи: | |
Обучающая | Добиться усвоение учащимся об имени прилагательном как части речи, формировать умение ставить к имени прилагательному вопрос. |
Воспитательная | Воспитание мотивов учения, положительного отношения к получению знаний об имени прилагательном. |
Развивающая | Развитие самостоятельности, умения устанавливать единые, общие признаки об имени прилагательном, выделять главное, оценивать результаты выполненных работ, умение работать в паре, группе в нужном темпе, добиваться намеченной цели. |
Планируемые результаты | научиться распознавать имя прилагательное среди других частей речи, устанавливать связь между прилагательными и существительными. |
Личностные результаты | приобрести способность иметь собственное мнение; умение уверенно и легко выполнять различные задания; умение правильно использовать терминологию; умение учиться самостоятельно; быть успешным на уроке. |
Универсальные | Регулятативные – контролировать свою деятельность по ходу или результату выполнения задания Коммуникативные – взаимодействовать с соседом по парте, в группе. Познавательные УУД -- подводить под понятие на основе выделенных существенных признаков;-строить объяснение в устной форме по предложенному плану; выполнять задания по заданному алгоритму; строить логическую цепь рассуждений. |
Основное содержание темы, понятия | Имя прилагательное |
Образовательные ресурсы | Схема «Имя прилагательное» |
Ход урока:
Этапы урока | Формы, методы, методические приемы | Деятельность учителя | Деятельность учащихся |
1.Мотивация Цель:. - создание условий для возникновения у учеников внутренней потребности включения в учебную деятельность; | Прием «Эпиграф к уроку» Слово учителя | Мало иметь хороший ум, главное хорошо его применить. - Что вы прочитали? Чему призывает пословица? - Открывайте тетради и записываем дату…, Классная работа | Пословица Уметь применить свой ум |
2.Минутка чистописания | Прием «Найди лишнее» | -Сегодня будем писать букву К. Дайте характеристику этой буквы. Прочитайте слова для чистописания: Капуста, картофель, каша, кабачок Какое слово лишнее?Почему? Запишите Предложите свои задания к слове для чистописания К какой части речи относится слово каша? Расскажите об этой части речи. | Буква к обозначает два согласных звука: твердый[к] и мягкий[к']Этот звук глухой парный Каша Поставить ударение, подчеркнуть гласные буквы, перенос слова. Имя существительное обозначают предмет и отвечают на вопрос кто? что? |
3.Этап актуализации понятий Цель: 1) актуализировать знания об изученных частях речи; 2)актуализировать мыслительные операции анализ, синтез, сравнение; 3) организовать фиксацию образовательной цели и темы урока; 4) организовать анализ полученных ответов и зафиксировать индивидуальные затруднения в выполнении пробного действия или его обосновании. | Прием «Практичность теории»
| Прочитайте .Уходя на работу, мама торопливо отдаёт приказания: - Маша, свари, пожалуйста, кашу, из крупы твердых сортов пшеницы. Что интересного заметили? Какие факты видите? Какой вопрос возникает? В чем проблема? А теперь, поработайте парами, подберите из слов помощников, вопрос и подходящее слово. Проверяем. - Прочитайте, что же у вас получилось? - А теперь понятно, о чем же идёт речь в этом предложении? Над какой темой будем работать? Какова цель ? |
Неизвестно именно какую кашу надо сварить Каша…. Слова помощники: какой? какая? какое? манное, овсяное, рисовые, пшеничная, гречневый. Каша какая? пшеничная |
4.Этап выявление затруднения(проблемная ситуация) Цель: 1) реализовать построенный проект в соответствии с планом; 2) зафиксировать способы записи выражений на эталоне; 3) организовать фиксацию преодоления затруднения; 4) организовать уточнение общего характера нового знания. | Прием «Кластер» | На какой вопрос отвечают слова-признаки? - Все слова, которые мы пишем и произносим, являются частью нашей речи. Посмотрите на таблицу «Части речи» и найдите, как называются слова-признаки. - Давайте попробуем вывести правило об имени прилагательном. (По мере изучения темы составляем кластер по опорной информации.) - У вас на столах пустая схема давайте заполним её. Так какой же вывод можно сделать? Зачитайте. Где мы можем проверить наш вывод? К каким же словам прилагается имя прилагательное? -На какой вопрос осталось получить ответ? Исследование данной проблемы. Сейчас давайте подберем имена прилагательные, чтобы похвалить кашу
| (Следовательно, именно прилагательные сделали ясным смысл задания.)
обозначают связан отвечают Имя прилагательное прилагается к имени существительному (Дети заполняют, пустые клетки схемы) Работа с правилом Какую роль играют в речи имена прилагательные? Вкусная, сладкая, горячая, полезная, рассыпчатая, молочная и т. д. |
5.Физминутка | Кошка крошка на окошке Кашку кушала по крошке. Умывалась лапкою, Облизнулась сладко: Каша манная вкусна С теплым молочком она | Дети показывают действия | |
6.Первичное закрепление Цель: зафиксировать во внешней речи умение подбирать имена прилагательные и правильно употреблять их в речи. | Прием «Учимся сообща» | Для какой цели прилагательное прилагается к существительному? -Составьте предложения , используя слова, написанные на доске. Нина . тетя, сладкой, кашей, манной, ребят, угощала. -Какую роль играют имена прилагательные в предложении? Подберите к словам имена прилагательные: день (какой?) осенний, солнечный, прохладный бабушка (какая?) мудрая, добрая, заботливая небо (какое?) голубое, высокое, чистое столы (какие?) деревянные, тяжёлые, прочные Проверка Какой вывод? Заполните схему Друг другу проговариваем вслух об имени прилагательном | Тетя Нина угощала ребят сладкой манной кашей. Имена прилагательные помогают описать предмет, делают нашу речь точной, яркой, выразительной. День (какой?) ....... бабушка (какая?) … небо (какое?... столы (какие?) …. Имена прилагательные могут употребляться в единственном или во множественном числе. |
7.Самоконтроль и самооценка Цель: 1) тренировать способность к самоконтролю и самооценке; 2) проверить умение применять знания об имени прилагательном: ставить вопросы и находить их . | Прием «Свои примеры» | Повторите по схеме об имени прилагательном и выполните задания Работаем по группам 1 группа (тест)Разбор заданий Укажите наиболее полное определение имени прилагательного. 1.Имена прилагательные – это слова, которые обозначают признаки предметов и отвечают на вопросы: какой? какая? какое? какие? 2Имена прилагательные – это слова, которые обозначают признаки предметов. 3Имена прилагательные – это слова, которые отвечают на вопросы: какой? какая? какое? какие? 4Имена прилагательные – это слова, которые обозначают признаки предметов и отвечают на вопросы: какой? какая? какое? 5.Имена прилагательные – это слова, которые обозначают признаки предметов и отвечают на вопросы: какой? какое? какие? Укажите имя прилагательное.
