Методические разработки уроков по английскому языку для специальности 13.02.07 Электроснабжение (по отраслям)
методическая разработка
Учебная дисциплина: Иностранный язык в профессиональной деятельности
Специальность: 13.02.07 Электроснабжение (по отраслям)
Преподаватель: Суранова Ю.А.
Темы уроков:
1) Устройство на работу
2) Электрическая цепь
3) Производство электричества
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
Устройство на работу | 138 КБ |
Презентация к уроку "Устройство на работу" | 514.99 КБ |
Электрическая цепь | 34.45 КБ |
Производство электричества | 94.5 КБ |
Презентация к уроку "Производство электричества" | 2.42 МБ |
Предварительный просмотр:
ГАПОУ РБ «ПОЛИТЕХНИЧЕСКИЙ ТЕХНИКУМ»
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА ПО ТЕМЕ
«УСТРОЙСТВО НА РАБОТУ»
Преподаватель: Суранова Ю.А.
Селенгинск
Тема: «Устройство на работу»
Учебная дисциплина: Иностранный язык в профессиональной деятельности
Группа: ТЭ-31
Специальность: 13.02.07 Электроснабжение (по отраслям)
Вид урока: практическое занятие
Формы организации процесса обучения: монологическая речь, фронтальный опрос, самостоятельная работа
Методы обучения: словесный, наглядный, контролирующий, развивающий, фронтальный, индивидуальный
Цель:
Обучающая цель:
обобщить и расширить знания студентов в рамках данной темы, активизировать употребление лексико-грамматических структур, проконтролировать и закрепить лексику по теме «Устройство на работу».
Развивающая:
развивать у студентов навыки английской речи, развивать способность принимать самостоятельные решения при устройстве на работу.
Воспитательная:
содействовать профориентации студентов, учить правильной самооценке своих способностей и интересов
Методическая:
Организация компетентностного подхода на всех этапах урока
Межпредметная связь:
ОУПВ. 02. Введение в специальность
ОП 08 . Правовые основы профессиональной деятельности
Перечень литературы:
ОИ 1 | Английский язык: учеб.пособие для студ. сред. проф. учеб. заведений | Голубев А.П., Балюк Н.В., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
ОИ 2 | Английский язык для технических специальностей: учебник для студ. учреждений сред. проф. образования | Голубев А.П., Коржавый А.П., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
Обеспечение занятия:
- ПК
- Мультимедийный проектор
- Презентация по теме
Студент должен знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности.
Студент должен уметь:
- составлять резюме;
- высказываться по предложенной теме.
Формируемые компетенции:
ОК 2 Осуществлять поиск, анализ и интерпретацию информации, необходимой для выполнения задач профессиональной деятельности;
ОК 4 Работать в коллективе и команде, эффективно взаимодействовать с коллегами, руководством, клиентами;
Ход занятия
- Организационный момент (2 мин)
- приветствие студентов;
- проверка готовности к занятию.
Целеполагание и мотивация (3 мин).
- объявление темы занятия;
- совместное формулирование цели занятия;
- мотивация студентов;
Актуализация знаний (10 мин)
- Фронтальный опрос
Изложение нового материала (30 мин):
- Объяснение с применением мультимедийной презентации
Закрепление и применение (30 мин)
- Практическое задание в рабочих тетрадях
Подведение итогов занятия (10 мин).
- Рефлексия
- Самооценка студентов
- Выставление оценок
Домашнее задание (5 мин).
- Выдача домашнего задания
Преподаватель Ю.А. Суранова
Конспект урока
Организационный момент
приветствие студентов
Teacher: Good morning, my dear students! Glad to see you cheerful and smiling!
Students: Good morning, Julia Alexandrovna!
проверка готовности к занятию
Отметка присутствующих и отсутствующих студентов.
Teacher: Who is absent today?
Student 1: ______ is/are absent today.
Teacher: Open your copy-books and write down the date. Today is…
Целеполагание и мотивация
объявление темы занятия
Teacher: Today at the lesson we are going to speak about the “Job hunting”.
Сегодня на уроке мы будем разговаривать об устройстве на работу.
совместное формулирование цели занятия
Студенты делают предположение. Правильно, сегодня мы будем с вами изучать правила при устройстве на работу. Запишите тему урока.
State Standard of learning demands you
- To know not less than 50 words and word combinations;
- To make a resume;
- To speak on the topic.
мотивация студентов
Наше занятие разделено на этапы. Все этапы занятия будут оцениваться в определенное количество баллов, которые вы сможете получить при выполнении заданий. Общая сумма баллов определит вашу итоговую оценку за урок. (Преподаватель объясняет правила оценивания)
3. Актуализация знаний
Фронтальный опрос
But at first let’s check your homework. At home you should make a resume. Will you pass your papers to me?
Сначала давайте проверим домашнее задание. Дома вы должны были составить резюме. Передайте, пожалуйста, ваши работы.
Phonetic practice. Фонетическая зарядка
Let’s train our pronunciation. Listen and repeat after me.
Давайте потренируем наше произношение. Слушайте и повторяйте за мной.
