Работа с родителями
Здесь представлены материалы для родителей: беседы, анкеты, полезные советы, а также разработка мероприятий для родителей.
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
veselye_starty_sadik_mam.docx | 13.95 КБ |
uruglarny_tura-soruktug_kyldyr_kizhizideri.docx | 19.99 КБ |
Предварительный просмотр:
МБДОУ детский сад «Хунчугеш» с Алдан-Маадыр
Веселые старты для мам, посвященные Всемирному Дню Матери
Цели:
- привлекать родителей к активному участию в спортивной жизни детского сада;
- прививать любовь к занятиям физической культурой и спортом;
- формировать у детей уважение и любовь к маме;
- формировать здоровый образ жизни.
Оборудование: обручи, карандаши, чистые листочки (А4), скакалки, разовые стаканчики, клочки бумаги
Участники: мамы детей 1-ой и 2-ой младшей группы.
Ход мероприятия
Построение команд, сдача рапортов (название, девиз)
Виды соревнований:
- Эстафета « Бег парами в обручах».
- Эстафета «Нарисуй портрет дочки»
(все по очереди бегут к листу, рисуют один орган и бегут обратно к команде)
- Эстафета «Пылесосы»
(все по очереди переносят мелкие предметы)
- Эстафета «Скакалочка»
(Мамы по очереди прыгают на скакалке)
- Эстафета «Паук плетущий паутину».
В этой эстафете участвуют сразу 4 участника. Они встают спиной друг другу и сцепляются руками, согнутыми в локтях. В такой сцепке они превращаются в паука, у которого 8 лапок. Теперь пауку необходимо быстро пройти дистанцию и вернуться обратно.
- Конкурс «Ловим стаканчиком»
Один участник, назначенный командой, ловит пластиковым стаканчиком клочки бумаги, которые бросают по очереди остальные участники команды. Побеждает команда, поймавшая больше клочков бумаг.
Подведение итогов, награждение команд. Победители соревнования награждаются грамотами и призами.
Воспитатели: Ондар Ч.О.
Куулар Ч.В.
Предварительный просмотр:
Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение
детский сад «Хунчугеш» комбинированного вида
с. Алдан-Маадыр Сут-Хольского кожууна
Ада-иелерге беседа
Кижизидикчи: Куулар Ч.В.
Уругларны тура-соруктуг кылдыр кижизидери.
Уругларны кижизидери - бистин амыдыралывыстың эң чугула кезээ болур. Өг-бүлеге чаш уруг төрүттүнүп келген хүнүнден эгелээш, кижизидилге эгелээр. Ада-ие ажы-төлүн кижизиг болурун чедип алырда, борта боданыр апаар. Сураглыг педагог А.С. Макаренко мынчаар чугаалаан: «Шын кижизидилге - бистин аас-кежиктиг кырган назынывыс, багай кижизидилге - бистин келир үеде човулаңывыс, караавыс чажы, өске улустуң болгаш бүгү чурттуң мурнунда бистин буруувус болур.»
Кижизидилгени чедиишкинниг чорудары ада-иениң уругларынга ынакшылындан, оларның күш-ажылгыр, кежээ кижилер болурундан ангыда, тускай педагогиктиг билиглерни чедип алыры негеттинип турар. Кижизидилгенин база бир негелдези - уругларның аажы-чанында, сагылга- чурумунда эки чүүлдерни эскерери, ону ажыглаары болур. Оон ангыда уругларның хар-назынының аайы-биле оларнын аажы-чаңының өскерилгелерин эскерип көөрү кончуг чугула.Өзүп олурар бичи кижи бүрүзү-ле тускай аажы-чаңныг болу бээри таварылга эвес.
Бир-ле катап садыгга 4 харлыг оолдуг херээжен кижи кирип келген. Оглу авазын ойнаарак садып бер деп туруп берген. А кажан авазы акшазы чогун чугалаарга, оол авазын соккулап, часкагылап эгелээн. Авазы бажын чайгааш, мынча дээн: «Туразындаазын моон, адазы олчаан». Оларны ада-иелер болганчок-ла ынчаар тайылбырлаар.
А уругну кижизидип турарынче сиңнигип көөр болза, оон ындыг аажы- чаңынын чылдагааннарын көрүп болур. Хамык ужур ооң амыдыралын организаастаарында.
Уруг белен тура-соруктуг бооп төрүттүнүп келбес, ооң тура-соруу чоорту кандыг-бир сорулганы чедип алыр дээш, бергелерни ажып келгениниң түңнелинде хевирлеттинер.Сугже кирбейн чыткаш, эштип өөренип шыдавазы ышкаш, кижи амыдыралының дургузунда шыңгыы бергелерни ашпайн чорааш, күштүг тура-соруктуг болу бербес. Бичии уруг азы оол школага өөрени берген дийик. Чаа амыдырал ооң тура-соруунуң күштүг болурунга кандыг-даа чаа негелделер немээр. Өөредилгеге уругнуң тура-соруктуг болурун чүгле оон негээр эвес, харын тура-соруктуң тодаргай сорулгалыы, чувени боду кылып билири, кызымаа, шиитпирлии дээн ышкаш, ол шынарларын сайзырадырынга улуг аргаларны берип турар. Ада-иелер ол аргаларны ажыглап, өөредилгеге улуг кичээнгейни салып, сагыш човап турарын уругларга илередир ужурлуг.
Бир эвес өг-булениң иштинде улуг кижилеруругнуң школада чүнү канчап турарын айтырбас болза, уругнуң кичээлдээринге таарымчалыг байдалды тургузуп бербес болза, школачы оон өөредилгези ындыг-ла чугула эвес херек- тир деп дораан-на билип каар.
“Кижи бодун бичии-даа тиилээрге, оон кужу дыка немежир ” - деп, А.М. Горький бижээн. Тура-соруктуң күжү колдуунда-ла хулээп алдынган шиитпирлернин боттанылгазындан, күүселдезинден эгелээр. Шиитпир күүсеттинмээн таварылга бүрүзү-ле тура-сорукка, даты демирни үреп чий бергени ышкаш, багай салдарны халдадыр.Уругларны кижизидеринге бот- кижизидилге чугула рольду ойнаар. Элээди уругларга бодун кижизидер күзел медерелдии-биле тыптып кээр. Олар бот-кижизидилгениң дузазы-биле боттарының тура-соруунун четпестерин эдиксээр, боттарын куштуг тура- соруктуг кылдыр кижизидиксээр апаар.
Ада-иелернин уругларның тура-соруун кижизидеринге чамдык нити дүрүмнерни сагыыры чугула:
1. Өөреникчи өскен тудум, кылып турар ажылын нарыыдадыр, негелделерни ында-хаая эвес, а ургулчу сагыыр.
2. Өг-бүлениң болгаш школаның негелделери чангыс аай болурун чедип алыр.
3. Тура-соруктуң кижизидилгезиниң чоорту бот-кижизидилге-биле холбаар. Бот-кижизидилге элээди блогаш улгады берген уругларның кижизидилгезинге улуг рольду ойнаар.
4. Ада-иелер боттары эки үлегер бооп шыдаар болза, оларнын сөглээн сөстери-биле ажыл-херээ дүүшкек болза, чүгле ынчан уругларның кижизидилгезинге дузалаар.