Укажите имя прилагательное, которое указывает на внутренние качества человека.
Повышенный уровень. Укажите сочетание слов, в котором имя прилагательное употребляется в единственном числе.
Укажите сочетание слов, в котором имя прилагательное употребляется во множественном числе.
2 группа Найти имена прилагательные: стеной, стальной, дедушкой, белой, красной, краской, мамой, ласковой, тёплой, родной, степной. 3 группа Прочитайте имена прилагательные. Подумайте и запишите, какие из этих признаков можно отнести к лисице, а какие – к белочке. Веселая, пугливая, ловкая, жадная, хищная, хитрая. Проверка | Правильный ответ Имена прилагательные – это слова, которые обозначают признаки предметов и отвечают на вопросы: какой? какая? какое? какие? Холодный. Упрямый. Раннее утро. Белые облака. |
8 Рефлексия Цель: 1) осознавание цели учения, его необходимость, 2) оценить свою работу и работу класса на уроке; 3)наметить направления будущей учебной деятельности; | Прием «Опрос-итог» | - Вспомните, какие задачи вы поставили перед собой в начале урока. Определите, что получилось, с чем было трудно или легко работать, что интересного, нового узнали? Используйте предложенные опорные слова: мне было трудно…, я легко понял, что…, было интересно узнать… и т.д.) | |
9.Домашнее задание Цель: закрепление и углубление знаний учащихся. | По выбору: №1 .Задание: Написать мини-сочинение по теме «Зима» (5-6 предложений) Выберите вариант сами. В-1 «ПИШУ САМ(А)» В-2 «ПРОШУ МАЛЕНЬКИЙ SOS» В-3 «ПРОШУ БОЛЬШОЙ SOS» Задание №2 Поставить подходящие имена прилагательные Пришла _______зима. Стоят__________морозы. Земля покрылась_________ снегом. Стоит_____________лес. Деревья украшены ___________узорами инея. В __________снег спрятались __________ёлочки. _________мороз сковал воду на реке. ___________жители давно приготовились к зиме. |
Предварительный просмотр:
Темэ: Б Гармажапов“Түрүүшын саhан”
Зорилгонууд: Б Гармажаповай“Түрүүшын саhан” гэhэн шүлэгэй удхыень тайлбарилха, шүлэг соо үгтэhэн персонажай сэдьхэлэй байдал юун дээрэhээ хүдэлөөб гэжэ элирүүлхэ. Аркадий Александровичай Пластовай “Первый снег” зурагай анализ хэжэ, шүлэгэй үгэнүүдтэй зэргэсүүлэн харуулха . Yхибүүдэй уран зохёол ойлгон уран уншаха hургалгые үргэлжэлүүлхэ Түрэл байгалидаа дурлал, омогорхол хүүмүүжүүлхэ.
Хэшээлэй ябаса:
I.Бэлэдхэлэй хөөрэлдөөн:
Таабари таагты:
Хүбэн сагаан хүнжэл
Хүдөө талые хушаба.( Саhан)
-Ямар үгэнүүдhээ саhан гэжэ ойлгоот?
-Юундэ сагаан хүнжэл гэнэб?
- Түрүүшын саhан унаад байхые хараа гүт? Хэзээ?
- Түрүүшын саhан таанарта ямараар харагдааб ?
- Хараад баярлаа гүт?
II. Зураг хаража хөөрэлдөөн.
- Уран зурааша Аркадий Александровичай Пластовай “ Түрүүшын саhан ” гэжэ зурагые харагты
.
- -Ямар саг зураатайб? (Yбэлэй эхин)
- Газар дэлхэй ямар бэ? (Тойроод хүр үгэ, зарим газар хара . hүниндөө саhан унаа.)
-Зураг дээрэ үглөөгүүр гү али хэзээб? (Зураг дээрэ эртэ үглөөгүүр)
- Хэды наhатай үхибүүд бэ? (10 наhатай басаган ба 7 наhатай хүбүүн)
Энэ үхибүүд хүдөө тосхондо али город байна гү ? (Энэ хүдөөгэй үхибүүд)
Багшын оролто үгэ.
-Яаран хэрэлсы дээрээ гүйн гараба, тэдэ үшөө газаа гараадүй байгаа . Уни удаан хүлеэhэн түрүүшын саhан. Хүбүүн дэгэлээ үмдэнхэй , басаган дэгэлшье үгы, пулаад нэмэрэнхэй.Тэдэнэр ехэ яаража гараhан хэбэртэй.Юундэб гэхэдэ, басаган ондоо хүнэй валенка түргэн углаад гаранхай.Түрүүшын саhан харахая яараба . Yхибүүд тэнгэриhээ хайшан гэжэ хүбэн сагаан саhан унахые харана.