4. Изложение нового материала
Приступаем к изучению новой лексики
|
|
That’s fine. Thank you. Let’s write these words.
Хорошо. Спасибо. Давайте запишем эти слова.
Doing exercises. Выполнение упражнений
- Now I want you to open your activity books and to do exercises.
А сейчас я хочу, чтоб вы открыли ваши рабочие тетради и выполнили упражнения.
- Read and translate the sentences from Russian into English. Прочитайте и переведите на русский язык:
- Honest people tell the truth. They don’t lie.
- Enthusiastic people are excited about what they are doing.
- Hardworking or industrious people know how to work hard and get good results.
- Imaginative, creative people use their minds to find new ways to do things.
- Well-organized people can find things when they want them or need them. They keep things organized systematically. They are usually good at planning.
- Responsible, dependable people do what they say they will do.
- Cooperative people work well with other people. They listen to others; they share information and work together.
- Good employees take the initiative. Nobody has to tell them to do something. When they see something that needs to be done, they do it.
- People who can make changes quite easily are adaptable or flexible. They are always ready to learn a new way to do something.
10. Employers always want people who will persevere, who will keep going even when the situation gets very difficult. Persevering people usually get results because they finish what they start.
- Write about yourself, what person you are. Why do you think so?
Напишите о себе, какой вы человек. Почему вы так считаете?
I think I’m…, because I …
3) Read and translate into Russian Henry Whitfield biography. Прочитайте и переведите на русский язык биографию Генри Уайтфилда:
CURRICULUM VITAE
1. PERSONAL INFORMATION | |
Name | Henry Whitfield |
Address | 22 Collier St., #25 Leeds LS3 6PT |
Telephone | (01532) 27 96 30 |
Date of birth | 18 February 1974 |
2. EDUCATION | |
1983 – 1992 | Southfield High School, Leeds |
1993 – 1996 | Nottingham University BA English and Sociology |
Languages | Fluent French |
Computer skills | Microsoft Word |
3. WORK EXPERIENCE | |
April 1996 – present time | Working with disabled children in Botton Village, a community care center near New York. |
1994 – 1995 | Secretary of the university climbing club, led team to the Pyrenees. |
July 1992 – May 1993 | Lived in Paris. Worked as a porter in a children’s hospital. Acquired excellent French language skills. |
October 1990 – June 1992 | Worked at weekends as an assistant in a |
4. INTERESTS | |
Travel, cinema, working with children, climbing. | |
5. REFERENCES | |
Diana Johnson - | Professor of Sociology, Nottingham University |
4) Fill in the blanks with the words from the box. Заполните пропуски недостающей информацией, используя данные слова и выражения:
used to work; likes; lived; studied; was born; can use; has been working; learned; lives. |
- Henry …(1)… in 1974.
- He …(2)… in Leeds.
- He …(3)… English and Sociology at university.
- He …(4)… French when he …(5)… in Paris.
- He …(6)… with disabled children since April 1996.
- He …(7)… climbing and going to the cinema in his free time.
- When he …(8)… at school he …(9)… in a chemist’s at weekends.
- He …(10)… a word processor.
5) Fill in the application form. Заполните анкету (приём на работу): (5’)
MODERN CONSTRUCTION LTD. (LOCATED IN RUSSIA) EMPLOYMENT APPLICATION FOR GENERAL CONSTRUCTION WORK
1. NAME: _____________________________________________________
2. SEX: Female Male
3. CITIZENSHIP:
4. AGE:
5. DATE OF BIRTH (Day/ Month/ Year - Please write out the name of the month):
6. PLACE OF BIRTH (City, Oblast, country):
7. NAME AND MAILING ADDRESS IN RUSSIAN:
Name:
Street Address:
City/ Village:
Index:
Oblast/Krai/Republic:
Country:
- MAILING ADDRESS IN ENGLISH LETTERS (transliterate)
Street Address:
City/ Village: Oblast/Krai/Republic:
Country: Index:
CityCode/Telephone: E-Mail:
9. EDUCATION HISTORY List your education history below
School and City:
Years Attended:
Degree Earned/Specialty:
Tel:
10. EMPLOYMENT HISTORY In reverse chronological order, list all positions you have held during the past seven years
Positions:
Employer's Name:
Address:
Dates:
13. WHAT IS YOUR NATIVE LANGUAGE?
14. KNOWLEDGE OF FOREIGN LANGUAGES
List all languages that you know, including your native language. Rate your reading, writing, and oral abilities in each language using a scale of 4 to 1: 4-Fluent; 3-Confident; 2-Less Confident; 1-Just the Basics.
Language | Reading | Writing | Oral |
15. INTERNATIONAL EXPERIENCE Please list any international travel you have undertaken and the reason for that travel (study, vacation, teaching, scholarship, exchange program, work, etc.); include dates. If you have ever participated on a U.S. government-funded program, please list program name and dates of travel here.
16. INTERNATIONAL PASSPORT Do you have a valid international passport? Yes_____ No____ Expiration Date:
17 Any health or Physical Limitations that could Effect your Employment?
Yes ____ No ____ If yes, please explain:
I certify that this information is accurate and complete.
