Читать - это удовольствие

Учебный предмет: английский язык.

Класс: 7 «в» класс.

Тема урока:  "Читать - это удовольствие"

Тип урока: урок-обобщение

Вид урока: урок-конференция

Место урока в системе уроков:  Unit № 7 «The pleasure of reading»

Дата проведения: 2  февраля 2016 г.

Учитель: Федина О.В.

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл chitat_-_eto_udovolstvie.pptx1000.21 КБ
Microsoft Office document icon urok_7v.doc119.5 КБ

Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

The pleasure of reading Unit 6

Слайд 2

TYPES OF BOOKS You can see types of books, they are divided into different parts. You should join them together and tell me the right answers.

Слайд 3

Historical - describes the events of the past Fairy tale - describes fictional characters and actions Detective - describes the process of investigating the mysterious incident Adventure - describes an exciting event, an unexpected occasion in life Humorous - describes a funny story with many jokes Give the definitions

Слайд 4

Describes a fictional technology and scientific discoveries - Science fiction Description of a animal's life, made by other people or by himself - Biography Genre of literature that aims to evoke in the reader a sense of laugh - Horror Describes routes to different technologies - Travel Describes the different culinary recipes and clothes - Cookbook Find the mistakes and correct them

Слайд 5

Fictional character, the hero of a series of novels by British writer JK Rowling. In a series of novels known as a wizard , twice defeated the Magician Lord Voldemort. The book tells of a girl named Alice who falls through the rabbit hole into an imaginary world inhabited by strange magical creatures. The book describes the man adventure, which came first in the country of Lilliput and then to the giants land. Despotic government arranges demonstrations survival game, followed by a live whole world is watching. The lot falls to participate in the Games, Katniss young and secretly in love with her Pete.

Слайд 6

1) The title of the book 2 ) Author ( man who wrote the book) 3 ) Plot (what happens in the book) 4 ) Main characters 5 ) Secondary characters 6) Description of the book Plan

Слайд 7

---Main character ---Secondary character ---Villain ---Henry Poster ---Harry Potter --- Porry Gatter ---Stephen King ---John Rolick --- Joanne Rowling

Слайд 8

Describe the picture following a plan

Слайд 9

F ind the titles of books



Предварительный просмотр:

       Конспект открытого урока английского языка: "Читать - это   удовольствие"

Учебный предмет: английский язык.

Класс: 7 «в» класс.

Тема урока:  "Читать - это удовольствие"

Тип урока: урок-обобщение

Вид урока: урок-конференция

Место урока в системе уроков:  Unit № 7 «The pleasure of reading»

Дата проведения: 2  февраля 2016 г.

Учитель: Федина О.В.

     

     Цели урока: 

  1. Формирование у школьников навыков устной речи по теме «Читать – это удовольствие».
  2. Формирование универсальных учебных действий обучающихся 7 класса на межпредметной основе.
  3. Воспитание у детей мотивации к чтению.

Универсальные учебные действия, формируемые  на уроке:

Познавательные УУД:

  • Устанавливать причинно-следственные связи и давать объяснения на основе установленных причинно-следственных связей
  • Использовать знаково-символические (и художественно-графические) средства и модели при решении учебно-практических задач
  • Преобразовывать модели из одной знаковой системы в другую (таблицы, схемы, графики, диаграммы, рисунки и др.)

Коммуникативные УУД:

  • Адекватно использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач
  • Строить монологическое высказывание

Регулятивные УУД

  • Планировать действия в соответствии с поставленной задачей (свои и группы), выбирая наиболее эффективные способы и пути достижения целей
  • Оценивать результаты деятельности на основе анализа имевшихся возможностей и условий её реализации

Личностные УУД

  • Высказывают собственное мнение, важное для них и подтвержденное аргументами.