- Таанар юун гэжэ бодонот, үхибүүдэй нюур ямараар харагдана бэ? (Тэдэ түрүүшын саhан ехэ hонирхожо, баярлажа харана.)
III. Словарна ажал.
- Доро үгтэhэн үгэнүүдhээ зурагта таараха үгэнүүдые ологты .
баярлана | хүхирэлдэнэ | hанаагаа зоболдоно |
гайхалдана | hайхашаалдана | hанаашархална |
айна | гунигалдана | hонирхоно |
hурагшад үгэнүүдые шэлэнэ .
Багшын үгэ.
Түрүүшын саhан зөөлэн, дулаан, зохидхон. Тэнгэри дээрэhээ бүмбэгэр зөөлэн саhаханууд унана. Байгалии ба бүхы дэлхэйн амитад, хүнүүд түрүүшын саhанда баяртай. Зурагай гол удхань – үхибүүд ба тэдэнэй настроени.
- Зураг хараад сэдьхэлдэтнай ямар байдал түрөөб? Ямар настроени бии болооб? (Уран зурааша түрүүшын саhанай баяр харуулжа шадаа.)
-Зураг намда hайшагдаа. Энэ зураг дээрээ Аркадий Александрович түрүүшын саhан хүнэй сэдьхэлые ба байгаалиие ямар бологоноб гэжэ харуулжа шадаа. Yхибүүдэй настроени ба hонирхолго, баярые зохидхоноор зураглаа.
IV. Б Гармажапов“Түрүүшын саhан” шүлэг уншалга .
- Мүнөө бидэ Батожаргал Абидуевичай Гармажаповай гэһэн шүлэгтэй танилсахабди. Yбэлэй саг тухай уран зохёолшод, поэдүүд бүхэн өөhэдынгөө нюдөөрөө хараhан, үзэhэн, сэдьхэлдээ уярхан юумэеэ бэшэдэг.
Багшын жэшээтэ уншалга
- А .А. Пластовай зураг энэ шүлэгэй удхада таарана гү?
Физминутка.
V. Шүлэгөө элдэб аргаар уншалга.
а) аман соогоо
б) шангаар
в) бадаг бадагаар
Шүлэгэй анализ:
-Нэгэдэхи бадаг уншагты, юун тухай хэлэгдэнэб?
-Пластовай зурагта таарана гү? ( таарана, үхибүүд сонхоороо хараад, хэрэлсы дээрээ гүйн гараа…)
-Хоёрдохи бадаг соо юун тухай хэлэгдэнэб?(нээрээшье талын хүүгэд баярлана…)
- Гурбадахи бадаг соогоо автор түрүүшын саhые юутэй сасуулнаб? (тетрадиин худаhатай)
-Ямар удхатайгаар шүлэг дүүрэнэб?
Түрүүшын саhандал минии сэдьхэл
Томошье болоходом сагаан байхал.
-Юун гэжэ ойлгонот эдэ мүрнүүдые?
VI .Ажалай дэбтэр даабари 2,3 нюур 35
Шалгалта .(Юртэмсын гурбан сагаан:
1.Yтэлhэн хүнэй үhэниинь сагаан,
Yе залуу хүнэй шүдэн сагаан,
Жаргалта хүнэй hанааниинь сагаан.
2. Yтэлхэдэ үhэ сагаан,
Yхэхэдэ яhан сагаан,
Yбэл саhан сагаан,
VI Гэрэй даабари : (Ɵөрынгөө дуратай даабари шэлэхэ)
1.Шүлэг сээжэлдэхэ. 2.Уран гоёр уншалгада бэлэдхэл.3 Нэгэ зэрлиг амитан тухай познавательна текст,фото-зураг шэлэжэ бэлдэхэ
VII .Хэшээлэй дүн:
Жэлэй ямар саг нэгэ үнгөөр харуулагданаб?
Энэ шүлэг соо поэт ямар hургаал таанарта захяаб?( Томошье болоходом сэдьхэлэм сагаан байхал)
Предварительный просмотр:
Темэ: Ц. Шагжин“Соохорхон инзаган” I хуби
Зорилгонууд: . Ц. Шагжинай “Соохорхон инзаган” гэhэн зохёолтой танилсуулха. hурагшадай хэлэнэй нөөсэ баяжуулха, уран зохёолдо hонирхол түрүүлхэ,түргэн уншалгын дадал хүгжөөхэ.Амитаниие хайрлан хамгаалжа ,туhалжа ябахые зааха.
Хэшээлэй ябаса:
I.Эмхидхэлэй үе.
- Бидэ мүнөө “Соохорхон инзаган” гэжэ буряадай бэлигтэ уран зохёолшо Цырен Галзутович Шагжинай зохёол уншахабди.Уншахынгаа урда нэгэ бага хөөрэлдөө үнгэргые.
- Номоо нээгээд нэрыень уншагты, зурагыень харагты нюур 93
-Сооохорон – гэжэ үгэндэ үндэhынь ологты (Соохор)
-Соохор гэжэ үгэнэй синоним ологты.(Толи дээрэ харана)
-Инзаган гэжэ үгэ юун гээшэб? (гүрөөhэнэй гүлгэн)
-Юу тухай уншахамнай гээшэб?(Соохорхон, эреэн гүрөөhэнэй гүлгэн- ннзаган тухай)
IIСловарна хүдэлмэри (удхаараа ойлгогдоогүй үгэнүүдэй удха багша ойлгуулна)
III Шэнэ темэ
Зохёол бүхэлеэрнь уншалга
-Би таанадта уншахаб,тон анхаралтайгаар шагнаад,асуудалнуудта харюусахат.
-Энэ ямар сагта болоhон ушар бэ?
-Досоотной ямар бодол түрэнэб?
IVУншаhанайнгаа удхаар богонихон хөөрэлдөөн
V.hурагшадай бэеэ даажа уншалга (даабаритайгаар)
VI. Асуудалнуудта харюусалга, хэлэ хүгжөөлгэ.
-Энэ зохёол ямар жанрай бэ?(Онтохон)
-Эндэ юунэй байдал харуулагданаб?