Date: _____________ Signature: ___________________
5. Закрепление и применение знаний
Read the following information and fill in the blanks.
Прочитайте объявление о приёме на работу. Кэрол заинтересовалась им. Прочитайте также информацию о Кэрол и заполните пропуски в её сопроводительном письме подходящими по смыслу словами:
THE OXFORD INTERNATIONAL SCHOOL Wants a receptionist Do you like working with people? Can you speak two foreign languages? Can you use a word processor? Do you know Oxford well? Please write to Anne Watson Director The Oxford International School 16 College Street Oxford OX2 7PT | Name: Carol Barnes Age: 28 Address: 4 Hope Road, Oxford OX65PT Present job: Tourist guide Last job: Hotel receptionist Languages: French, Spanish |
4 Hope (a)___________ Oxford X65PT Anne Watson Director The Oxford international School 16 College (b)_______________________ Oxford ox2 7PT 10th August 2004 Dear Ms Watson, I am interested in the job of (c)______________________ in your school. I (d) ______________ years old and I (e) ________________ in Oxford. At the moment I (f) ________________guide, but last year I (g) __________________a hotel receptionist. I (h) __________________ working with people very much and I (i) ____________________speak two(j) _____________________, French and Spanish. I can also (k)_____ a word processor. I (l) __________ born in Oxford, so I know it very well. I look forward to hearing from you. Yours sincerely Carol Barnes |
7) Read Lila Mc Rae biography and answer the questions. Прочитайте автобиографию Лайлы Мак Рэй и ответьте на вопросы:
CURRICULUM VITAE
Name | Lila Mc.Rae |
Address | 22 Tavistock Road, West Drayton, Middle Essex UB7QE |
Telephone | 0 5457 56585 |
Date of birth | 20 April 1972 |
Education | |
1981— 1990 | Greenfield High School, Edinburgh |
1991— 1994 | Oxford University; BA Politics and Sociology |
Languages | Fluent French, German, Spanish |
Computing skills | Microsoft Word |
Work Experience | |
March 1998 to present | Working as a political journalist for time the Guardian |
July 1995 – March 1998 | Lived in Munich. Worked as a reporter for the BBC. |
1998 | Acquired excellent German language skills. |
Answer the questions / Ответьте на вопросы:
1. Where was Lila born?
2. What school did she study at?
3. What University did she graduate from?
4. What subjects did she study?
5. Does she speak any foreign languages?
6. What is her present job?
7. Has she ever lived abroad?
8. What kind of work did she do there?
9. Where does she live now?
8) Read the interview with Lila and fill in the blanks. Прочитайте интервью с Лайлой и заполните пропуски подходящими по смыслу словами:
Interviewer: Who do you work …(1)… at the moment Ms. Mc. Ray?
Lila: I work for the Guardian.
I.: And how long…(2)… for the Guardian?
L.: I've worked for the Guardian for five years. Yes, exactly five years.
I.: And what…(3)… do before the Guardian?
L.: I worked as a reporter for the BBC.
I.: As you know, this job is based in Germany. …(4)… ever …(5)… abroad before?
L.: Oh, yes, I have.
I.: And when…(6)… abroad?
L.: Oh, actually I lived in Munich when I…(7)… for the BBC. I was their German correspondent. I also went to Eastern Europe two years ago to cover various political stories.
I.: Oh, That's interesting. And you…(8)… politics and Sociology at Oxford.
L.: Yes, I have BA in politics and sociology.
9) What should you do and what you shouldn’t do during the interview. Read these sentences and make the models.
Что необходимо делать, а чего нет на интервью? Каждый из этих людей допустил определённые ошибки. Прочитайте данные предложения и определите, что каждый из них должен был сделать?
- Maria got to the job interview late because she got caught in traffic.
Model: She should have left for the interview earlier.
- When the interviewer asked Ernesto about his future plans, he couldn’t think of anything to say.
- Philip wore old blue jeans to the interview.
- Sarah lied on the job application.
- During the interview, Richard gave the impression that he wasn’t interested in the job.
- Melanie was late to the interview.
- When the interviewer asked Kate about her previous employer, Kate said some unkind things.
- Michael was exhausted at the interview because he had stayed up late the night before.
10) Fill in the following table. Составьте список того, что нужно и чего не нужно делать на интервью:
Should do: | Shouldn’t do: |
|
|
6. Подведение итогов занятия
Рефлексия
And now we pass to generilizing of learning material.
А сейчас переходим к обобщению изученного материала.
Подошло к концу наше занятие. Что нового вы сегодня узнали? Будете ли вы своей дальнейшей деятельности применять полученные по этой теме знания?
Самооценка студентов
Подсчитайте общее количество баллов, которое вы получили сегодня на уроке и переведите в оценку. Оценочные ведомости передайте мне. (Студенты выставляют себе оценку)
Выставление оценок
Выставление оценок студентам. Слово учителя.
Checking list
Name | Resume | Individual work | Oral work | Score |
7. Домашнее задание
At home you must learn new words and repeat the material of this lesson.
I hope very much that you have enjoyed our work.