 Используемые технологии:

  • игровые технологии
  • здоровьесберегающие технологии
  • технология проблемного обучения

     Оснащение: 

  • Компьютер, аудиозапись
  • Презентация к уроку
  • Картинки с литературными произведениями

     Формы и методы работы учащихся на уроке: 

  • групповая
  • парная
  • индивидуальная
  • беседа
  • игра

     План урока:

I Начало урока . Приветствие. Фонетическая зарядка. Речевая зарядка. (5 минут)

II Основная часть

      1.  Обсуждение и описание книг разных жанров.(10 минут)

 2. Обмен мнениями о книгах. Презентация. (5 минут)

      3. Аудирование. Составление плана.(6 минут)

 

 4. Описание книги по обложке. Работа в группах (7 минут)

      5. Игра "Найди слова" (4 минуты).

     III Заключение. Подведение итогов (3 минуты)

                                                                                       

                                                 

ХОД УРОКА

  1. I. Определение цели урока

Dear friends! I’m very glad to see you! How are you today? Are you OK? Are you in a good mood? What a lovely day is it today! The sun is shining. The sky is blue. It’s warm. Look at the pictures on our theme today. Can you tell me  what is  the theme of our lesson?  They are fine too.

Запись на доске:

As usual we start with the tongue twister. Listen to my reading. Try to read it as         quickly as you can:

When the weather is wet,

We mustn’t fret.

When the weather is cold,

We mustn’t scold.

When the weather is warm,

We mustn’t storm.

But be thankful together

Whatever the weather.

     

      Dear children, today we have our conclusion lesson on the topic "The pleasure of reading ". We shall discuss many important problems connected with our topic. Today we shall go to the conference where you exchange your opinions about different books, develop your skills in descriptions of them. But before it, let's do some exercises.

II. Основная часть.

1. Look  at  the   blackboard. You can see types of  books, they are divided into different parts. You should join them together and tell me the right answers.

      Well done. Let's discuss the types of books. But first of all, look at the types and give me the definitions.

       - Describes a fictional technology and scientific discoveries - Science fiction

       - Description of a animal's life, made by other people or by himself - Biography

       - Genre of literature that aims to evoke in the reader a sense of laugh - Horror

       - Describes routes to different technologies - Travel

       - Describes the different culinary recipes and clothes - Cookbook

 Look at  the   blackboard and try to find mistakes in the definitions.

 - Describes a fictional technology and scientific discoveries - Science fiction

 - Description of a animal's life, made by other people or by himself - Biography

 - Genre of literature that aims to evoke in the reader a sense of laugh - Horror

 - Describes routes to different technologies - Travel

 - Describes the different culinary recipes and clothes - Cookbook

2. So, your task is to match the posters with the stories of the book. Try to describe and give me your opinion.

3. Your task is to listen to the text and make the plan how to describe the book.

Thank you, dear participants

4 . I propose you to describe a book using the plan. Look at the blackboard, you

see the poster and three answer, choose the correct answer.

 Now you can describe books and share your opinions.

 Now you are divided into three groups. Each group chooses the poster and

describe book. Don’t forget about your opinion.

 5. Игра "Найди слова".

Teacher. Look at the blackboard and find the titles of books.

l

i

t

w

i

n

n

i

e

p

i

b

g

w

b

g

e

c

n

o

t

p

i

t

t

e

r

p

e

o

t

u

q

n

y

r

o

a

n

h

l

l

z

n

v

u

b

l

k

e

e

l

r

i

h

v

i

l

e

r

p

r

i

n

c

e

n

g

u

d

l

v

c

p

o

r

g

o

o

d

g

u

l

l

i

v

e

r

v

b

c

i

n

d

e

r

e

l

l

a



1) Little prince, 2) Cinderella, 3) Robin Good, 4) Winnie pooh, 5) Gulliver,      6) Pitter pen.

III. Заключение.  Подведение итогов.

Выставление оценок на основе ранее озвученных критериев ( грамотное использование  грамматического и лексического материала, активная работа на уроке и уровень коммуникативных навыков)

Домашние задание (по выбору учащегося):

1. описать свою любимую книгу.

2. подготовить презентацию о самой популярной книге.