VII.Онтохоной удха дээрэ хүдэлэлгэ
- Түүжэ ууншалга.
- Yгтэhэн асуудалнуудта зохёолой мүрнүүдээр харюусаха:
-Юун бороодо сохюулжа шал норооб?
-Эхэгүй гансаараа ябахадаа ямар болооб?
-Эгээн түрүүн инзаган юутэй дайралдааб?
-Шандаган нүхэрөө таняа гү?
-Заряа абгайнь хайшан гэжэ угтааб?
- Инзагые юун баяртайгаар угтааб?
-Янгима хүйтэн болоходо ямар ушар болооб?
-Нэгэтэ hүни юун болооб?
-Ямар талаhаа үнэр ерэхые инзаган мэдээб?
-Дабаа эртэ үглөөгүүр юу харааб?
-Яаха hанаатай байгааб?
-Эсэгэнь юу гэжэ хэлээб?
-Инзаган яажа бэеэ абарааб?
VIII.Текст олон аргаар уншалга: «аман соогоо», «шангаар», «хойно хойноhоо»
IX.Хэшээлэй дүн.
X.Гэрэй даабари.Дэбтэр соо үгтэhэн даабаринуудые дүүргэхэ нюур36-37
Темэ: Ц. Шагжин“Соохорхон инзаган” II хуби
Зорилгонууд: “Соохорхон инзаган” гэhэн зохёолоо үргэлжүүлэн, уран hайхан гүймгэ уншалга дээрэ хүдэлэлгэ.Онтохоной герой ажабайдалай түлөө тэмсэлдээ, сэсэн ухаанай, шадамар hанаамгай байhан туладаа илажа гараа гэжэ ойлгуулха.Зохёолой удха hайнаар хөөрүүлхэ.
Хэшээлэй ябаса:
I.Эмхидхэлэй үе.
II Урид үзэhэн мэдэсыень дабталга
Хуби хубяарнь уншалга.
Түсэб табилга:
а) Yншэн инзаган ой модондо гансаараа.
б) Ой модондо элдэб амитадтай уулзаа.
в) Эреэн инзаган эхэеэ зүүдэндээ хараа.
г)Эдихэ холоо бэдэрдэг болобо.
д) Хүйтэн үбэлэй саг ерээ.
е) Ажабайдалай түлөө тэмсэлдээ.
III.Ролёор уншалга.
IV. Кластер . Уншаhанайнгаа удхаар схемэ табилга.
Шандаган Заряа Хэрмэн Элдэб янзын байдал үзэбэ
Yнэгэн Yбэл ерэбэ
Шононууд Хүнэй байрада дүтэлбэ
Сарайда орожо амяа абарба Дабаа hанамжаа хэлээ
Эсэгын hургаал ойлгоо
Айхаяа болёод, нохойтой нүхэсэбэ
V.Удхыень хөөрэлгэ (hурагшад ойлгоhоноо өөрынгөө үгөөр хөөрэнэд.)
VI Согсолол.
-Онтохоной идейнэ удхань юун болоноб?
- Герой ажабайдалай түлөө тэмсэлдээ, сэсэн ухаанай, шадамар hанаамгай байhан туладаа илажа гараа.
VII.Хэшээлэй дүн.
-Онтохон соо юуниинь үнэн бэ?
-Манай ажабайдалда байдаггүй юун онтохон соо үгтөөб?
VIII Гэрэй даабари:зохёол гоёор уншажа, хөөрэжэ hураха, манай нютагай нэгэ зэрлиг амитанай үбэлэй байдал тухай текст, фото- зураг, ном бэлдэхэ.
Предварительный просмотр:
Темэ: Г. Чимитов“Саhаханууд”
Зорилгонууд: Г. Чимитовай“Саhаханууд” гэhэн шүлэгэй удхыень тайлбарилха, шүлэг соо авторай сэдьхэл юун дээрэhээ хүдэлөөб гэжэ элирүүлхэ. Yхибүүдэй уран зохёол ойлгон уран уншаха hургалгые үргэлжэлүүлхэ.
Хэшээлэй ябаса:
- Текст дээрэ ажаллаха.(Уншаад, асуудалда харуюсаха)
-Текст соо юу тухай уншаат.
- Урда сагта хүнүүд саhые хүрэhэн дуhалнууд гэжэ hанадаг байгаа .Тиигээд саhахануудай нюуса үшөө мэдэгдэнгүй.Энэ заахан дуhалнууд мүндэр ба мүльhэн боложо болохо.Газарhаа уhанай уурал дээшээ жэжэ кристаллигнууд болоод гарана. Тэрэ кристаллигнууднай бэе бэетэйгээ холболдоод гоё hайхан мүшэдхэнүүд болошоно. Энээнhээ боложо, тэнгэри дээрэhээ хүбэн хүнгэн саhаханууд унажа ерэдэг . Хоёр адли саhаханууд юрдөөшье дайралдадагүй . Саhаханууд унажа байхадаа, бэе бэетэйгээ холболдоод гоё угалзанууд болошодог.Дэлхэй дээрэ таанад хоёр адли хүнүүдые ба саhахануудые нэгэшье харахагүйт.Хүн бүхэн өөрын абари зантай, бэерээ ба ухаанаараа ондоо байдаг.Таанад хододоо өөрынгөө ухаан бодолые дээшэнь үргэлжүүлжэ,томотой, аятай зохидхон ябагты!
2. Г. Чимитов“Саhаханууд” шүлэг уншалга
1Ɵөhэдөө аман соогоо уншана
2.– Шүлэг соо юун тухайб??
– Ямар сэдьхэл ( настроени) байнаб?
– Ямар зураг сэдьхэлдэтнай түрөөб? Хөөрэгты.