Thank you for attention!
Дома вы должны выучить новые слова и повторить материал этого урока. Очень надеюсь, что вам понравилась наша работа.
Спасибо за внимание!
Преподаватель Ю.А. Суранова
Предварительный просмотр:
Подписи к слайдам:
To know not less than 50 words and word combinations; To make a resume; To speak on the topic. State Standard of learning demands you:
Checking the homework
Phonetic practice adaptable - гибкий cooperative – коллективист , умеющий сотрудничать creative - творческий dependable - надёжный enthusiastic - воодушевлённый flexible - гибкий hardworking - трудолюбивый honest - честный imaginative - творческий industrious – трудолюбивый to keep going – не останавливаться responsible – надёжный , ответственный to take the initiative - проявить инициативу well-organized – собранный , организованный
Exercise 1 Read and translate the sentences from Russian into English Exercise 2 I think I’m…, because I …
Exercise 3 Curriculum vitae 1. PERSONAL INFORMATION Name Henry Whitfield Address 22 Collier St., #25 Leeds LS3 6PT Telephone (01532) 27 96 30 E-mail henry@mail.uk Date of birth 18 February 1974
Exercise 4 1. Henry (1)………… in 1974. 2. He (2)……. ….in Leeds. 3. He (3)…………. English and Sociology at university. 4. He (4)……… French when he (5)…….. in Paris. 5. He (6)……… with disabled children since April 1996. 6. He (7)………. climbing and going to the cinema in his free time. 7. When he (8)……..… at school he (9)………. in a chemist’s at weekends. 8. He (10)………….. a word processor .
MODERN CONSTRUCTION LTD. (LOCATED IN RUSSIA) EMPLOYMENT APPLICATION FOR GENERAL CONSTRUCTION WORK Exercise 5 Fill in the application form
Exercise 6 THE OXFORD INTERNATIONAL SCHOOL Wants a receptionist Do you like working with people? Can you speak two foreign languages? Can you use a word processor? Do you know Oxford well? Please write to Anne Watson Director The Oxford International School 16 College Street Oxford OX2 7PT Name: Carol Barnes Age: 28 Address: 4 Hope Road, Oxford OX65PT Present job: Tourist guide Last job: Hotel receptionist Languages: French, Spanish
Exercise 7 Answer the questions : 1. Where was Lila born? 2. What school did she study at? 3. What University did she graduate from? 4. What subjects did she study? 5. Does she speak any foreign languages? 6. What is her present job? 7. Has she ever lived abroad? 8. What kind of work did she do there? 9. Where does she live now?
Read the interview with Lila Mc. Rae and fill in the blanks Exercise 8
Exercise 9. The interview Maria got to the job interview late because she got caught in traffic. Model: She should have left for the interview earlier. When the interviewer asked Ernesto about his future plans, he couldn’t think of anything to say. Philip wore old blue jeans to the interview. Sarah lied on the job application. During the interview, Richard gave the impression that he wasn’t interested in the job. Melanie was late to the interview. When the interviewer asked Kate about her previous employer, Kate said some unkind things. Michael was exhausted at the interview because he had stayed up late the night before.
Exercise 10. Fill in the table Should do: Shouldn’t do: You should get to the interview early. You shouldn’t leave home late.
Applying for a job
At home To learn new words To repeat the material of the lesson
Good luck!
Предварительный просмотр:
ГАПОУ РБ «ПОЛИТЕХНИЧЕСКИЙ ТЕХНИКУМ»
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА ПО ТЕМЕ
«ЭЛЕКТРИЧЕСКАЯ ЦЕПЬ»
Преподаватель: Суранова Ю.А.
Селенгинск
Тема: «Электрическая цепь»
Учебная дисциплина: Иностранный язык в профессиональной деятельности
Группа: ТЭ-31
Специальность: 13.02.07 Электроснабжение (по отраслям)
Вид урока: практическое занятие
Методы обучения: словесный, наглядный, контролирующий, развивающий, фронтальный, индивидуальный
Цель:
Обучающая цель:
обобщить и расширить знания студентов в рамках данной темы, активизировать употребление лексико-грамматических структур, проконтролировать и закрепить лексику по теме «Электрическая цепь».
Развивающая:
развивать у студентов навыки английской речи, развивать способность принимать самостоятельные решения при устройстве на работу.
Воспитательная:
содействовать профориентации студентов, учить правильной самооценке своих способностей и интересов
Методическая:
Организация компетентностного подхода на всех этапах урока
Межпредметная связь:
ОУПВ. 02. Введение в специальность
ОП 02 . Электротехника и электроника
Перечень литературы:
ОИ 1 | Английский язык: учеб.пособие для студ. сред. проф. учеб. заведений | Голубев А.П., Балюк Н.В., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
ОИ 2 | Английский язык для технических специальностей: учебник для студ. учреждений сред. проф. образования | Голубев А.П., Коржавый А.П., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
Обеспечение занятия:
- Доска
- Портреты учёных- физиков: Н.Тесла, Т. Эдисон
- ПК
- Мультимедийный проектор
- Презентация по теме
Студент должен знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности.