3Комбинированна уншалга (багша-hурагша хоороор уншана)
Комментированна уншалга.
-Нэгэдэхи бадаг соо юун тухай хэлэгдэнэб?
- Саhаханууд яажа хатарнаб?
- Гурбадахи бадаг соо hайхан саhаханууд яагааб?
--Дүрбэдэхи бадаг юугээр дүүрээб?
3. Дүүргэлтын уншалга .
1.Уран уншалгада бэлэдхэл
а) – Гунга Чимитов энэ шүлэг соо сэдьхэл (настроени), өөрынгөө мэдэрэл харуулаа.Доро үгтэhэн үгэнүүдhээ поэт ямар мэдэрэл харуулааб гэжэ шэлэгты: гайхал, баяр, hайхашаалга, хүхирэл, уйдаhан, голхорол гуниг, уянга, жаргал.
- Юундэ иимэ үгэнүүдые шэлээт, хөөрэгты.
б) –Ямар үйлэ үгэнүүдые поэт хэрэглэнэб?
-Тэмдэгэй нэрэ+ юумэнэй нэрэтэй холбуулал олооод уншагты?
- Саhаханууд тухай автор юу хэлэнэб? (Автор саhахануудые амиды болгоо.
Саhаханууд– хатаржа байhан басагад )
– Энэ арга юу гэжэ нэрэтэйб? (Олицетворени.)
в)–Хайшан гэжэ шүлэг уншахабиибди ?
2. Уран уншалга (багша ба hурагшад)
- Ямар хүгжэм энэ шүлэгтэ таарахаб? Вальс, марш, хатар, дуу?
- Би таанарта энэ шүлэгые Пётр Ильичай Чайковскиин « Жэлэй саг» гэжэ хүгжэм вальс доро уншахамни, шагнагты
3.Соглолто:
- Сэдьхэлдэтнай ямар мэдэрэл түрөөб? (Баяр, хүхирэл ..)
- Саhахануудые хүнэй ажамидаралтай зэргэсүүлэжэ болохо гү?
V. Гэрэй даабари : дуратай даабари шэлэхэ:
1. Хүгжэм (аудиозапись) «Саhаханууд» гэhэн шүлэгтэ эблүүлхэ.
2. Сочинени бэшэхэ.
3. Саhаханууд” гэhэн шүлэгтэ тааруулжа зураг зураха.
ΙV. .Хэшээлэй дүн:
– Хэшээлэй юу эгээн hонирхолтой байгааб?
– Ɵөhэдтөө ямар сэгнэлта табихат?
Предварительный просмотр:
Темэ: Г.Чимитов“Ёлко”
Зорилгонууд: Г.Чимитовай“Ёлко” гэhэн шүлэг уранаар уншажа hургаха,удхыень элирүүлхэ . Түрэл байгалидаа дурлал, омогорхол хүүмүүжүүлхэ.
Хэшээлэй ябаса:
I.Бэлэдхэлэй хөөрэлдөөн:
1Дуу шагнаха: « Мүнгэхэн хонхонууд»
-Cэдьхэлдэдгнай ямар байдал түрэбэб?
-Юун тухай дууланаб?
-Ямар саг бэ?
- Юундэ үхибүүд ехээр үбэлэй саг хүлеэдэг бэ?
-Шэнэ жэлэй hайндэр хайшан гэжэ болодог бэ?
I.Г.Чимитов“Ёлко” шүлэг уншалга .( Гэртээ бэлдээд ерэhэн, hурагша уншана)
III. Шүлэгэй удхаар хөөрэлдөөн:
-Энэ шүлэг соо юу тухайб?
- Шүлэгэй нэгэдэхи мэдүүл соо юун тухай хэлэгдэнэб?
Шүлэг уншаха, зогсолтонуудые табиха
Зогсолтонууд дээрэ тогтон, шүлэг hубарин уншаха
IV Шүлэгэй удхаар дүүргэлтын асуудалнууд:
-Нэгэдэхи бадаг уншагты, юун тухай хэлэгдэнэб?
-Энэ бадаг соо ямар арга байнаб?
-Хоёрдохи бадагые юун гэжэ ойлгоот?
- Гурбадахи бадаг соо хасуури тухай юу гэжэ ойлгообта?
-Эндэ ямар арга харуулагданаб?
-Дүрбэдэхи бадаг юугээр дүүрэнэб?
-Номой зурагта ямар бадаг тааранаб?
-Энэ шүлэгтэ үшөө ямар зураг зуража болохоб?
Шэлэжэ уншалга:
-Автор байгаалиие ямар образоор зураглан харуруулааб?
-Энэ образ яажа персонажай сэдьхэлые хүдэлгөөб?
. Дүүргэлтын уншалгада бэлэдхэл. (Уншалгын тон,темп, ритм элирүүлгэ)
V Ажалай дэбтэр даабари 11нюур 38
VI . Грэй даабари: шүлэг сээжэлдэхэ.
VII .Хэшээлэй дүн.
Предварительный просмотр:
Темэ: Г.Чимитов“Жабар Yбгэн”
Зорилгонууд: Гунга Чимитовай“Жабар Yбгэн” гэhэн шүлэгтэй танилсуулха; асуудалда шүлэгэй үгэнүүдээр харюусажа hургаха; уран уншалгын конкурс эмхидхэхэ.
Хэшээлэй ябаса:
I.Бэлэдхэлэй хөөрэлдөөн:
Наадан «Тиимэ-Yгы»
Жабар Yбгэниие булта мэдэхэ гүт?
Тэрэ хододоо долоон сагта ерэдэг гү?
Жабар Yбгэн hайн Yбгэн гү ?
Малгай ба дэгэл хоёр үмдөөд ябадаг гү?
Жабар Yбгэн манда ерэхээ байна гү?
Бэлэг сэлэг асарха гү?
Хасуурияа табижа бэлдээ гүт ?
Ой модонhоо асараа гүт ?
Ёлко дээрэ юу урганаб? Борбоосгой гү?
Помидор, үгэрсэ бии гү?
Манай ёлко гоё гү?
Ёлконой хадхууринууд улаан гү?
Жабар Yбгэн хүйтэнhөө айдаг гү ?
Жабар Yбгэнэй ашань Снегурочка басаган гү ?
- Хэшээлэй темэ ямар бэ?
II Г.Чимитов“Жабар Yбгэн” шүлэг багша уншана .
- Юу уншахабиибди шагнагты?
-Анхаралтайгаар шагнагты.
-Энэ ямар жанрай зохёол бэ? (Шүлэг )
-Юундэ шүлэг бэ?
-Живописна али лирическэ шүлэг . гү?
- Шүлэгэй нэрээр удхыень ойлгохо гүт?
III. Словарна ажал:
-Ямба гэжэ үгэндэ синоним ологты (Толи дээрэ бэдэрнэ)
Шүлэгэй удхаар хөөрэлдөөн:
-Энэ шүлэг соо юу тухайб?
-Шүлэг соо юунь ойлгогдоногүйб?
IV Шүлэгэй удхаар дүүргэлтын асуудалнууд:
-Нэгэдэхи бадаг уншагты, юун тухай хэлэгдэнэб?
- Ямар захяа хэлээб?
-Хоёрдохи бадаг соо ямар hургаал тухай хэлэгдэнэб?
- Гурбадахи бадаг соо Шэнэ жэл юугээрээ ямбатайб?
-Дүрбэдэхи бадаг соо ямар үхибүүд бэлэг сэлэгтэ хүртэхэб ?
-Табадахи бадаг соо Гунга Чимитов ямар асуудалда бодолгото болонхойб ?
-Энэ бадаг соо hургаал бии гү?
Уран гоёор уншалгын конкурсто бэлэдхэл.
VI . Уран гоёор уншалгын конкурс .
VII Гэрэй даабари: Шүлэг сээжэлдэхэ
VIII .Хэшээлэй дүн.
Предварительный просмотр:
Темэ: Проектнэ ажал.Ангууд үбэлдөө
Зорилгонууд: hурагшадые түсэб, алгоритмаар, өөhэдынгөө зохёолго харуулжа, проектынгаа темээр бүлэг соо хүдэлгэжэ hургаха , ажаллаа хамгаалжа шадахыень үргэлжүүлхэ, бэе бэеэ хүндэлхые хүмүүжүүлхэ.
Хэшээлэй ябаса:
1. Эмхидхэлэй үе
Yхибүүд, hайнаар hуугты! Хэшээлдээ бэрхэ ажаллагты!
2.. Таабари таагты :
Хазааргүй гурбан хангал.. (Слайд1).
-Хайшан гэжэ ойлгообта? Ямар морин тухай хэлэгдэнэб? (Yбэлэй гурбан hара).
-Бидэ ямар нэгэ хэhэг литературна уншалгада дүүргээбиибди? (Yбгэн буурал үбэлнай ).
-Юу мэдэхэ болоот?.
– Энэ хэhэгээр проектно ажал хэхэбди. Проектын ажал - литературна газетэ гаргахабди. Газетын худаhа бүхэниие өөрынгөө бодолоор ба гараараа хэхэт.
Слайд2 (Элдэб газетэ харуулха)
-Хэн газетэ уншадаг бэ?
-Газетэ ямар байдаг бэ?
-Хэн газетэ байгуулдаг бэ?
-Газетэ уншаха хэрэгтэй гү?
– Бүлэг боложо ажаллахат. .
– Бүлэг соо хайшан гэжэ хүдэлхэ ёhотойбта, hанамжануудые уншагты? (Слайд 3).
1. Бэе бэе хүндэлхэ
2. Бэе бэе дуулаха, шагнаха
3.Зүб бэшэ хаань- дурадхалаа хэлэ.
4.Шууянгуй, шэмээгүй хүдэлэгты!
Бүлэг соо хүн бүхэн анхаралтайгаар ажалаа хаатнай hайн дүн байха.(Слайд 4)
hанажа абагты, бүлэгытнай ажал хүн бүхэнhөө дулдыха, эбтэй эетэй ажаллагты, бэе бэедээ туhалагты, жэгдэ бэе бэендээ ажаллаа хубаагты, газетэ гоё , hонирхолтойгоор хэгты.
-Уран зураашад ба уран зохёолшод боложо хүдэлхэт
3.Проектын ажалай темэ: «Ангууд үбэлдөө»( Слайд 5)
Даабари №1
Ɵөрынгөө литературна газетын гаршаг бэдэрхэт. Стол дээрэ клей, цветной карандашууд ба даабаритай конверт № 1, тэрээн соо газетэй нэрнүүд.Нэгэ hайшагдаахан гаршаг шэлэжэ абаад, худаhа дээрээ няагты .(Нютаг дээрээ байрладаг нэгэ зэрлиг амитанай нэрнүүдые шэлэжэ абаха)
Даабари №2 конверт № 2 амитанай дуратай фото-зураг шэлэнэ, худаhандаа няана
Даабари №3 конверт № 3 амитан тухайгаа таабари шэлэнэ, , худаhандаа няана.
Даабари №4 Энэ амитан үбэлдөө яадаг бэ? гэhэн богонихон познавательна текст бэшэнэ
Даабари №5 .Yбэлэй байгаали уран зохёолшод яажа харуулнаб, зураг зураха худаhа дээрээ
4.Проектоо хамгаалха, самбарта ажаллаа үлгэхэ.
5. Хэшээлэй дүн. Бэрхэт, булта hайн хүдэлөөт.Танай худаhануудые нэгэ болгожо үбэлэй газетэ гаргахабди.
- Шэдитэ боложо шадаа гүт?
- Ямар шадабари, мэдэсээ туhалааб ?