Студент должен уметь:
- составлять схему электроцепи;
- высказываться по предложенной теме.
Формируемые компетенции:
ПК 1.2 Читать и составлять электрические схемы электроснабжения электротехнического и электротехнологического оборудования
ОК 1 Выбирать способы решения задач профессиональной деятельности применительно к различным контекстам;
ОК 4 Работать в коллективе и команде, эффективно взаимодействовать с коллегами, руководством, клиентами;
ОК 10 Пользоваться профессиональной документацией на государственном и иностранном языках.
Ход занятия
- Организационный момент (2 мин)
- приветствие студентов;
- проверка готовности к занятию.
Целеполагание и мотивация (3 мин).
- объявление темы занятия;
- совместное формулирование цели занятия;
- мотивация студентов;
Актуализация знаний (10 мин)
- Фронтальный опрос
Изложение нового материала (30 мин):
- Объяснение с применением мультимедийной презентации
Закрепление и применение (30 мин)
- Практическое задание в рабочих тетрадях
Подведение итогов занятия (10 мин).
- Рефлексия
- Самооценка студентов
- Выставление оценок
Домашнее задание (5 мин).
- Выдача домашнего задания
Преподаватель Ю.А. Суранова
Конспект урока
Организационный момент
приветствие студентов
Teacher: Good morning, my dear students! Glad to see you cheerful and smiling!
Students: Good morning, Julia Alexandrovna!
проверка готовности к занятию
Отметка присутствующих и отсутствующих студентов.
Teacher: Who is absent today?
Student 1: ______ is/are absent today.
Teacher: Open your copy-books and write down the date. Today is…
Целеполагание и мотивация
объявление темы занятия
Today we have our professional English and we continue speaking about Electric circuits. Look at the blackboard.
Сегодня на уроке мы будем разговаривать об электрических цепях.
совместное формулирование цели занятия
Студенты делают предположение. Правильно, сегодня мы будем с вами изучать правила при устройстве на работу. Запишите тему урока.
State Standard of learning demands you
- To know not less than 50 words and word combinations;
- To make a resume;
- To speak on the topic.
мотивация студентов
Многие преподаватели знают, насколько легче преподавать предмет тем студентам, которые осознают его значимость для будущей профессии. У студентов появляется мотивация к изучению языка. Мотивация является одним из важнейших элементов совершенствования профильно-ориентированного обучения английскому языку. Одним из резервов повышения мотивации учебной деятельности студентов может быть рациональное использование межпредметных связей. Следует отметить, что имеются большие возможности использования межпредметных связей как средства мотивации иноязычной деятельности и эти возможности заложены в самой специфике данного урока.
3. Актуализация знаний
Фронтальный опрос
But at first let’s check your homework.
Сначала давайте проверим домашнее задание.
Повторение ранее изученной лексики.
Circuit
Power
Conductor
Load
Screwdriver
Pliers
Accumulator
Phonetic practice. Фонетическая зарядка
Let’s train our pronunciation. Listen and repeat after me.
Давайте потренируем наше произношение. Слушайте и повторяйте за мной.
- Фонетическая зарядка.
I would like to start our lesson with these proverbs.
- He who doesn’t work neither shall eat.
- Job – work that you do regularly to earn money.
- If you love your work you’ll never work a day in your life.
Please let’s discuss these proverbs, explain their meaning.
4. Изложение нового материала
Приступаем к изучению новой лексики
Преподаватель показывает разные виды схем, студенты говорят об их отличиях.
What is it?
What types of electric circuits do you know?
What can you say about this circuit?
What is AC? What is DC? Show, please.
- What do you believe? Respond to the statements TRUE or FALSE.
- When a battery no longer works it is out of charge and
must be re-charged before it can be used again. T F
- A battery can be a source of charge in a circuit. T F
The charge that flows through the circuits originates
in the battery.
- Charge becomes used up as it flows through a circuit. T F
The amount of charge that exist a light bulb is less than
the amount that enters the light bulb.
- Charge flows through circuits at very high speeds. T F
This explains why the light bulb turns on immediately
after the wall switch is flipped.
- Commonwealth of Edison supplies millions and millions T F
of electrons to our home every day.
- Прослушивание текста. Чтение. Контроль чтения. (Источник Образовательная коллекция English Platinum De Luxe)
- Физкультминутка.
5. Закрепление и применение знаний
Работа с лексикой - закрепление. Match the words.
Лампочка
Выключатель
Провод
Розетка
Отвертка
Плоскогубцы
Нож
Изолента
источник
аккумулятор
распределительная коробка
Wall outlet
Screwdiver
Pliers
Wire
Distributive box
Knife
Switch
Insulting tape
Battery (accumulator)
Power source
Lamp
- Can you make an electric circuit yourselves? Let’s try and see? Cтудентам предлагается собрать электрическую схему с помощью ассистента называя инструменты на английском языке.
Teacher: To my mind, you have chosen the right road.
- Деловая игра.