- Хүдэлмэри тухайгаа доро үгтэhэн түсэбөөр хөөрэгты. (Слайд 6)
1. Проект дээрэ хайшан гэжэ ажаллат.
2.Ямар юумэ hонирхолтой байгааб?
3.Ямар даабари хүндэ байгааб?
4.Хэн эгээн эдэбхитэй хүдэлөөб?
5. Ɵөрынгөө бүлэгтэ ямар сэгнэлтэ табихат.
Предварительный просмотр:
Хэшээл: Литературна уншалга
Класс: 4
Темэ : hургалгын: «Алтан Сэсэг» гэhэн онтохонтой танилсуулха.
Хүгжөөлгын: hурагшадай аман хэлэлгэ хүгжөөхэ, ухаан бодолыень гүйлгүүлхэ, хадуун абалга hайжаруулха.
Хүмүүжүүлгын: бэе бэеынгээ харюу шагнаха, сэгнэхэ, өөртөө сэгнэлтэ үгэхэ шадабаринуудыень үргэдхэхэ, буряад хэлэндээ hoнирхол татаха.
Хэрэгсэл: С.Ц. Содномов,О.В. Ринчинова «Литературна уншалга», зурагууд, словарна үгэнүүд, ноутбук
Хэшээлэй ябаса :
1. Эмхидхэлэй үе.
-Сайн байна, ухибууд!Урда урдаhаа энеэбхилэн хараад, бэе бэедээ жаргал баярые хүсэебди. Манай хэшээлнай hонирхолтой байхын тула, аяншалхабди, hонирхолтой даабаринуудые дүүргэхэбди.
2. Хэшээлэй темэ, зорилго табилга
- Презентаци хаража, дабаари хэгты.
«Ангуудай суглаан» зураг харуулна
«Шадамар Шалхагар хоер» зураг харуулна
«Эгэшэ Аленушка ба дүү Иванушка» зураг харуулна
«Тахяа харсага хоёр» зураг харуулна
«Алтан Сэсэг» зураг харуулна
(Анхаралтайгаар эдэ зурагуудые харааад, онтохоной нэрэ зурлаагаар харуулха, бэшэхэ.) Ямар онтохон танил бэшэ, үзөөгүй, мэдээжэ бэшэ байнаб?
_Зүб.
-Энэ онтохонтой мүнөөдэр хэшээлдээ танилсахабди.
3. Шэнэ темэ - Номоор хүдэлмэри.
Словарна хүдэлмэри
Уншахынгаа урда словарна хүдэлмэри үнгэргэе.
Эдэ үгэнүүдэй удха тайлбарилая.
Тоосолдохо, Гүльмөөр г.м.
Багшын жэшээтэ уншалга.
Би мүнөө уншахаб. Анхаралтайгаар шагнагты.
- Энэ онтохон соо юун тухай хэлэгдэнэб гэhэн асуудалда һүүлдэнь харюусахат.
Шангаар нэгэ-нэгэ бадагаар уншая.
Онтохоной анализ.
- Энэ онтохон таанадта hайхашаагдаа гү?
4 Физминутка
Бүлэгөөр хүдэлхэ.
Аха дүү хоёр ямар хүнүүд байна гээшэб гэжэ харанат?
Хаан ямар таабари таахые үгэhэн байгааб?
Таажа шадаhан байгаа гү?
Хэн туhалааб? г.м.
«Минии морин унагалаад байна» гэhэн хомхой баянай хэлэhэн үгэнүүдые ямар маягтайгаар уншахабта?
Онтохоной үлэдэгшэ нюурнуудай хэниинь таанадта ехээр hайшагдааб?
5.Хэшээлэй дүн гаргалга.
- Хэн бэрхээр ажаллааб гэжэ hананабта? Альгаа ташая.
- Энэ хэшээлдэ шэнэ юу мэдэхэ болообта?
- Энэ хэшээлдэ ямар юумэ hайхашаагдааб?
- Урдатнай элдэб смайлигүүд байна, мүнөө үхибүүд нэгэ смайлик өөртөө шэлэжэ абаад, бидэндэ харуулагты.
6.Гэрэй ажал бэшэгты:
Онтохондо зураг зураха.
44 нюурта асуудалда харюу үгэхэ.
Хэшээл дүүрээ. Баяртай!!!