Студенты делятся на 2 группы. Им предлагается изучить текст, обменяться текстами и и задавая друг другу вопросы изучить биографии данных ученых. Мы продолжаем изучать биографии великих людей-ученых, которые внесли огромный вклад в области физики и электричества. На доске портреты с изображением Н.Тесла, Т. Эдисон.
Now let’s continue studying inventions of famous physicians.
Reading/ Listening for the main idea. Listen to each other and make up some questions.
Fill in the table.
scientist | Was born | invented |
Thomas Edison | ||
Nikola Tesla |
Примерные вопросы.
1. Where and when was born Nikola Tesla?(Nikola Tesla was born in Croatia.)
2. Who did patent an electricity-generating and distribution system?(Nikola Tesla patented an electricity generating and distribution system)
3. Where the Tesla coil is used? (The Tesla’s coil is used in radio technology, and operates every frequencies)
4. What system was favored – alternating current or direct current? Why? Tesla’s alternating current was favored because it is easier to transform or to transmit on long distances.
- Wordsearch.
6. Подведение итогов занятия
Рефлексия
And now we pass to generilizing of learning material.
А сейчас переходим к обобщению изученного материала.
Подошло к концу наше занятие. Что нового вы сегодня узнали? Будете ли вы своей дальнейшей деятельности применять полученные по этой теме знания?
Выставление оценок
Выставление оценок студентам. Слово учителя.
7. Домашнее задание
At home you must learn new words and Try to retell the text “Electric circuits”.
I hope very much that you have enjoyed our work.
Thank you very much for your work. I think you succeed in your profession and in professional English today. The lesson is over. Good-bye.
Дома вы должны выучить новые слова и пересказать текст «Электрические цепи». Очень надеюсь, что вам понравилась наша работа.
Спасибо за внимание!
Преподаватель Ю.А. Суранова
Предварительный просмотр:
ГАПОУ РБ «ПОЛИТЕХНИЧЕСКИЙ ТЕХНИКУМ»
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА ПО ТЕМЕ
«ПРОИЗВОДСТВО ЭЛЕКТРИЧЕСТВА»
Преподаватель: Суранова Ю.А.
Селенгинск
Тема: «Производство электричества»
Учебная дисциплина: Иностранный язык в профессиональной деятельности
Группа: ТЭ-31
Специальность: 13.02.07 Электроснабжение (по отраслям)
Вид урока: практическое занятие
Методы обучения:
- Индивидуальные, групповые
- Информационные
- Активные, интерактивные
Цель:
Обучающая цель:
- повторение и закрепление лексики по теме “Electricity”,
- активизация лексического материала в речи,
- закрепление модальных глаголов must, have to, should в речи,
Развивающая:
- развитие воображения, памяти, внимания;
-развитие наглядно-образного мышления, моторных и вербальных коммуникативных навыков;
- развитие навыков аудирования;
-совершенствование навыков работы с информацией.
Воспитательная:
- формирование сознательного отношения к обучению,
- воспитание таких черт характера, как взаимопомощь,
сотрудничество;
- формирование осознанного отношения к изучению ИЯ
Методическая:
использование игровых технологий на занятии.
Межпредметная связь:
ОУПВ. 02. Введение в специальность
ОП 02 . Электротехника и электроника
Перечень литературы:
ОИ 1 | Английский язык: учеб.пособие для студ. сред. проф. учеб. заведений | Голубев А.П., Балюк Н.В., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
ОИ 2 | Английский язык для технических специальностей: учебник для студ. учреждений сред. проф. образования | Голубев А.П., Коржавый А.П., Смирнова И.Б. | М.: Академия, 2020 |
ДИ 1 | учебник А. Л. Луговая Английский язык для студентов энергетических специальностей.- М: Высш.шк., 2019 г., Режим доступа: https://knigogid.ru/books/439199-angliyskiy-yazyk-dlya-studentov-energeticheskih-specialnostey |
Обеспечение занятия:
- Доска
- Раздаточный материал
- ПК
- Мультимедийный проектор
- Презентация по теме
- видеоматериал “History of electricity”
Студент должен знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности.
Студент должен уметь:
- высказываться по предложенной теме.
Формируемые компетенции:
ПК 1.2 Читать и составлять электрические схемы электроснабжения электротехнического и электротехнологического оборудования
ОК 1 Выбирать способы решения задач профессиональной деятельности применительно к различным контекстам;
ОК 4 Работать в коллективе и команде, эффективно взаимодействовать с коллегами, руководством, клиентами;
ОК 10 Пользоваться профессиональной документацией на государственном и иностранном языках.
Ход занятия
- Организационный момент (2 мин)
- приветствие студентов;
- проверка готовности к занятию.
Целеполагание и мотивация (3 мин).
- объявление темы занятия;
- совместное формулирование цели занятия;
- мотивация студентов;
Актуализация знаний (10 мин)
- Краткий обзор ранее изученного материала
Закрепление знаний (30 мин):
- Объяснение с применением мультимедийной презентации
Применение знаний (30 мин)
- Практическое задание в рабочих тетрадях
Подведение итогов занятия (10 мин).
- Рефлексия
- Самооценка студентов
- Выставление оценок
Домашнее задание (5 мин).
- Выдача домашнего задания
Преподаватель Ю.А. Суранова
ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА УЧЕБНОГО ЗАНЯТИЯ
Этапы учебного занятия | Хронометраж учебного занятия | Деятельность преподавателя | Деятельность обучающихся |
Организационный этап урока | 5 минут | I.Организационный этап: Приветствие преподавателя со студентами. Проверка явки учащихся. Объявление даты, темы и задач урока. Today we have an unusual lesson-a competition between two teams. At which you will be given the opportunity to show your professional knowledge in English: the history of electricity, terminology, symbols, the difference between static and current electricity. It will be possible to fill out a diagram of electricity generation, find the advantages and disadvantages of various forms of energy, and solve a crossword puzzle. Put down your answers into the answers-sheets. You`ll have one point for the each right answer. The ream which gets more points will be a winner. The material we shall revise today will help you in your future profession. I ask you to be active at the lesson and try to do your best. Now, we`ll start. | Учащиеся приветствуют преподавателя, записывают дату, тему в тетрадь. Отвечают на вопрос преподавателя об отсутствующих. Прослушивают инструктаж по содержанию урока-соревнования. Капитаны команд представляют свои команды. Капитан 1-ой команды ”Short circuit»- Игорь Сычев. Девиз команды: We are united — we are the best Капитан 2-ой команды «Phase»- Никита Тырков. Девиз: Forward and forward, we’ll never stop. |
Основной этап урока Задание 1. Lexics | 5 минут | Look at the screen, think of some words which remind you about electricity. | Участники приводят пример лексики, связанной с понятием «электричество». Нужно слово записать в рабочие карточки и прочитать. |
Задание 2. Translation | 7 минут | Look at the screen; find the English equivalents in column B to the Russian translation in column A. Try to pronounce words correctly. | Нужно найти правильный перевод английского слова в колонках А и В. Произнести без ошибок. |
Задание 3. Word definition | 5 минут | Match the words with their definition. Make up sentences and translate them into Russian. | Участники соотносят термин с определением, составляют предложения и переводят. |
Задание 4. Electricity application | 5 минут | You know that electricity uses in different spheres in our daily life. Name electricity spheres application. | Называют области применения электричества. Записывают в рабочие карточки, называют по-английски. |
Задание 5. History of electricity | 13 минут | Now we are going to watch the cartoon “Discovery of electricity”. Try to understand, put down the main points decide whether there is something new for you on the topic. Then you will read the article and compare with the information from the cartoon. Put the information into the table. | Участники просматривают мультфильм «Открытие электричества». Затем читают, переводят текст, находят различия в содержании фильма и текста. Заполнят таблицу. |
Задание 6. Electricity symbols | 5 минут | Look at the screen, and answer the question -Are you good at electricity? Match the objects with their symbols. | Участники соотносят профессиональные термины с символами на экране. |
Задание 7. Antonyms | 5 минут | The next task is - match the words with the opposite meaning. Read the words and translate them into Russian, find antonyms. | Находят слова с противоположным значением, зачитывают вслух, переводят. |
Задание 8. Diagram | 5 минут | You have learned the information about methods of electricity generating at your professional classes. Do you know how can electricity be generated? Name methods of electricity generating. Fill the diagram. | Участники перечисляют способы получения энергии в природе. 1) Hydroelectric power plants, 2)Nuclear power plant, 3) Tidal power, 4) Solar power, 5) Wind power, 6) Geothermal power. Заполняют диаграмму. |
Задание 9. Advantages and disadvantages | 10 минут | You have 10 minutes to do the task. Find some advantages and disadvantages of different ways of generating electricity. Then we`ll check up your answers. | Участники находят преимущества и недостатки каждого способа получения энергии. Заполняют рабочие листы. |
Задание 10. Guess the crossword | 10 минут | Guess the crossword. You will get one point for every right answer. You have 10 minutes. | Команды решают кроссворд. |
Заключительный этап урока | 5 минут | Now let` s count your points and summarize the results. So the team…. gets the first place, and the team ….. gets the second place. You have done a great amount of job today. I see that you tried to do your best at the lesson. It was very pleasant to work with you. And your marks are… And now exchange your opinions about the lesson. What have you learned at the lesson today? What was new at the lesson today? Was it interesting? Do you have any difficulties? What difficulties do you have? Hometask: Study the picture and describe in writing how electricity is produced and then transmitted to our homes | Подведение итогов учебного занятия на листах-опорах пишут впечатления о занятии, о своих успехах. I have learnt… I came to know… It was interesting to… It was difficult to… Now I can… I was good at… Д\з- Изучить информацию и описать процесс производства электричества т передачи в дома потребителей |
Предварительный просмотр:
Подписи к слайдам:
Electricity (from New Latin ēlectricus, "amber-like") is a general term that encompasses a variety of phenomena resulting from the presence and flow of electric charge. These include many easily recognizable phenomena such as lightning and static electricity, but in addition , less familiar concepts such as the electromagnetic field and electromagnetic induction.