Предварительный просмотр:
Литературна ушалгаар технологическа карта
Хэшээл | Литературна ушалга | Класс | 3 |
Темэ : | Шираб Нимбуевич Нимбуев «Эбтэй hаа, хYсэтэй» | ||
Шухала зорилго: | удхыень ойлгожо, зүбөөр, түргэншэгөөр, уранаар һурагшадай уншалгые улам бэхижүүлхэ ба hайжаруулха . | ||
Дадал шадабаринууд: | |||
Шадабари (Предметные результаты) | YхибYYн өөрөө бэеэ даагаад уран гоеор уншаха. | ||
Үхибүүнэй өөрын хүгжэлтын дүүнгүүд (личностные результаты) | Оршон тойронхи хажуудахи хүнүүдэйнгээ байдал ойлгохо, тэдээндэ өөрынгөө хандаса, хүнүүдые дэмжэһэнээ, тэдээндэ туһалһанаа түрэл хэлэн дээрээ харуулха; | ||
Бэеэ гуримшуулаад ябаха шадабари (регулятивные УУД): | Ɵөрөө хэшээлэй темэ хэлэхэ, зорилгыень табиха; | ||
Оршон тойрониие шудалха шадабари (познавательные УУД): | Текстээр дамжуулагдаһан мэдээсэлнүүдэй янза ойлгохо; юун тухай хэлэгдэнэб, удхань ямар бэ, басниин мораль (hургаал, заабари) ямар бэ? -олон ондоо янзын уншалга хэрэглэхэ; | ||
Харилсаха шадабари (коммуникативные УУД): | Хүнүүдэй хэлэһые шагнаха, ойлгохо, тиин өөрынгөө һанал бодолые хэлэхые бэлэн байха. | ||
Хэрэгсэл: | С.Ц. Содномов,Ж.Ц. Эрдынеева «Литературна уншалга», амитадай зурагууд, словарна YгэнYYд, бортовой журнал | ||
Хэшээлэй тYсэб: | Багша | Һурагшад | |
1.Бэлэдхэлэй хөөрэлдөөн. | Уншагты: Хухюун, дорюун, согтой галтай, Эбтэй эетэй YхибYYд, Энэ юу уншаабта ? Хэшээлээ тYргэн эхилэе! Бэе бэедээ туhалан, эбтэй ажалая! Хэндэ ханданаб? Ямар гэhэн асуудалда харюусаха YгэнYYдые ологты? Ямар хэлэлгын хубида ороноб? |
(Жороо Yгэ) (Бидэндэ) (Хухюун, дорюун, согтой галтай, эбтэй) Эбтэй гэхэдэ юун гэжэ ойлгонобта? (Тэмдэгэй нэрэ) | |
Зураг харагты: Энэ ямар амитад бэ? Хаана байдаг бэ? Юугээр хооллодог бэ? Абари заниинь ямар бэ? Ямар амитан эндэ YлYYб? Юундэ? Эдэ амитад тухай ямар зохёол уншаат? Юундэ эдэ амитад тухай хорэлдоо эхилбэ гээшэбибди? Юун гэжэ hананат? | |||
2.Словарна хYдэлмэри | Хэшээлын тэмэ нэрлэгты Мунөөдэрэй хэшээлэй шухала зорилго хэлэжэ туршая. Эбтэй, хYсэтэй YгэнYYдэй Yндэhэ ологты. Юун гэжэ ойлгонот эдэ YгэнYYдые: Арсалдадаг,Yрэ, гол,ханинар,захиралта. | Темэ: Шираб Нимбуевич Нимбуев «Эбтэй hаа, хYсэтэй» Эдэ амитад тухай уншахабди, хөөрэлдэхэбди, схемэ табихабди;(бортовой журнал соогоо бэшэгты) -Эб, хYсэ Арсалдаха, боосолдохо,бэе бэедээ дээрэлхэхэ, бэерхэхэ Yрэ, жэмэс Гол горхон,уhан Ханинар, нYхэд. Захиралта, захиха, гуйха, хэлэхэ | |
3..Басни бYхэлеэрнь багшын уран уншалга. | Ямар жанрай зохёол бэ? Ямар зохёолые басни гэдэг бэ? | Басни- шYлэглэжэ бэшэгдэhэн 1.Арад зоной ажабайдал,ажаhуудал тухай рассказ; 2.Х YнYYдэй дутуу дундые наадалжа харуулдаг; 3.hайн муу,али зYб буруу хоёрые илгаае элирYYлдэг | |
4. Зохёолые hурагшад бYхэлеэрнь уншалга, удхыень богонихоноор хөөрэлдэхэ | Басни геройнуудые нэрлэгты. Эдэ амитад юу хээб гэжэ Фишбоун дээрэ харуулая. | Заан, hармагшан, хэрмэн
Арсалдаа, бэерхээ, боосолдоо, хашхаралдаа, Бэе бэеэ хYндэлөөгYй
hургаал (мораль) | |
Эбтэй, hаа хусэтэй Гол геройнууд | |||
Арсалдажа ядахадаа, Аргынгаа hалахада яагааб заан, hармагшан хоёр? | Хэрмэндэ ошоо, сэхэеэ хэлээ,ябаа, бэе бэедээ туhалаа, ойлголсоо (доро бэшэгдэхэ YгэнYYд) | ||
Эдэ геройнууд таанадта юугээрээ hонирхолтой зохид ба юугээрээ hонирхолгYй байнаб? | YхибYYд өөрынгөө хандаса ба бодолые хэлэхэ | ||
5.ТYсэб табилга ба удхыень богонихоноор хөөрэлгэ (паарна ажал) | Таанад сугтаа тYсэб табяад, бэе бэедээ хуряамжаар удхыень хөөрэлдэгты. | ТYсэб: 1.Табан hара соо танил ябаба. 2.Арсалдадаг болобо. 3.Сэсэн хэрмэндэ ошоо. 4.Хэрмын даабари дYYргээ 5.Ханинар, нYхэд болоо | |
6. Басни уранаар уншалга. | Басни соо ямар hургаал мораль байнаб ологты. Нээрээ иимэ ушар хYнYYд дунда дайралдаха гY? | Басниин мораль заримдаа зохёолой эхиндэ байдаг, ехынхидээ зохёолой hYYлдэ байдаг Эндэ зохёолой hYYлдэ байна: Эбтэй hаа, хYсэтэй юм. ЭбгYй hаа, хYсэгYй юм. -Дайралдажа болохо | |
7. Хэшээлэй дYн | Амитан гэжэ Yгэндэ синквейн бэшэе. Ямар hургаал таанад энэ хэшээлhээ абанат? Юу уншаабибди? | Амитан хYсэтэй, хYсэгYй арсалдаа, боосолдоо, хэрэлдээ Эбтэй байха хэрэгтэй. ХYн Бэе бэедээ туhалха,хэрэлдэжэ болохогYй,бэе бэеэ гамнаха,хайрлаха. Басни зохёол | |
8.Гэрэй даабари. Рефлекси | Басни Yшөө hайнаар уншаад, ном соо хэлэгдэhэн ёhоор 4–хи даабари дYYргээд ерэхэт. Нюур 156-159 Ролёор уншахая бэлдэхэ. | Ямараар ажаллааб гээд, hурагша өөртөө сэгнэлтэ табиха: Би мэдэхэ болооб… Ойлгооб… Би ойлгожо ябахаб… |