In general usage, the word 'electricity' is adequate to refer to a number of physical effects. However , in scientific usage, the term is vague , and these related, but distinct , concepts are better identified by more precise terms:
Electric charge – a property of some subatomic particles, which determines their electromagnetic interactions . Electrically charged matter is influenced by, and produces, electromagnetic fields Electric current – a movement or flow of electrically charged particles, typically measured in amperes . Electric field – an influence produced by an electric charge on other charges in its vicinity . Electric potential – the capacity of an electric field to do work, typically measured in volts. Electromagnetism – a fundamental interaction between the electric field and motion of electric charge.
Electricity has been studied since antiquity, though scientific advances were not forthcoming until the seventeenth and eighteenth centuries. It would remain however until the late nineteenth century that engineers were able to put electricity to industrial and residential use, a time which witnessed a rapid expansion in the development of electrical technology. Electricity's extraordinary versatility as a source of energy means it can be put to an almost limitless set of applications which include transport, heating, lighting, communications. The backbone of modern industrial society is, and for the foreseeable future can be expected to remain , the use of electrical power .
Benjamin Franklin conducted extensive research on electricity in the 18th century
An electric circuit is an interconnection of electric components, usually to perform some useful task, with a return path to enable the charge to return to its source. The components in an electric circuit can take many forms, which can include elements such as resistors, capacitors , switches, transformers and electronics. Electronic circuits contain active components, usually semiconductors , and typically exhibit non-linear behaviour, requiring complex analysis. The simplest electric components are those that are termed passive and linear: while they may temporarily store energy, they contain no sources of it, and exhibit linear responses to stimuli . A basic electric circuit. The voltage source V on the left drives a current I around the circuit, delivering electrical energy into the resistance R. From the resistor, the current returns to the source, completing the circuit.
The capacitor is a device capable of storing charge, and thereby storing electrical energy in the resulting field. It consists of two conducting plates separated by a thin insulating layer; in practice, thin metal foils are coiled together, increasing the surface area per unit volume and therefore the capacitance. When the current changes, the magnetic field does too, inducing a voltage between the ends of the conductor. The induced voltage is proportional to the time rate of change of the current. The constant of proportionality is termed the inductance. The unit of inductance is the henry, named after Joseph Henry, a contemporary of Faraday. One henry is the inductance that will induce a potential difference of one volt if the current through it changes at a rate of one ampere per second The inductor is a conductor, usually a coil of wire, that stores energy in a magnetic field in response to the current flowing through it. The unit of capacitance is the farad, named after Michael Faraday, and given the symbol F: one farad is the capacitance that develops a potential difference of one volt when it stores a charge of one coulomb .
Electrical energy is usually generated by electro-mechanical generators driven by steam produced from fossil fuel combustion , or the heat released from nuclear reactions ; or from other sources such as kinetic energy extracted from wind or flowing water. Such generators bear no resemblance to Faraday's homopolar disc generator of 1831, but they still rely on his electromagnetic principle that a conductor linking a changing magnetic field induces a potential difference across its ends. The invention in the late nineteenth century of the transformer meant that electricity could be generated at centralized power stations, benefiting from economies of scale , and be transmitted across countries with increasing efficiency . Since electrical energy cannot easily be stored in quantities large enough to meet demands on a national scale, at all times exactly as much must be produced as is required. This requires electricity utilities to make careful predictions of their electrical loads, and maintain constant coordination with their power stations. Production and uses Generation
Demand for electricity grows with great rapidity as a nation modernizes and its economy develops. The United States showed a 12% increase in demand during each year of the first three decades of the twentieth century, a rate of growth that is now being experienced by emerging emerging economies such as those of India or China. Historically, the growth rate for electricity demand has outstripped that for other forms of energy, such as coal.
Electricity is an extremely flexible form of energy, and it may be adapted to a huge, and growing , number of uses. The invention of a practical incandescent light bulb in the 1870s led to lighting becoming one of the first publicly available applications of electrical power. Although electrification brought with it its own dangers, replacing the naked flames of gas lighting greatly reduced fire hazards within homes and factories. Public utilities were set up in many cities targeting the burgeoning market for electrical lighting.
Electricity is used within telecommunications, and indeed the electrical telegraph, demonstrated commercially in 1837 by Cooke and Wheatstone, was one of its earliest applications. With the construction of first intercontinental , and then transatlantic, telegraph systems in the 1860s, electricity had enabled communications in minutes across the globe.
Optical fibre and satellite communication technology have taken a share of the market for communications systems, but electricity can be expected to remain an essential part of the process.
Electricity and the natural world Physiological effects
A voltage applied to a human body causes an electric current to flow through the tissues , and although the relationship is non-linear, the greater the voltage, the greater the current. The threshold for perception varies with the supply frequency and with the path of the current, but is about 1 mA for mains-frequency electricity. If the current is sufficiently high, it will cause muscles contraction , fibrillation of the heart, and tissue burns . The lack of any visible sign that a conductor is electrified makes electricity a particular hazard .
The pain caused by an electric shock can be intense, leading electricity at times to be employed as a method of torture. Death caused by an electric shock is referred to as electrocution. Electrocution is still the means of judicial execution in some jurisdictions , though its use has become in recent times.